Connect with us

رویداد های اخیر

سخنرانی کودک هفت ساله در باره رشد مغز کودکان خبر ساز شده است

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۳۱, ۱۴۰۰)

سخنرانی بی نظیر یک دختر  هفت ساله  آسترالیایی در پروژه تد تاک(TED Talk) که قرار است نحو مشاهده والدین و پرستاران در سراسر جهان در باره انکشاف مغز اطفال را تغیر بدهد خبر ساز شده است.

در این سخنرانی به جوانان نیز توصیه شده است تا با کودکان چگونه برخورد کنند.

مولی رایت، یک دختر هفت ساله در آسترالیا برای نخستین بار در تاریخ جهان در باره تربیه اطفال و توصیه‌ها برای والدین و پرستاران سخنرانی بی نظیری را انجام داده است.

مایکل گریسی، رییس بزرگترین نمایشگاه‌ها و تولید فلم‌ها در این باره گفته که این دختر هفت ساله موارد ساده و در عین حال تغییر دهنده زندگی را نشان داده است که همه ما می توانیم برای رشد کودکان از آن استفاده کنیم.

سخنرانی مولی توسط  بنیاد بیات  در مراکز صحی افغانستان به والدین تشریح خواهد شد.

در آسترالیا این گفته‌ها توسط مرکز صحی رامسی تشریح میشود.

نیکولا فارست، رییس بنیاد میندرو گفته که این پروژه به کودکان اطمینان میدهد در هر مکانی که تولد شده باشند حقوق مساوی دارند تا پیشرفت کنند.

او در این باره گفته” ما باور داریم که هر کودک میتواند و باید بتواند.”

ساینس دانان میگویند که حجم مغز کودک تا پنج سالگی ۹۰ درصد رشد میکند.

از این لحاظ وی افزود که ما میخواهیم به والدین کمک کنیم تا در باره موفقیت کودکان شان و آگاهی از برخورد شان با کودکان کمک کنند.

رییس بنیاد میندرو در این باره افزوده” مولی این حقیقت جهانی را به بهترین واجه انتقال میدهد. این یک مرحله مهم است تا زندگی یک طفل را در حال و آینده تغیر دهیم.”

رییس پروژه تید تاک گفته که پیام مولی در سراسر جهان نشر خواهد شد.

او در این باره گفته” من این سخنرانی را واقعا دوست دارم. نظریات است که از هر جا جمع شده است و توسط یک کودک بسیار فصیح سخنرانی شده است. تعجب آور است. این تماشاچیان زیاد را جذب خواهد کرد.”

به اساس آزمایش ابتدایی در کنار والدین ، پرستاران ، متخصصان صحی پروفیسور دزیره سیلوا، رییس متخصصان بخش اطفال در استرالیا خانم مریم بیات، رییس بنیاد بیات و آقای جاستین گراهام ، مدیر عامل (M&C Saatchi AUNZ) نیز در این باره نظریات مثبت داده اند.

خام فوریست، رییس بنیاد میندرو در این باره گفت:” سخنرای مولی در باره بازی کردن، سخن زدن، خانه و جامعه صحت مند و تمرکز بر چیزهای که در پنج سال اول کودکی باید انجام شود شده است. این چیزها بر انکشاف مغز و زندگی کودکان تاثیر دارد.”

وی افزوده” این معلومات نه تنها اینکه با والیدن و پرستاران شریک شود، بلکی با رهبران جهان نیز شریک شود.”

پروفیسور دزیره سیلوا، رییس یک مرکز صحی اطفال در استرالیا در این باره گفته” فرصت این برای ما مهیا شده است که این فلم با مریضان بخش تولد اطفال شریک کنیم. و  اگر با مرکز والدین اولیه شریک شود بسیار خوب است.”

وی فزوده” پیام که چگونه با اطفال تا پنج سال بازی و برخورد کنیم برای توسعه مغز و زندگی آنان بسیار مهم است.”

وی میگوید که والدین  این ویدیو را آموزشی و جالب خطاب کرده است.

وی افزود:” سخنرانی مولی میتواند ظرفیت صحت کودکان را به سطح جهانی انکشاف دهد.”

مریم بیات، رییس بنیاد بیات در این باره گفته” “صحت مادران و کودکان در اوایل دوران کودکی از ابتدای تاسیس بنیاد بیات برای ما در اولویت بوده است و فرصت همکاری در با بنیاد میندرو برای راه اندازی این سخنرانی که اهمیت آموزشی کودک در افغانستان را برجسته می کند یک امتیاز منحصر به فرد است. و همچنان یک نیاز قانع کننده در کشور ما است.”

مریم بیات افزوده” به اشتراک گذاشتن گفتگوی مولی و دروس مهم در مورد تعامل مثبت بین والدین و فرزندان در سال‌های اولیه زندگی به مادران، پدران و خانواده‌های افغان کمک میکند تا تفکر انتقادی ، هوش هیجانی ، ارتباطات فراگیر و مهارت‌های حل مسئله مشارکتی را ایجات کند.”

مریم میگوید که این سخنرانی برای رشد هزاران کودک در افغانستان موثر تمام خواهد شد.

وی گفته” به باور ما این سخنرانی مولی در افغانستان باعث ایجاد هزاران مولی افغان خواهد شد. این کودکان افغان با استعداد ، اعتماد به نفس ، دلسوز ، مثبت و از نظر احساسی امن به داکتران ، استادان ، حقوق دانان و رهبران آینده کشور تبدیل خواهند شد ، یک منبع عظیم برای افغانستان و یک ادای احترام ماندگار به تاثیر سازمان های خیرخواهانه پرشور  افغان و استرالیا خواهد بود. با استفاده از این سخنرانی کودکان ما میتواند در آینده نزدیک و میان مدت بر سر چالش‌ها غالب آیند.”

آقای جاستین گراهام ، رییس عامل گروه (M&C Saatchi AUNZ) در این باره گفته” افتخار میکنم که با یک شریک مادرینو که شرکت موفق در آسترالیا است همکار استم.”

وی در این باره گفته”مادرینو سازمانی است که در سطح جهانی تغییر ایجاد می کند و ما خوشحالیم که می توانیم با آنها شریک شویم تا از طریق تفکر خلاق آرزوهای خود را تحقق بخشیم.”

رویداد های اخیر

شمار جان باختگان حوادث طبیعی در زمستان به ۱۷۰ تن رسید

Published

on

(Last Updated On: دلو ۹, ۱۴۰۱)

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در اثر سردی هوا و حوادث طبیعی در بیست روز پسین، دست‌کم ۱۷۰ تن جان باخته و ۳۰ تن زخم برداشته است.
به گفته این وزارت، درپی بارندگی، برف‌باری و سرمای زمستان در نقاط مختلف کشور، نزدیک به ۸۰ هزار رأس مواشی تلف شده‌ و ۱۵۰ منزل مسکونی به‌طور کامل یا نیمه نیز تخریب شده است.
از سویی هم، این وزارت برای جلوگیری از تلفات ناشی از حوادث طبیعی، از نهادهای مدد‌رسان و دفاتر سازمان ملل متحد خواسته است که به کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان و آسیب‌دیدگان ادامه دهند.
شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید: «کمک‌های بشردوستانه نباید سیاسی شود و در این شرایط بد، از کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده می‌خواهیم به کمک‌های خود ادامه دهند تا از تلفات انسانی جلوگیری شود.»
در همین حال، برف‌باری‌های سنگین سبب بندش راه‌های مواصلاتی در برخی از ولایات نیز شده است.
وزارت فواید عامه اما بر باز نگهداشتن راه‌های مواصلاتی و تمامی شاهراه‌ها تأکید کرده است.
این وزارت می‌گوید که شاهراه سالنگ تنها به‌روی مسافرین باز است اما کوتل حاجی‌گگ در بامیان بسته شده است.
علاوه‌ براین، اداره هواشناسی نیز نسبت به وقوع ریزش سنگین برف و باران در سه روز آینده هشدار داده است.
محمد جمعه نوروزی، مسوول مرکز پیشگویی اداره هواشناسی، در این مورد گفت: «نظر به تحلیل نقشه‌ها و مدل‌های مختلف هواشناسی، طی سه روز آینده، بارندگی‌ها و برف‌باری‌های نسبتاً شدید در ولایات جنوبی، جنوب‌شرقی، شرقی و مرکزی به‌شمول کابل و سالنگ‌ها وجود دارد.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

اشتراک دختران در امتحان کانکور پوهنتون‌های خصوصی ممنوع اعلام شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۹, ۱۴۰۱)

وزارت تحصیلات عالی در یک اقدام تازه به پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلی خصوصی افغانستان دستور داده است که به دختران اجازه ندهند تا در امتحانات کانکور اشتراک کنند.

این دستور در حالی صادر شده که قرار است پوهنتون‌های خصوصی در افغانستان ماه‌ آینده امتحان کانکور را برگزار کنند.

وزارت تحصیلات عالی با نشر نامه‌ای خطاب به پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلی خصوصی در کابل و در شمال افغانستان، ولایت‌های که قرار است در آنها امتحانات کانکور برگزار شود،‌ دستور داده است که تا از دختران امتحان اخذ نکنند. در این نامه هشدار داده شده که اگر از این دستور پیروی نشود، «اقدام قانونی» صورت خواهد گرفت.

پیش از این، وزارت تحصیلات عالی در دسامبر ۲۰۲۲ ادامهٔ تحصیل زنان و دختران را در تمام پوهنتون‌های افغانستان تا «امر ثانی» منع قرار داد.

این درحالی است که معاون سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید، پس ازدیدار و گفتگو با مقام‌های امارت اسلامی در افغانستان برای برداشته شدن ممنوعیت‌ها در رابطه به کار وتحصیل زنان و دختران، امیدوار شده است.

امینه محمد در گفتگو با «سی‌ان‌ان» تصریح کرده است که نظریات موافق زیادی به کار و تحصیل زنان و دختران در ساختار سیاسی امارت اسلامی وجود دارد.

او در پاسخ به این سوال که آیا امیدواری برای برداشتن ممنوعیت‌ها ومحدودیت‌ها بر کار وتحصیل زنان ودختران وجود دارد، گفت: «بلی وجود دارد. هرچند مشکلات وجود دارد اما وضعیت قابل تحمل است. با توجه به گفتگوهای که من با طالبان (امارت اسلامی) داشتم بلی این امیدواری وجود دارد. هرچند تغییر در تصمیم سطح رهبری غیرقابل پیش بینی است اما با توجه به نظریات مختلفی که در بین طالبان (امارت اسلامی) وجود دارد بلی احتمال اینکه زنان ودختران بتوانند به تحصیل وکار برگردند وجود دارد. شما می‌دانید که مسئله به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) و کمک‌های بشری مسایل خیلی مهم هستند که به عنوان وسیله فشار از آن می‌شود استفاده کرد.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل متحد: ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان بسیار مهم است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به اهمیت ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرده است.

کارولین گلک، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، با نشر یک نوار تصویری در توییتر روز جمعه، ۲۷ جنوری، که به ولایت بامیان سفر کرده، گفته است افغانستان با بدترین زمستان مواجه بوده و توزیع کمک‌های نقدی برای نیازمندان در این کشور بسیار مهم است.

خانم گلک در این نوار تصویری گفته است: «مردم افغانستان یکی از سخت‌ترین زمستان‌ها را در ده سال گذشته تجربه و سپری می‌کنند، حدود ۱۶۰ تن به‌دلیل سردی هوا جان باخته و ده‌ها هزار مواشی تلف شده اند، این در حالی است که مردم افغانستان دچار یکی از فاجعه‌بار ترین بحران بشری اند، چنانچه میلیون‌ها تن برای زنده ماندن به حمایت نیاز دارند، سال گذشته، یو‌ان‌اچ‌سی‌آر شش میلیون نیازمند را کمک کرد، ما هم‌چنان کمک‌های اضافی را برای ۸۰ هزار آسیب‌پذیر در جریان فصل سرما فراهم کردیم، خانواده‌ها هم‌چنان پول نقد دریافت کردند تا غذا و لباس بخرند.»

از سویی هم، شهروندان کشور با ابراز نگرانی از بیکاری می‌گویند که با وضعیت بد اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و از توزیع غیرعادلانه کمک‌ها نیز شکایت دارند.

یک تن از نیازمندان گفت: «اگر برای ما کمک نشود، هیچ چیز نداریم، باید برای ما کمک شود، فرزندم کار کرده نمی‌تواند و بیکار است.»

با این حال، آگاهان اقتصادی می‌گویند که برای کاهش فقر، بیکاری و بحران بشری در افغانستان باید در قسمت ساخت زیر بناهای اقتصادی توجه صورت گیرد و یگانه راهی که می‌تواند برای حل بحران اقتصادی در کشور موثر واقع شود، فعالیت موسسات مدد‌رسان در کشور است.

آذرخش حافظی، آگاه امور اقتصادی، گفت: «یگانه وسیله‌ای که در شرایط فعلی می‌تواند برای مردم کمک کند، فعالیت موسسات بین‌المللی و هم‌چنان موسسات غیردولتی است.»

گفتنی است که طبق گزارش‌ها، بیش از بیست وهشت میلیون تن در افغانستان در سال جاری میلادی نیاز به کمک دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!