Connect with us

رویداد های اخیر

مراسم عروسی دسته جمعی بیش از صد زوج در ولایت ‌سرپل برگذار شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۱)

مراسم عروسی دسته جمعی ۱۱۰ زوج در ولایت سرپل با حمایت مالی یکی از تاجران برگذار شده است.

هدف برگذاری این مراسم جلوگیری از مصارف گزاف و مبارزه با عنعنات ناپسند خوانده می‌شود.

شماری از عالمان دین برگذاری اینگونه مراسم‌ را می‌ستایند و تاکید می‌کنند که برگذاری مراسم عروسی‌ دسته جمعی آنهم با مصارف اندک می‌تواند جلو عنعنات ناپسند را بگیرد.

یکی از عالمان در این مراسم گفت: “شماری از جوانان مدت  پنج سال یا بیشتر از آن می‌شد که نامزد بودند. برای رضای خدا که مشکلات خانواده ها حل شود این گام برداشته شد.”

برای این زوج‌ها در کنار مقداری از پول نقد، وسایل خانه و ظروف مورد نیاز شان نیز تهیه شده است.

شیرمحمد، یکی از برگذارکننده‌گان این مراسم گفت: “در ولایت سرپل این گونه محافل خیلی کم بود و امیدواریم که این فرهنگ بین مردم جا افتاده و ادامه پیدا کند.”

باشنده‌گان ولایت سرپل می‌خواهند که اینگونه محافل بیشتر برگذار شود تا جوانانی که به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانند ازدواج کنند مشکلات شان حل شود.

امان الله احمدی، یکی از عالمان دین گفت: “این گونه مراسم برای جامعه واجتماع خیلی خوب است و باعث تحکیم شریعت و از سوی دیگر جلوگیری از عنعنات ناپسند می‌شود.”

در سال‌های اخیر برگذاری مراسم عروسی دسته جمعی بیشتر شده است اما به باور آگاهان اجتماعی کافی نیست و باید هزینه های مراسم عروسی کم شود و از فرهنگ‌ های ناپسند جلوگیری شود.

رویداد های اخیر

شارژدافیر سفارت امریکا در نشست امنیتی هرات شرکت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

کرن‌دیکر، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا به افغانستان خبر داده است که برای شرکت به دهمین نشست امنیتی هرات به دوشنبه پایتخت تاجیکستان رفته است.

شارژدافیر سفارت امریکا صبح امروز (سه‌شنبه ۸ قوس) در رشته توییتی نگاشته است که این نشست فرصت خوبی برای تبادله نظر در مورد وضعیت افغانستان با نمایندگان افغانستان، تاجیکستان و کشورهای منطقه است.

او افزوده است: «من اینجا هستم تا گوش کنم، اما آماده خواهم بود که حمایت قاطع امریکا از مردم افغانستان اعلام کنم.»

دهمین نشست امنیتی هرات زیر عنوان “نظام سیاسی همه‌شمول: الگوها و نقشه‌ راه” امروزسه‌شنبه، در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز شد.

در همین حال، فرهاد سلیم، معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان گفته است که سیاست تاجیکستان حمایت از ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان است که می‌تواند به پایان درگیری نیم قرن در افغانستان و تحقق عدالت اجتماعی منجر شود.

قرار است در این نشست شماری از سیاست‌مداران پیشین افغانستان، نماینده‌گان جامعه مدنی، شخصیت‌های اکادمیک، نماینده‌گان رسانه‌ها، دیپلماتان و نماینده‌گان نهادهای غیردولتی از اتحادیه اروپا، امریکا، پاکستان، هندوستان و تاجیکستان شرکت کنند.

این نشست برای دو روز با میزبانی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار می‌شود.

گفته می‌شود که معاون نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح برای افغانستان، توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا، رابرت نیومن، سفیر پیشین امریکا برای افغانستان و نیز شماری از دیپلماتان، نماینده‌گان نهادهای غیردولتی از امریکا و اروپا و نیز شماری از خبر‌نگاران اروپایی و امریکایی که مسایل افغانستان را دنبال می‌کنند، نیز در این نشست حضور داشته باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مقام‌های عربستان و اوزبیکستان در مورد افغانستان گفتگو کردند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه عربستان سعودی می‌گوید که عبدالکریم الخریجی معاون این وزارت با عصمت‌الله، ایرگاشف نماینده ویژه اوزبیکستان، در مورد افغانستان گفتگو کرده‌است.

این وزارت صبح امروز (دوشنبه ۷قوس) در تویترش نوشته که در این دیدار در پیوند به تحولات افغانستان بحث و گفتگو صورت گرفته‌است.

وزارت خارجه عربستان جزئیات بیشتر در مورد نداده است.

اوزبیکستان از کشورهای است که با امارت اسلامی افغانستان رابطه خوب دارد.

این کشور همچنین چندین پروژه بزرگ اقتصادی مشترک با افغانستان دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی، معاون وزارت خارجه پاکستان به افغانستان می‌آید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

حنا ربانی کهر معاون وزارت خارجه پاکستان طی یک سفر رسمی بزودی به افغانستان می‌آید.

به نقل از رسانه‌های محلی پاکستان خانم کهر گفته است که او به منظور بررسی وضعیت نامناسب بشری در افغانستان، به کابل خواهد رفت.

او دقیقاً مشخص نکرده که چه زمانی به کابل خواهد آمد.

همزمان با این، این دیپلمات بلند پایه پاکستانی خواستار آزادسازی ذخایر ارزی د افغانستان بانک شده است.

خانم کهر گفته است که رهایی این پول می‌تواند اقتصاد افغانستان را سر پا نگهدارد و وضعیت فاجعه بار بشری را بهبود بخشد.

رسانه‌‌های محلی پاکستان همچنان گزارش داده اند که خانم کهر با ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزراء و امیرخان متقی وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!