Connect with us

رویداد های اخیر

رینا امیری: مدافعان حقوق افغان‌ها متحد شوند

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۲)

رینا امیری، نماینده ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق بشر افغانستان از مدافعان حقوق افغان‌ها خواسته است تا در مورد نحوه تعامل با امارت اسلامی اتفاق نظر داشته باشند.

امیری این سخنان را روز جمعه در نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد زیر عنوان «مبارزه با آپارتاید جنسیتی: وضعیت زنان و دختران در افغانستان» بیان کرد.

او گفت: «در میان افغان‌ها درد و آسیب‌های فراوانی وجود دارد. آن را علیه یکدیگر قرار ندهید حتی زمانی که مخالف هستید. اختلاف نظر وجود خواهد داشت. در یک وضعیت ناامید کننده مانند افغانستان، مردم در مورد چگونگی حرکت به جلو نظریات متفاوتی دارند. برخی معتقدند که باید با طالبان (امارت اسلامی) نشست و گفتگو کرد و برخی نه، اما زهرآگینی در این بحث فقط به طالبان (امارت اسلامی) کمک می کند.»

وی افزود: «کسانی که از حقوق افغان‌ها دفاع می‌کنند باید دور هم جمع شوند.»

نماینده خاص امریکا در امور زنان افغان همچنین بر اهمیت تعامل با افغان‌های مخالف امارت اسلامی تاکید کرد.

او پرسید: «وقتی شما با طالبان (امارت اسلامی) تعامل می‌کنید، تعامل با غیر طالبان کجاست؟ چهل میلیون افغان، نمایندگان آنها چه کسانی هستند؟»

امیری گفت: «با افغان‌ها در داخل و خارج از کشور باید به شیوه ای بسیار معنادار تعامل صورت گیرد.»

در این نشست، ریم عبدالله الفلاسی، نماینده امارات متحده عربی گفت که محدودیت‌های موجود بر زنان افغان را نمی‌توان از طریق دین یا آموزه های اسلام توجیه کرد.

این در حالی است که امارت اسلامی گفته است که متعهد به تامین حقوق دختران و زنان افغان در چارچوب شریعت است.

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی ملل متحد در امور سیاسی و صلح با سرپرست د افغانستان بانک دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

رزماری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح با هدایت الله بدری، سرپرست د افغانستان بانک دیدار و دو طرف در مورد وضعیت اقتصادی، سکتور مالی و بانکی گفتگو کرده اند.

طبق خبرنامه د افغانستان بانک که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، آقای بدری در این دیدار گفت که تحریم‌های اعمال شده بر سکتور بانکی افغانستان از سوی کشورهای جهان بر ثبات مالی افغانستان تاثیر منفی داشته و زیان های بیشتری را متوجه مردم کرده است.

وی افزود که این تحریم‌ها قدرت توان خرید مردم را تضعیف و دسترسی بانک‌های افغانستان به سیستم های مالی و بانکی بین المللی را دچار مشکل نموده است.

به گفته وی، هرچند د افغانستان بانک توانسته است که در شرایط دشوار، مشکلات نقدینگی سکتور بانکی را بهتر مدیریت کند و پیشرفت‌هایی در این زمینه نیز حاصل شده و وضعیت روز به روز بهتر می شود؛ اما موجودیت تحریم‌های بین المللی باعث می‌شود تا برخلاف قوانین، مقررات و پالیسی‌های د افغانستان بانک، مبادلات بین المللی از مجاری غیر رسمی انجام شود.

آقای بدری تصریح کرد که د افغانستان بانک در پرتو اصول اسلامی، چارچوب قانونی و مقرراتی را برای توسعه اعطای قرضه‌های کوچک ایجاد کرده است تا مردم بتوانند با شرایط آسان، قرضه های کوچک دریافت کنند و کار های خود را توسعه دهند.

طبق خبرنامه د افغانستان بانک، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد نقش سکتور بانکی در رشد اقتصادی را مهم خوانده و گفته است که استفاده از تجارب کشورهای جهان و تقویت سکتور خصوصی در توسعه خدمات مالی، اعطای قرضه های کوچک و تامین مالی اسلامی بسیار مهم بوده و نیاز به کار مشترک دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!