Connect with us

اخبار ساحوی

عمران خان خواستار اعتراضات سراسری در پاکستان شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۲)

صدراعظم سابق پاکستان روز یک‌شنبه (۲۴ثور) خواستار اعتراضات سراسری “آزادی” شد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، عمران خان، صدراعظم سابق پاکستان و ستاره سابق کریکت که از زمان برکنار شدنش از قدرت در آوریل سال گذشته با اتهاماتی متعددی مواجه است، روز جمعه بعد از آنکه ستره محکمه پاکستان دستگیری او را “غیرقانونی” خواند، به قید زمانت موقتاً آزاد شد.

در پی دستگیری عمران خان، اعتراضات گسترده‌ای در پاکستان شکل گرفت. طرفداران عمران خان با بسته نمودن جاده‌ها، روشن کردن آتش جلوی ساختمان‌های دولتی و خسارت به اموال اردو که آن را مقصر سقوط خان می‌دانند، اعتراض خود را نشان دادند.

عمران خان شنبه شب طی یک سخنرانی که از یوتیوب پخش شد، گفت: «آزادی به آسانی‌ حاصل نمی‌شود. شما باید آن را به چنگ بیاورید. شما باید برای آن فداکاری کنید.»

وی از حامیانش خواست تا روز یک شنبه اعتراضاتی را در جاده‌ها و قریه‌های شان برگزار کنند و اعلام کرد که به کمپاین مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام بازگردند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، شهباز شریف، صدراعظم پاکستان روز شنبه اعلام کرد، مقامات این کشور آن دسته از افرادی را که در اعتراضات خشونت‌آمیز مربوط به دستگیری عمران خان شرکت کردند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند داد.

وی به مقامات لاهور گفت:«مجرمان از جمله طراحان، عاملان و مهاجمان در محاکم ضد ترویسم محاکمه می‌شوند. من از مقامات می‌خواهم تا جهت روند تسریع محاکمات، تعداد محاکم ضدتروریسم را افزایش دهند.»

بازداشت عمران خان موجی از اعتراضات را در سراسر پاکستان به راه انداخت و دست‌کم ۱۱ تن کشته و ده‌ها تن دیگر حین درگیری با نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند. در مجموع بیش از ۳۰۰۰ معترض به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

عمران خان در سال ۲۰۱۸ به صدراعظمی رسید، در سال ۲۰۲۲ با رای عدم اعتماد پارلمان بابت سوءمدیریت اقتصاد برکنار شد. با این حال او معتقد است که با «توطئه بین‌المللی» تحت امر امریکا از قدرت عزل شده است.

اخبار ساحوی

کارگران گیرمانده در تونل هند نجات یافتند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

امدادگران روز سه‌شنبه تمام ۴۱ کارگری را که به مدت ۱۷ روز در داخل یک تونل فروریخته در کوه های هیمالیا گیرمانده بودند، پس از حفاری صخره، کانکریت و خاک، بیرون کشیدند و این موضوع باعث خوشحالی در سراسر هند شد.

به گزارش رویترز، انتقال این مردان – کارگران کم درامد از برخی از فقیرترین ایالت‌های هند – بیش از شش ساعت پس از رخنه امدادگران به تونل آغاز شد. این تونل در ایالت اوتاراکند در ۱۲ نومبر فروریخته بود.

آنها از طریق یک لوله فولادی به عرض ۹۰ سانتی متر بیرون کشیده شدند و کل پروسه در حدود یک ساعت به پایان رسید.

وکیل حسن، رئیس تیم امدادگران گفت: «وضعیت آنها درجه یک و کاملاً خوب است… درست مثل من یا شما. هیچ نگرانی در مورد سلامتی آنها وجود ندارد.»

اولین نفری که بیرون کشیده شد، مردی کوتاه قد بود که جاکت زمستانی خاکستری تیره و کلاه سخت زرد داشت، با گل‌های همیشه بهار پوشانده شد و به سبک سنتی هندی در داخل تونل از سوی پوشکار سینگ دهمی، وزیر اعلی ایالت و معاون وزیر شاهراه فدرال، وی کی سینگ مورد استقبال قرار گرفت.

برخی با خنده بر لب بیرون آمدند و دهمی آنها را در آغوش گرفت، در حالی که برخی دیگر اظهار سپاس کردند.

صدر اعظم نریندرا مودی در صفحه ایکس خود نوشت: «می‌خواهم به دوستانی که در تونل گیر مانده بودند بگویم که شجاعت و صبر شما الهام بخش همه است.»

وی افزود: «این مایه خرسندی است که پس از مدت ها انتظار، این دوستان ما اکنون با عزیزان خود ملاقات خواهند کرد. صبر و شهامتی که همه این خانواده ها در این دوران پر چالش از خود نشان دادند قابل قدردانی است.»

شبکه های تلویزیونی گزارش دادند که مودی بعداً با مردان نجات یافته صحبت تیلیفونی کرد و وضعیت آنها را جویا شد.

رجنی تودو که همسرش سورندرا در میان مردان گیر مانده بود، گفت: «ما خوشحالیم و احساس آرامش می کنیم. من به هر کس در خانواده گفتم که او بیرون آمده است.»

ساکنان محل که در بیرون تونل جمع شده بودند، با پتاقی، شیرینی و شعارهایی در ستایش از هند، این موضوع را جشن گرفتند.

این ۴۱ مرد از طریق یک لوله غذا، آب، نور، آکسیجن و ادویه دریافت می‌کردند، اما تلاش‌ها برای حفر تونلی برای نجات آن‌ها با ماشین‌های حفاری پرقدرت با مشکلات از جمله آب و هوای نامساعد روبه‌رو شده بود.

Continue Reading

اخبار ساحوی

احتمال سخت تر شدن عملیات نجات در تونل هند با هوای بارانی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۲)

هوای بارانی که روز دوشنبه انتظار می‌رود می‌تواند به معنای مشکلات بیشتری برای نجات ۴۱ کارگر ساختمانی باشد که بیش از دو هفته قبل در تونلی در کوه های هیمالیای هند گیر افتادند، اما سازمان دهندگان امداد تاکید می‌کنند که آماده مقابله با آن هستند.

به گزارش رویترز، کارگران برخی از فقیرترین ایالت های هند از زمان سقوط تونل ۴.۵ کیلومتری در ایالت اوتاراکند در ۱۲ نومبر، گیر مانده اند.

هوای نامساعد توأم با رعد و برق، ژاله و درجه حرارت پایین به کوه ها نزدیک شده است، اما سازمان دهندگان امداد گفتند که با آن مقابله خواهند کرد.

محمود احمد، رئیس شرکت NHIDCL که در حال ساخت تونل و کمک به امداد است، گفت: «آنها (تیم های امداد) برای کار در هر شرایطی آموزش دیده اند، بنابراین برای ما نگران کننده نیست.»

چهل و یک مردی که گیر افتاده اند، غذا، آب، نور، آکسیجن و ادویه را از طریق یک پایپ باریک دریافت می‌کنند، اما تلاش‌ها برای حفر تونلی برای بیرون آوردن آن‌ها با موانعی مواجه شد.

ماشین آلات حفاری آسیب دیده و امدادگران به حفاری با دست متوسل شده اند.

روز یکشنبه، آنها مسیر دیگری را به روی افراد باز کردند، و هدف شان حفاری مستقیم از بالای کوه بالای سرشان بود تا آنها را خارج کنند.

جسوانت کپور، رئیس شرکت حفاری SJVNL گفت: «مشکلات پیش خواهد آمد، دشواری ها در راه است، اما ما برای آن آماده ایم.»

روز دوشنبه علاوه بر رعد و برق و ژاله، هوای سرد با حداقل ۹ درجه سانتیگرید پیش بینی شده است.

این تونل بخشی از شاهراه چار دام، یکی از بزرگترین پروژه های صدر اعظم نریندرا مودی است که هدف آن اتصال چهار مکان زیارتی هندوها از طریق ۸۹۰ کیلومتر سرک است.

مقامات نگفته اند که علت سقوط این تونل چه بود، اما این منطقه قبلاً شاهد رانش زمین، زلزله و سیل بوده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

امریکا: حملاتی علیه گروه‌های تحت حمایت ایران در عراق انجام دادیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۲)

سخنگوی قوماندانی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعلام کرد، امریکا حملات هوایی علیه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق انجام داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی سنتکام روز سه شنبه (۳۰عقرب) گفت: «ما می‌توانیم تأیید کنیم که شب گذشته گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران یک حمله راکتی بالستیک کوتاه‌برد به پایگاه الاسد انجام دادند که منجر به زخمی شدن هشت نفر و آسیب جزئی به زیربناها شد.»

سخنگوی سنتکام اضافه کرد: «بلافاصله پس از این حمله، یک طیاره نظامی امریکایی در منطقه برای دفاع از خود به یک موتر جناح مورد حمایت ایران و تعدادی از شورشیان گروه تحت حمایت ایران درگیر در این اقدام حمله کرد. در میان این شورشیان چندین کشته وجود دارد.»

پیش از این شبکه فاکس نیوز به نقل از منابع خبری از حمله هوایی نیروهای امریکایی خبر داده بود. به گفته آنها، در نتیجه این حمله که در نزدیکی پایگاه الاسد انجام شد، از پنج تا هشت شورشی گروه‌های طرفدار ایران کشته شدند.

به گفته وزارت دفاع امریکا، از ۱۷ اکتوبر، نیروهای امریکایی در سوریه و عراق ۶۶ بار مورد حمله قرار گرفته اند. حدود ۹۰۰ نظامی امریکایی در خاک سوریه و ۲۵۰۰ نیروی امریکایی در عراق مستقر هستند.

پیش از این نعیم قاسم معاون رئیس کل جنبش حزب‌الله لبنان گفته بود که حملات به پایگاه‌های امریکا در سوریه و عراق برای پایان دادن به تجاوز به نوار غزه بسیار مهم است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!