Connect with us

اخبار ساحوی

خواست باشندگان بلخ از امارت اسلامی؛ جشن نوروز را برگزار کنید

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۰)

باشندگان بلخ از امارت اسلامی افغانستان می‌خواهند که جشن نوروز را مانند سال‌های گذشته برگزار کنند.

باشندگان مزار شریف نوروز را رسم عنعنوی مردم افغانستان و زنده شدن طبیعت میدانند و انتظار دارند که این جشن در فضای صلح در کشور برگزار شود.

محمد مصطفی، باشنده مزارشریف، در این باره گفت:” خواست ما از امارت اسلامی این که است که این جشن تجلیل می‌شد و امسال هم باید تجلیل شود، بخاطری که هر سال از پدرکلان ما این جشن تجلیل شده بود. من میخواهم از امارت اسلامی که امسال هم تجلیل شود.”

محمد کریم، باشنده دیگری مزارشریف، افزود:” خواست ما از امارت اسلامی این که … این جشن تجلیل شود، مردم از راه‌ها دور و نزدیک میایند و در جشن نوروز اشتراک می‌کنند.”

شاروالی مزارشریف اما از آماده‌گی‌های‌اش برای برگزاری جشن نوروز خبر میدهند.

قدرت‌الله طارق، شاروال ولایت بلخ، در این باره گفت:” همه مردم که به سیاحت میایند یک شهر سرسبز است، مشکلات شان حل است، صرف گپ این که از سال‌های قبل تفاوت دارد، در باره جنده چیزی گفته نمی توانیم، تا به حال از کلان‌ها برای ما حکمی نیامده است، هر زمانی که برای ما حکم شد با شما شریک می‌سازیم.”

بیش از همه اما فرهنگیان بلخ تشنه برگزاری جشن نوروز استند.

این درحالی است که روزهای انگشت شماری به جشن نوروز باقی مانده ، اما مردم تاکنون برای تجلیل آن آمادگی پر شکوه گرفته نشده است.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!