Connect with us

رویداد های اخیر

قطر در خطاب به زنان و دختران افغان؛ ما در کنار آنها هستیم و مطمین باشند که تصامیم تغییر خواهد کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه قطر می‌گوید با سایر کشورهای اسلامی درحال رایزنی است تا صحبت‌هایی را با رهبری امارت اسلامی در کندهار انجام دهند. 

محمدبن عبدالرحمان خطاب به زنان و دختران افغان می‌گوید که  که ما در کنار آنها هستیم و مطمین باشند که تصامیم تغییر خواهد کرد.

همزمان وزیران خارجه ترکیه و ایران هم می‌گویند، به طور مسقتیم با امارت اسلامی و هم در چارچوب سازمان همکاری اسلامی تلاش‌ها برای وادار کردن کابل به اجازه یافتن دختران وزنان به کار وتحصیل را ادامه میدهند.

وزیرخارجه قطر می‌گوید، اقدامات اخیر حکومت سرپرست درپیوند به کار و تحصیل زنان ودختران ناامید کننده است، اما دوحه برای دستیابی به تغییر به تعامل با امارت اسلامی ادامه می‌دهد.

وزیرخارجه قطر در حاشیه نشست اقتصادی داووس سویس گفته است هرچند تعامل با امارت اسلامی “کار آسان نیست اما مهم است به تلاش ادامه داده شود.”

محمدبن عبدالرحمان آل ثانی می‌گوید که:«ما پس از اتخاذ این تصامیم سعی کرده‌ایم با سایر کشورهای اسلامی ارتباط برقرار کنیم. ما در حال ساخت پلان هستیم برای گفتگو با رهبری طالبان (امارت اسلامی  افغانستان)؛ منطقه باید نقش فعال ایفا کند، ما با طالبان (امارت اسلامی  افغانستان) صحبت می‌کنیم تا تصامیم شان را تغییردهند، پیام ما به زنان ودختران افغان این است که ما در کنارآنها هستیم و مطمین باشند که تصامیم تغییر خواهد کرد.»

همزمان وزیران خارجه ترکیه و ایران می‌گویند هم به طور مسقتیم با امارت اسلامی وهم درچارچوب سازمان همکاری اسلامی تلاش‌ها برای وادارکردن کابل به اجازه یافتن دختران وزنان به کار وتحصیل ادامه می‌دهند.

مولود چاووش اغلو، وزیرخارجه ترکیه گفته است:«منع کار و تحصیل زنان و دختران خلاف ارزش‌های اسلامی واصول بین‌المللی است ما در این مورد توافق نظر داریم و در این راستا هم در تعامل با طالباان (امارت اسلامی  افغانستان) و هم در چارچوب سازمان همکاری اسلامی به کار خود ادامه خواهیم داد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران گفته است :«ممنوعیت تحصیل وکار زنان و دختران توسط دولت کنونی افغانستان کاملاً خلاف و مغایر با دین مبین اسلام است ما همواره برفراگیری حکومت در افغانستان تاکید کرده ایم و این تنها راه حل مشکلات افغانستان است.»

امارت اسلامی تا کنون در مورد اظهارات تازه وزیرخارجه قطر چیزی نگفته است، اما پس از اعمال محدودیت‌ها برکار وتحصیل زنان گفته بود که امارت اسلامی براساس اصول و ارزش‌های اسلامی با زنان و دختران برخورد می‌کند و حقوق آنانرا درچارچوب شریعت اسلامی به آنها واگذار خواهند کرد.

رویداد های اخیر

ستانکزی: میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته است که پیشرفت و توسعه کشور بستگی به مطالعه دارد، اما میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را یکشنبه در برنامه رونمایی از کتاب‌های چاپ شده سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در کابل بیان کرده است.

او اظهار کرده است: «در افغانستان نسبت به دیگر کشورها مردم بسیار کم مطالعه می‌کنند. شاید برخی‌ها به این باورند که در این‌جا مشکلات زیاد بود، جنگ بود، اقتصاد ضعیف بود و مردم به‌دنبال نان می‌گردند و برای مطالعه وقت ندارند، اما این مشکلات در دیگر کشورها نیز وجود دارد. اگر در دیگر کشورها جنگ نیست، حد اقل فقر است.»

به گفته‌ آقای ستانکزی، حالا در کشور امنیت تامین شده و ملوک الطوایفی وجود ندارد و باید جوانان زیر سایه نظام اسلامی مطالعه کنند زیرا بدون مطالعه نمی‌توان به موفقیت‌ دست یافت.

این مقام امارت اسلامی نقش جوانان را در توسعه و پیشرفت کشور مهم دانسته و افزوده است که باید جوانان از طریق مطالعه و تحقیق کشور را به خودکفایی برسانند.

آقای ستانکزی تصریح کرده است: «اگر جوانان به مطالعه و کتاب علاقه پیدا کنند، ان شاء الله جامعه بسیار زود از مشکلات رهایی می‌یابد. ما افغانان در میدان جنگ ما شاء الله نظیر نداریم؛ پیشرفت‌های زیادی داریم؛ هیچ کسی دیگر این افتخار را ندارد. ما کوشش کنیم به جهان بگوییم که با روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان صلح و امنیت وجود دارد. دیگر جنگ نیست؛ ملوک الطوایفی نیست؛ چور و چپاول نیست. نظام اسلامی و شرعی است.»

معین سیاسی وزارت خارجه هم‌چنان گفته است که در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود و باید نهادهای علمی و تحقیقی و همچنان نویسندگان کشور تلاش کنند تا خود کتاب بنویسند و در اختیار جوانان قرار دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!