Connect with us

صحت

داکتران ترکمنستانی برای تداوی مریضان زن وارد هرات شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۴۰۲)

داکتران ترکمنستانی برای تداوی مریضان زن وارد ولایت هرات شدند و طی مدت کمتر از دو هفته به هشتصد مریض خدمات صحی ارائه نموده اند.

سه تن از زنان متخصص نسائی ولادی که برای تداوی زنان و کودکان به شهرک تورغندی هرات آمده اند طی مدت ده روز بیش از ۴۰۰ مریض زن را تداوی کرده اند و همچنان به بیش از ۲۰۰ کودک خدمات صحی ارائه نموده اند.

ترکمنستان در شهرک تورغندی هرات یک زایشگاه بیست بستری را ساخته است که به گونه دوامدار تمام امکانات، خدمات صحی و دوا را به این مرکز صحی ارائه می‌کند.

این داکتران طی مدت ۹ روز در مرکز صحی شهرک تورغندی هرات به ۴۷۳ تن از خانم‌های حامله رسیدگی کرده اند و برای ۲۷۶ کودک نیز خدمات صحی ارائه کرده اند. در این میان ۱۲ طفل نیز تازه متولد شدند.

مسوولان کنسولگری ترکمنستان در هرات می‌گویند این مرکزصحی درحال حاضر برای مردم چهار ولسوالی این ولایت خدمات صحی را ارائه می‌کند.

آی مراد قوچ مرادوف، سرکنسول ترکمنستان در هرات می‌گوید که:«ما امروز بسیار خرسند هستیم که این کلینیک نه تنها برای مردم شهرک تورغندی، بلکه برای مردم ولسوالی‌ها و قریه‌های هم‌جوار همانند ولسوالی کشک کهنه، گلران و مرکز ولسوالی کشک رباط سنگی و همه‌ای ساکنین مناطق نزدیک به تورغندی خدمات ارائه می‌کند.»

ساختمان مرکز صحی شهرک تورغندی هرات از کمک‌های بشردوستانه ترکمنستان ساخته شده است، اما داکتران متخصص این کشور به هدف مشوره‌دهی برای داکتران افغان و ارائه خدمات صحی به این مرکز صحی می‌آیند. پیش از این نیز دولت ترکمنستان یک بسته از دواهای مورد نیاز را به این مرکز صحی کمک کرده است.

مولوی محمد نبی، مسوول شورای صحی شهرک تورغندی هرات می گوید که:«اینجا مریضان از چهار ولسوالی تداوی می‌شوند، بعد از اینکه این ساختمان ساخته شد و امکانات فراهم شد جلو مرگ و میر کودکان و مادران گرفته شده است.»

محمدعوض، باشنده شهرک تورغندی هرات می‌گوید که:«کمک‌های ترکمنستان خیلی مفید واقع شده است، در کنار کمک‌های دوایی، مواد غذایی، البسه و دیگر همکاری‌های این کشور مفید بوده است.»

مولوی حبیب‌الرحمن، باشنده شهرک تورغندی هرات می‌گوید که:«در آینده هم ما توقع داریم که کمک‌های این کشور برای ما ادامه داشته باشد، چونکه ما مردم رنج دیده هستیم و امکانات کافی نداریم، امیدواریم که کمک‌های ترکمنستان ادامه داشته باشد.»

ترکمنستان ۹ سال پیش این مرکز صحی را برای تداوی مریضان زن ساخت، اما اخیراً دوباره تمام بخش‌های آنرا ترمیم کرده است، باشندگان هرات می‌گویند کمک‌های بشردوستانه دولت ترکمنستان برای مردم کشور موثر بوده است.

امان‌الله حقیار، رئیس شورای همبستگی اسلامی ترکمن‌های زون غرب می‌گوید که:«بنا بر تقاضای مسوولین این مرکز صحی یکبار دیگر این ساختمان کاملاً ترمیم شده است و مقدار ادویه و لوازم طبی هم اخیراً به این مرکز ارسال شده است و همچنان دروازه‌ها و پنجره‌های آن که تخریب شده بود ترمیم کرده اند.»

شهرک تورغندی بیش از صد کیلومتر از مرکز شهر هرات فاصله دارد، این مرکز صحی توانسته تا حدودی مشکلات صحی مردم ولسوالی کشک رباط سنگی و ولسوالی‌های همجوار آنرا رفع بسازد.

صحت

وزارت صحت: اکثر مراجعان امراض روانی در افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که براساس ارقام سال گذشته میلادی، ۵۲ در صد مراجعان امراض روانی در کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

اما به گفته سخنگوی این وزارت، پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به دلیل تامین امنیت سراسری در کشور وانجام خدمات بهتر روانی، ناراحتی‌های روانی کاهش یافته است.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامه، تصریح کرده است: «به صورت عموم امنیت روانی مردان و زنان در افغانستان تامین نیست و امنیت روانی آنان برهم زده شده است. بر اساس ارقامی که با ما شریک شده است، در سال ۲۰۲۳، از میان مراجعان اختلالات روانی، ۵۲ در صد زنان بودند.»

وی افزود: «به صورت عموم گفته می‌توانیم که در مقایسه با گذشته، واقعات امراض روانی کاهش یافته است.»

مشکلات روحی و روانی در اکثر موارد پنهان می‌ماند. بسیاری از مبتلایان ناراحتی روحی و روانی خواسته یا ناخواسته این درد را در دورن خود نگه می‌دارند.

انصار، یکی از مریضان روانی می‌گوید: «در خانه مشکلات‌های روزگار زیاد است؛ فقیر هستیم. مکتب را تمام کرده ام، اما هیچ کاری نیافتم.»

پیش از این، سازمان جهانی صحت اعلام کرده بود که نیمی از جمعیت افغانستان از ناراحتی روانی رنج می‌برند. خشونت، فقر و ناداری، نبود امکانات اولیه زندگی، خشونت‌های خانوادگی، بیکاری، بازماندن دختران و زنان از تحصیل و کار، و همچنان استفاده از مواد مخدر عوامل اختلالات روانی در کشور شمرده می‌شود.

Continue Reading

صحت

ملل متحد: شمار زنان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان سال گذشته به ۱.۲ میلیون تن رسید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۳)

یک مقام برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد گفته است که شمار زنان دچار سوء تغذیه در افغانستان سال گذشته به یک میلیون و دوصد هزار تن رسید.

مونا شیخ، مسوول بخش تغذیه برنامه جهانی غذا، در ویدیویی که در صفحه ایکس این اداره پنجشنبه منتشر شد، افزوده است که انتظار می‌رود شمار زنان مبتلا به سوء تغذیه امسال افزایش پیدا کند.

او در مورد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در کشور تصریح کرده است که امسال شمار آنان به ۳ میلیون تن خواهد رسید، اما تنها ۱.۶ میلیون تن کمک دریافت خواهند کرد.

برنامه جهانی غذا هشدار داده است که پس از کاهش کمک‌های خارجی در سال گذشته، میزان مراجعه کودکان به کلینک‌های مخصوص تداوی سوء تغذیه افزایش پیدا کرده است.

بر اساس ارقام اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد (اوچا)، در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) گفته است که بیش از ۵۲ درصد این نیازمندان را کودکان تشکیل می‌دهند.

Continue Reading

صحت

سرپرست وزارت صحت با مسوول کمیساریای سازمان ملل دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۳)

داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت‌ عامه با ليونارد زیلو، مسوول کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان دیدار کرد.

در این دیدار، دو طرف درباره  ایجاد مراکز صحی جدید برای عودت‌کنندگان در کشور بحث و تبادل‌نظر نمودند.

آقای عباد در این دیدار، ارایه خدمات بهتر صحی را برای هموطنان و برگشت‌کنندگان از اولویت‌های خود دانسته و خواهان همکاری این سازمان در این زمینه شده است.

از سویی هم، آقای ليونارد زیلو از همکاری این نهاد در این راستا اطمینان داد و بر همکاری‌های دوام‌دار این اداره با وزارت صحت‌ عامه تأکید کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!