Connect with us

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با گزارشگر سازمان ملل: جامعه جهانی به جای انتقاد باید با افغانستان همکاری کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان گفته است که به جای انتقاد باید همکاری کنند زیرا در افغانستان زمان آن گذشته است که جنگ‌سالاران، آدم ربایان و غاصبین بتوانند حقوق دیگران را زیر پا نمایند.

در اعلامیه وزارت امور خارجه آمده است:«به‌جای انتقاد بالای یکدیگر، باید با هم همکاری کنیم، حقایق را منتشر و هر پیشرفتی را که حاصل شده گسترش دهیم. وضعیت حقوق بشر در افغانستان به گونه‌ای است که جنگ‌سالاران، آدمربایان و غاصبین دیگر نمی‌توانند حق هیچ‌ کسی را زیر پا کنند.»

از سوی هم عبدالسلام حنفی معاون اداری ریاست الوزرا در دیدار جداگانه با ریچارد بنت گفته است که حالا در سراسر افغانستان امنیت به گونه کامل تامین شده و امارت اسلامی به حفاظت از جان، مال و آبروی همه شهروندان به ویژه تامین حقوق شرعی زنان بدون تبعیض متعهد است.

با این حال برخی دیگر از آگاهان می‌گویند که گفتگوی مقام‌های سازمان ملل با امارت اسلامی میتواند راه را برای حل بسیاری از مسایل باز کند به ویژه تامین حقوق زنان و تشکیل یک دولت فراگیر.

اسحاق اتمر آگاه روابط بین‌الملل می گوید: «در مورد تخطی‌های حقوق بشری که وجود دارد و طالبان (امارت اسلامی) با استفاده از این فرصت در موردبازگشایی مکاتب و حضور زنان در جامعه و حقوق اقلیت را با استفاده از این فرصت پایان دهد.»

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امورحقوق بشرهدف سفراش را نظارت جدی و ارزیابی در بخش تعلیم دختران، حقوق زنان، فعالیت رسانه‌ها، امنیت اهل هنود و اقلیت‌های دیگر مذهبی همکاری و مشوره دهی در بهبود وضعیت حقوق بشری در افغانستان خوانده است.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!