Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: نیروهای خارجی بمشول پیمان کاران باید افغانستان را ترک کنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۴۰۰)

سهیل شاهین، عضو هییت مذاکره کننده طالبان در یک گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته که تصرف نظامی کابل پالیسی این گروه نیست، اما هیچ سرباز خارجی بشمول پیمان کاران نظامی نباید باقی بمانند.

آقای شاهین گفته است “اگر نظامیان آنها برخلاف توافق دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران ما درباره اقدام مقتضی تصمیم‌گیری خواهند کرد.”

وی میگوید که طالبان:”مطابق تصامیم رهبری خود عمل خواهند کرد.”

این در حالی است که به اساس گزارش‌ها قرار است شماری از سرباز امریکایی برای حفاظت میدان هوایی کابل و سفارت امریکا در افغانستان باقی بمانند.

شاهین افزوده که دیپلومات‌ها، کارمندان سازمان‌های غیردولتی و اتباع ملکی خارجی توسط این گروه هدف قرار داده نمی‌شوند و حتی نیروهای محافظتی برای آنان نیاز نیست.

او در این باره گفت:” ما خلاف حضور نظامی نیروهای خارجی استیم نه دیپلوماتیک. سازمان‌های غیر دولتی، کارمندان آنها، سفارت خانه‌ها نیاز مردم ما است. ما به آنها خطر مواجه نخواهیم کرد.”

به اساس گزارش بی بی سی شاهین افزوده که خروج سربازان امریکایی از پایگاه نظامی بگرام یک اقدام تاریخی است.

شاهین همچنان نقش طالبان در افزایش خشونت‌ها را رد کرده و افزوده که چندین ولسوالی در سراسر کشور از طریق میانجیگیری به این گروه سپرده شده است.

شاهین گفته که تاکنون در باره انتخابات میان طالبان و حکومت افغان بحث نشده است.

رویداد های اخیر

تاکید چین و پاکستان بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه پاکستان در سفرش به چین با همتای چینایی‌اش در مورد آخرین تحولات افغانستان بحث و گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه چین با نشر یک اعلامیه مشترک در مورد دیدار بلال بوتو زرداری و وانگ یی گفته که دو طرف بر ایجاد ساختار سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت حقوق زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در اعلامیه همچنان از امارت اسلامی خواسته شده سیاست داخلی و خارجی متعادل را اتخاذ نمایند و اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در همین حال امارت اسلامی می‌گوید بر تمام جغرافیایی کشور حاکمیت دارد و حالا زمان آن رسیده است که کشورهای همسایه و منطقه تعاملات و همکاری شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

وزیر خارجه تازه کار پاکستان پس از نخستین سفرش در سمت وزارت خارجه، اینبار به چین رفته و با همتایی چینایی خود در مورد وضعیت افغانستان بحث و گفتگو کرده است.

در اعلامیه مشترکی که از سوی وزارت خارجه چین پخش شده آمده است که بلال بوتو زرداری و وانگ یی در این دیدار بر ایجاد ساختاری سیاسی گسترده و فراگیر و محافظت از حقوق و زنان و کودکان در افغانستان تاکید کرده اند.

در بخشی از این اعلامیه همچنان بر تقویت همکاری‌های اقتصادی و بشری تاکید شده و از امارت اسلامی همچنان خواسته شده که با اتخاذ سیاست داخلی و خارجی متعادل اجازه ندهد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه تهدید خلق شود.

در بخشی از اعلامیه مشترک وزارت خارجه چین و پاکستان آمده است که:” صلح و ثبات در افغانستان برای توسعه و شکوفایی منطقه حیاتی است چیز دیگری که مهم است باید ساختار سیاسی گسترده و فراگیرایجاد شود و از حقوق زنان و کودکان در افغانستان محافظت صورت بگیرد ما همچنان از طالبان (امارت اسلامی) میخواهیم که اجازه ندهند خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد.”

وزیران خارجه چین و پاکستان همچنان از جامعه جهانی خواسته اند که برای جلوگیری از گسترش بحران بشری در افغانستان کمک کند و تعهدات‌اش را در مورد بازسازی اقتصادی و توسعه آینده این کشور با جدیت رعایت نماید.

سید اسحاق گیلانی، رهبری حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان می‌گوید که:”ما باید حکومت خود را قسمی بسازیم که دیگر همین فشار آوردن و تعزیرات آوردن سر ملت افغانستان و حمله کردن بر ملت افغانستان و خاک افغانستان م منتفی شود و ملت افغانستان با شرافت با دیگر کشورهای جهان همگام زندگی خود را به پیش ببرد.”

در همین حال امارت اسلامی در کنار آنکه می‌گوید تمامی شرایط مشروعیت جهانی را دارد و بر تمامی جغرافیایی افغانستان حاکم است از کشورهای همسایه، منطقه و جهان می‌خواهد که بجای نگرانی از اوضاع افغانستان باید تعاملات و همکاری‌های شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” در کشور ما فعلن یک نظام بوجود آمده که از تمام مردم کشور حمایت دارد و امنیت را هم تامین کرده و معیاری های بین المللی که برای مشروعیت لازم است تکمیل کرده پس از وقتش از که همه کشورها منطقه و جهان پیش بیایند و کنار بیایند و تعاملات رسمی را آغاز نمایند و در مسایل، سیاسی، اقتصادی و بشری پیشرفت های داشته باشیم.”

وزیران خارجه چین و پاکستان در این دیدارشان همچنان توافق کرده اند که دهلیز اقتصادی چین – پاکستان را در مشورت با امارت اسلامی به افغانستان گسترش بدهند.

این دهلیز اقتصادی که سی پک نام دارد پیشتر گزارش‌های نشر شد که افغانستان وارد این پروژه ده‌های ملیارد دالری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سهیل شاهین: هند نباید با مقام‌های دولت پیشین روابط خود را با آنها استوار نگهدارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۱)

هند برای آنکه با امارت اسلامی روابط داشته باشد باید منافع متقابل تمام پیوندها و روابط با مقام‌های حکومت سابق را قطع کند.

رییس دفترسیاسی امارت اسلامی در دوحه می‌گوید، اگرهند به دنبال ایجاد دوباره روابط خوب سیاسی واقتصادی با امارت اسلامی است سفارت خود را در کابل بازگشایی کند و امارت اسلامی به تامین امنیت کامل دیپلومات‌های هند متعهد است.

این مقام ارشد امارت اسلامی همچنان می‌گوید که کمیته برای فراهم کردن زمینه برگشت دختران به مکتب ایجاد شده و به زودی دراین مورد تصمیم گرفته خواهد شد.

رییس دفترسیاسی امارت اسلامی درقطرمی گوید، امارت اسلامی آماده است امنیت تمام دیپلومات های هندی را تامین کند.

سهیل شاهین می‌گوید، هند می‌تواند تمام پروژه‌های ناتکمیل خود را درافغانستان تکمیل کند و بالای پروژه‌های جدید هم سرمایه گذاری داشته باشد.

سهیل شاهین، رییس دفترسیاسی امارت اسلامی در دوحه می‌گوید که:” این تعهد ما برای تامین امنیت همه دیپلومات‌های خارجی به شمول هند است این مسئولیت ماست و ما امنیت کامل را فراهم کرده‌ایم، هند می تواند پروژه های اقتصادی خود را درافغانستان تکمیل کند و کار پروژه های جدید را نیز آغاز کند، اما هند نباید با مقام‌های دولت پیشین وروابط خود را با آنها استوارنگهدارد. امارت اسلامی برمبنای منافع متقابل آماده است با این کشور رابطه داشته باشد”.

او از جامعه جهانی می‌خواهد امارت اسلامی را که تمام شرایط برای کسب مشروعیت جهانی را کسب کرده به رسمیت بشناسند.

سهیل شاهین، رییس دفترسیاسی امارت اسلامی دردوحه می‌گوید که:” ما تمام شرایط لازم برای کسب مشروعیت جهانی را به وجود آورده ایم، امنیت سراسری تامین است، حمایت مردمی را داریم مرزها تحت کنترول قراردارد، نباید براساس انگیزه‌های سیاسی با ما برخورد شود”.

این مقام ارشد امارت اسلامی همچنان می‌گوید که کمیته برای فراهم کردن زمینه برگشت دختران به مکتب ایجاد شده و به زودی دراین مورد تصمیم گرفته خواهد شد.

از زمان روی کارآمدن امارت اسلامی در پانزدهم آگست سال گذشته تا کنون نزدیک به بیست کشور واتحادیه اروپا دوباره نماینده‌گی‌ها وسفارت‌های شان را درافغانستان بازگشایی کرده اند و نیز امارت اسلامی درکشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، قطر،ایران وپاکستان و نیز شماری ازکشورهای آسیای مرکزی نماینده‌گی سیاسی دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شماری چهره‌های شناخته شده حکومت قبلی به طرح کمیسیون تماس امارت اسلامی چراغ سبز نشان دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۱)

یک روز پس از اعلام طرح گفتگو با شخصیت‌های افغان  شماری از چهره‌های شناخته شده حکومت قبلی می‌گویند؛ آماده اند در میز مذاکره بنشینند، اما پیش از آن باید اطمینان حاصل کنند تا تمام اقوام  افغانستان در آینه نظام آینده کشور خود را سهیم بدانند.

اما حضور مرد و زن از تمامی اقوام افغانستان در ایجاد نظام آینده کشور از شروط اساسی این سیاستگران و چهره‌های شناخته شده حکومت قبلی بر امارت اسلامی است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌گوید که:” ما برای مذاکره آماده هستیم من نمی‌توانیم تمام موارد را از طریق تلویزیون بگوییم اما هر آنچه که در نتیجه مذاکره و تفاهم میرسند ما به آن متعهد خواهیم بود اما یک چیز اصل کلی را قبول داریم که باید رای مردم در نظر گرفته شود چه مرد و چه زن، و همه اقوام و همه مذاهب که در افغانستان حضور دارند خود را صاحب این ملک احساس کنند.”

همین گونه آگاهان هم می‌گویند، برای کسب باور مردم باید در کمیسیون ایجاد شده برای اشخاص دیگر هم سهم داده شود.

به گفته این آگاهان، طرحی که برای چگونگی و فراهم سازی برگشت شخصیت‌ها آماده و لایحه آن همگانی شد، شماری از سیاسیون این طرح را نخواهند پذیرفت. زیرا به گفته آنان بدون حضور افراد خارج از دایره امارت اسلامی کار کمیسیون سخت خواهد بود.

معین گل څمکنی، رییس حزب حق و عدالت می‌گوید که:” باید در این کمیسیون اشخاص دیگر هم یک جا شوند که در آن غیر از طالبان (امارت اسلامی) باشد تا باور مردم را به دست بیاورند، اگر چنین نشد به این صورت این کمیسیون یک جانبه است، مردم بیشتر به این کمیسیون باور نمی‌داشته باشند و مشارکت سیاسی را هم جنبه دورتر برش میدهد که این نتیجه خوب نمی‌داشته باشد.”

در لایحه که به تازگی اعلام شد در پانزده بند آن گفته نشده که برای چهره‌های که بر خواهند گشت فضای فعالیت سیاسی و یا مشارکت در حکومت برای شان فراهم می‌شود یا خیر بل تنها درشت ترین بند آن این است که جان و مال شان در امان خواهد بود وهم چنان خواست‌های مشروع شان پذیرفته خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending