Connect with us

صحت

دوصد کودک «لب‌چاک» و «کام‌چاک» در کندز رایگان تداوی می‌شوند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

ریاست صحت عامه کندز می‌گوید دوصد کودکی که دچار «لب‌چاک» و «کام‌چاک» می‌باشند، از سوی یک نهاد کمک‌کننده به مناسبت ماه مبارک رمضان به‌گونه رایگان در این ولایت تداوی می‌شوند.

مسوولان در ریاست صحت عامه این ولایت می‌گویند که این کودکان توسط یک نهاد کمک‌کنندۀ داخلی تداوی خواهند شد.

الله نور، مسوول شفاخانه سعادت در کندز می‌گوید: «در سال گذشته ما به تعداد ۲۱۰ مریض لب‌چاک و کام‌چاک را عملیات کردیم که همه‌ای آن‌ها خوب شدند.»

مسوولان در این ریاست می‌گویند که مریضان از سایر ولایات نیز برای تداوی به این مرکز مراجعه می‌کنند.

نجیب‌الله ساحل، رییس صحت عامه کندز، گفته است: «ما پلان داریم که ۲۰۰ مریض لب‌چاک و کام‌چاک را تداوی کنیم، فعلاً این خدمات به سطح زون کندز است و حتا از میمنه، شبرغان و مزارشریف مردم نیز به خاطر عملیات به این ولایت مراجعه می‌کنند.»

از سویی هم، خانواده‌های این کودکان می‌گویند که توان مالی برای تداوی کودکان معلول‌ شان را نداشتند و حالا که کودکان شان رایگان تداوی می‌شوند، خرسند اند.

گفتنی است که استفاده دوا بدون نسخه داکتر، فقر و ناداری و هم‌چنان استفاده‌شدن انواع سلاح‌ها در طول چهار دهه جنگ در گذشته از عوامل عمده است که کودکان، معلول تولد می‌شوند. حالا که جنگ در کشور پایان یافته امیدواری‌ها بر این است که روزی معضل فقر نیز از افغانستان برچیده شود تا کودکان دیگر معلول متولد نشوند.

صحت

یک فابریکه بزرگ تولید دوا در کندهار افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۴۰۲)

یک فابریکه بزرگ تولید دوا به ارزش ۵۰ میلیون دالر شام روز دوشنبه با حضور مقامات ارشد امارت اسلامی در ولایت کندهار افتتاح شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در صفحه تویتر اش نگاشته است که فابریکه ملی «سنو فارما» در یک شیفت یعنی ظرف هشت ساعت، ۵.۶ میلیون قرص تابلیت، ۲ میلیون کپسول و ۶۰ هزار بوتل شربت تولید خواهد کرد.

به گفته وی، سهمداران کارخانه «سنو فارما» ۷۱ تاجر و شرکت هستند و ۵۰ میلیون دالر دیگر نیز برای غنی سازی اش مصرف می‌شود.

ذبیح الله مجاهد همچنان گفت که دوای «سنوفارما» در تمام کشور قیمت یکسان خواهد داشت که روی دوا نوشته می‌باشد.

 

Continue Reading

صحت

افرایش شیوع مرض ملاریا در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۴۰۲)

با گرم شدن هوا در ولایت ننگرهار مرض ملایار افزایش یافته و باشندگان این ولایت را نگران ساخته است.

باشندگان ولایت ننگرهار می‌گویند که بسیاری از اعضای خانواده‌های شان با فراه رسیدن فصل تابستان به این مرض مبتلا شده اند و این نگران کننده است. آنان از حکومت می‌خواهند که در این مورد دست به کار شوند.

باشندهگان این ولایت می‌گویند که در هر خانواده چندین تن به این مرض مبتلا شده اند و از حکومت می‌خواهند تا برای جلوگیری این از شیوع بیشتر ملاریا اقداماتی را روی دست گیرند.

عبدالله بریالی، مسوول صحی در زون شرق کشور می‌گوید که که نه تنها در ولایت ننگرهار بلکه در ولایت های شرقی کشور شیوع این مرض افزایش یافته است که تنها در ولایت ننگرهار به ۵۰ درصد رسیده است.

مرض ملاریا توسط پشه‌ها از یک فرد به فرد دیگر انتقال می‌کند، شماری از داکتران می‌گویند که با رعایت حفظ الصحه و استفاده از پشه خانه‌ها متیوان از شیوع این مرض جلوگیری کرد.

مسوولان صحی در ولایت ننگرهار می‌گویند که وزارت صحت عامه کمپاین گسترده ای را برای جلوگیری از شیوع مرض ملاریا راه اندازی کرده اند تا آگاهی مردم بالا برود.

Continue Reading

صحت

چهارمین مورد مثبت بیماری پولیو در ننگرهار به ثبت رسید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

چهارمین مورد مثبت بیماری فلج کودکان یا پولیو در ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار در شرق کشور به ثبت رسیده است.

نیک محمد، مسوول کمپاین مبارزه با پولیو روز پنج‌شنبه (۱۱ جوزا) گفت که یک پسر چهار ساله در روستای «ثمرخیل» منطقه‌ «سراچه غوندی» ولسوالی بهسود به‌گونه‌ دایمی فلج شده است.

در جریان سال جاری میلادی، این چهارمین کودکی است که در افغانستان به بیماری پولیو مبتلا شده است. تمام این کودکان در ولایت ننگرهار به‌گونه‌ دایمی فلج شده‌اند.

سه مورد مثبت دیگر بیماری پولیو در ولسوالی‌های نازیان، کوت و بتی‌کوت ننگرهار ثبت شده‌اند.

مقامات صحی در ننگرهار ضمن ابراز نگرانی از افزایش موارد مثبت بیماری پولیو، می‌گویند که تمام کودکان زیر سن پنج سال در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

در سال گذشته هم دو مورد مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده بود که در ولایت‌های کنر و پکتیا بود. این رقم کم‌ترین تعداد موارد ثبت‌شده‌ پولیو در افغانستان است.

افغانستان و پاکستان تنها کشورهای اند که تا اکنون موفق به محو پولیو نشده‌اند.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در گذشته به‌‌دلیل جنگ در برخی از ولایات تطبیق نمی‌شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!