Connect with us

رویداد های اخیر

روند خروج نیروهای امریکایی بیش از ۹۰ درصد تکمیل شده است

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۴۰۰)

قوماندانی مرکزی قوای ایالات متحده امریکا می‌گوید که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیش از ۹۰ درصد تکمیل شده است.

این قوماندانی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که تا اکنون ۹۸۴ پرواز طیارهٔ نوع سی-۱۷ نظامی، تجهیزات نظامی را از افغانستان بیرون کرده و بیش از ۱۷ هزار قلم از تجهیزات برای تخریب به اداره لوژستیک دفاعی تحویل داده شده است.

این مرکز گفته است که ایالات متحده رسمأ هفت پایگاه را به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

این درحالی است که روز گذشته خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از مقام‌های افغان گزارش کرده بودند که نیروهای امریکایی بدون هماهنگی با نیروهای افغان و با قطع کردن برق و در تاریکی شب پایگاه نظامی بگرام را ترک کرده اند.

روز جمعه گذشته امریکا اعلام کرد که نیروهای امریکایی از بزرگترین پایگاه در افغانستان خارج شده اند.

جنرال میر اسدالله کوهستانی، فرمانده جدید بگرام، در این باره گفته” ما شایعات را شنیدیم که نیروهای امریکایی پایگاه بگرام را ترک کرده اند و بعد از ساعت هفت بامداد ما فهمیدیم که آنها پایگاه را ترک کرده اند.”

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان، در این باره چیزی نگفته است، اما قبل از این امریکا در یک اعلامیه گفته بود که آنها روند خروج سربازان امریکایی را با مقام‌های افغان هماهنگ کرده است.

رویداد های اخیر

ستانکزی: تمام مذاهب در اجرای مراسم خود کاملاً آزاد اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که در پالیسی امارت اسلامی همه مذاهب و حتی اقلیت های غیر مسلمان در اجرای مراسم مذهبی شان در کشور آزاد اند و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا امروز (دوشنبه، ۱۷ اسد) در کابل بیان کرده است.

آقای ستانکزی  گفت: “امارت اسلامی با پالیسی که دارد تمام مذاهبی که در افغانستان است در تجلیل روزهای مذهبی و مراسم مذهبی خود کاملاً آزاد استند هیچ مشکلی نیست حتی اقلیت های غیر مسلمان نیز در این مورد آزاد استند.”

آقای ستانکزی تاکید کرد که برخی از کشورها منافع خود را در مختل بودن اوضاع در افغانستان می بینند و مردم باید در برابر این دسیسه ها از نظام فعلی حمایت نمایند.

او گفت: ” آنها افغانستان را جور نمی‌کنند و آنها خوشی و سربلندی و منافع خود را در همین حالتی که افغانستان بود یا هست می‌بینند. این بالای ما فرض است که کشور خود را بسازیم.”

معین سیاسی وزارت خارجه با اشاره به جنگ‌های داخلی گذشته در کشور گفت که بسیاری‌ها پس از پیروزی جهاد در برابر شوروی سابق به خاطر قدرت طلبی و اغراض شخصی شان کشور را به سوی بی ثباتی سوق دادند.

آقای ستانکزی گفت: ” کشور ما همان لذتی را که بعد از شکست شوروی در افغانستان آمده بود چشیده نتوانست. البته یک تعداد افغان‌ها بخاطر قدرت یا بخاطر خود نمایی یا بخاطر بعضی اغراض شخصی خود در بین خود جنگیدند و ملت ما را به خون و خاک کشیدند.”

هرچند نگرانی‌ها بابت تهدید های امنیتی در برابر عزاداران عاشورا وجود داشت اما مراسم های گرامی داشت از دهم ماه محرم در یک فضای کاملا امن برگزار شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: کشته‌شدن رهبرالقاعده ازسوی امریکا در کابل یک ادعا است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل تنها یک ادعا ازسوی امریکا است و هیچ سند و شواهدی ازسوی این کشور در این خصوص ارایه نشده است.

آقای حکمتیار می‌افزاید که این اقدام یک عمل تروریستی بوده و در آن حریم هوایی و حاکمیت ملی افغانستان نقض شده است.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان می‌گوید که امریکا با اراده ادامه جنگ از افغانستان خارج شده و حس انتقام‌جویی هنوز در اظهارات و سخنان مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور مشهود است.

به گفته وی، عملیات امریکا بر ضد رهبر القاعده نشان می‌دهد که هنوز امریکا فعالیت استخباراتی در افغانستان دارد.

آقای حکمتیار هشدار می‌دهد که حریم فضایی افغانستان در امن نیست و امریکا می‌تواند مخالفان خود را در افغانستان و هر جایی دیگر مورد هدف قرار دهد و افزوده که جلو حمله‌های امریکا در افغانستان باید گرفته شود.

این درحالیست که دولت امریکا مدعیست ایمن الظواهری روز شنبه، ۲۹ جولای، دریک حمله طیاره بی‌سرنشین این کشور در کابل کشته شده است، اما برای اثبات این ادعای خود هیچ سندی ارایه نکرده است.

امارت اسلامی اما می‌گوید که هنوز تحقیقات در مورد این حمله و اینکه چه کسی مورد هدف قرار گرفته است، ادامه دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار و غم‌شریکی مقام‌های حکومتی با علمای شیعه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

مولوی محمد عبدالکبیر، معاون سوم نُخست وزیر امارت اسلامی افغانستان روز یکشنبه (۱۶اسد) با اعضای علمای شیعه دیدار نمود و غمرشریکی خود در مورد موج انفجارهای اخیر در کابل علیه مردم شیعه در ایام محرم را شریک ساخت.

در بیانیه‌ای که از سوی ارگ منتشر شده است، دراین دیدار آقای کبیرغمشریکی خود را با خانواده قربانیان شریک ساخت.

جواد صالح، معاون شورای علمای شیعه و استاد اکبری از بزرگان شیعه در این جلسه حضور داشتند و از تلاش نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت در روز‌های عاشورا قدردانی کردند.

این نشست پس از انفجارهای اخیر در شهر کابل که در آن شماری از شهروندان هزاره جان باختند صورت گرفته است.

به گفته دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در این انفجارها دست کم ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

مسوولیت این انفجارها را گروه داعش به عهده گرفت.

روز یک شنبه (۱۶ اسد) نیز از وقوع یک انفجار در شهر کابل گزارش داده شد که بعدا پولیس آنرا رد نمود و گفت که صدا برخاسته از تمرینات نظامی در یکی از مراکز تعلیمی بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!