Connect with us

رویداد های اخیر

مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان به جنرال مک‌‌کینزی انتقال یافت

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۴۰۰)

جنرال کنت مک‌‌کینزی به گونه رسمی مسوولیت فرماندهی عمومی نیروهای خارجی در افغانستان را به عهده گرفت.

اسکات میلر فرمانده پیشین این نیرو ها،  در مراسم واگذاری مسوولیت فرماندهی نیروهای خارجی به آقای مک کنزی می‌گوید که امریکا با خروج نیروهایش همچنان به پشتیبانی از دولت افغانستان و نیرو های امنیتی و دفاعی این کشور ادامه می دهد.

جنرال اسکات میلر می‌گوید: “خشونت ها که در حال حاضر جریان دارد خلاف اراده مردم افغانستان است و باید متوقف شود. “

از سوی هم جنرال کنت مکنزی که فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا نیز است، می گوید که پایان ماموریت نظامی در افغانستان، پایان رابطه با افغانستان نیست، و فصل تازه از روابط به گونه متفاوت باز خواهد شد.

آقای مک‌‌کینزی میگوید: “ما یک رویکرد محافظوی خواهیم داشت که بتواند ما را قادر برای انجام کارهای ذیل کند؛ در قدم نخست حفظ حضور دیپلوماتیک ما، دوم حمایت از نیرو های امنیتی، مردم و دولت افغانستان و در سوم اینکه افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن برای هراس افگنان که خاک ما، دوستان و همسایگان را تهدید کند نباید مبدل شود.”

با این حال مشاور شورای امنیت ملی کشور می گوید که با خروج نظامیان خارجی در افغانستان، خلایی از نگاه نظامی و امنیتی به میان آمده است که تلاش جدی صورت می گیرد تا این خلا پر شود.

 حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور میگوید: “خلای که در نتیجه خروج نیروهای خارجی به میان آمده بود، تلاش داریم که این خلا را پر کنیم. نیرو های افغان توانایی برخورد با این چالش ها را دارد.”

بسیاری از کشورهای عضو ناتو خروج نیروهای شان از افغانستان را تکمیل کرده اند، رییس جمهور بایدن پیش از این گفته بود که ۱۱ سپتامبر تمام نیروهای آنان از افغانستان بیرون می شوند، اما وی اخیر ماه اگست را تاریخ جدید خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام کرد.

رویداد های اخیر

مجاهد: برخی حلقات استخباراتی غیرمستقیم بر بعضی کشورها ترس ایجاد می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی بار دیگر حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را رد کرده و می‌گوید که برخی کشورها اطلاعات نادرست استخباراتی درباره افغانستان نشر می‌کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بدست آمده در کشور را زیر پرسش ببرند.

ذبیح‌الله مجاهد طی نشستی در ولایت کندهار گفته که افغانستان چهار دهه «طعم تلخ» جنگ را چشیده است و نمی‌خواهد که کشور دیگر دچار یک جنگ خانمان سوز شود.

آقای مجاهد با پرسش چند سوال گفت: چرا در مجالس مختلف بازهم تبصره این است که افغانستان تهدید است؟ افغانستان به کشورها مشکل ایجاد می‌کند؟ در افغانستان مشکلات است، این ترس چرا ایجاد می‌شود؟»

مجاهد گفت: «باور من این است که بعضی حلقات استخباراتی که می‌خواهند افغانستان پیشرفت نکند، افغانستان آرام نباشد، روادار وضعیت فعلی افغانستان نیستند؛ آن حلقات استخباراتی بر بعضی کشورها به‌گونه غیر مستقیم ترس ایجاد می‌کنند.»

مجاهد همچنان در پاسخ به انتقاد‌ها از بهر ممنوعیت‌های کاری و آموزشی زنان گفته که هم اکنون زنان در چندین نهاد دولتی افغانستان چون وزارت داخله، اداره ملی احصاییه ، میدان‌های هوایی و همچنان وزارت صنعت و تجارت کار می‌کنند.

به گفته او اما، در آنجایی که محیط مناسب وجود ندارد آنان ناگزیر شده‌اند تا زمانی که محیط مناسب فراهم شود کار و آموزش زنان را تعلیق کنند.

در این نشست، برخی از مقام‌های محلی کندهار نیز گفتند که پس از حاکمیت امارت اسلامی زمینه برای گسترش صنعت توریزم فراهم شده است. به گفته آنان، گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند بدون هیچ هراس از هر گوشه کشور دیدن کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حقانی: اختلافات فکری با رایزنی، مشوره و وحدت قابل حل است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور داخله در دیدار با شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی در کابل گفته است که مشکل اختلافات فکری با مشوره و اتحاد حل می‌شود، اما مهم این است که «فرصت‌های موجود را هدر ندهیم و از آن استفاده کنیم.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله در صفحه اجتماعی ایکس‌اش امروز (پنج‌شنبه، ۶ میزان) نگاشته که سراج‌الدین حقانی در این دیدار گفته است که با تحمل متقابل می‌توان بیشتر مشکلات را حل کرد و روحیه بدبینی و نفاق را از بین برد.

به گفته قانع، آقای حقانی تأکید کرده که ایجاد فاصله میان علوم عصری و دینی عامل اکثر مشکلات شده است.

در این دیدار، حقانی خاطر نشان کرده که روحیه ملی و اسلامی پایه‌های پایداری ملت است و بیشترین توجه را برای ایجاد تفکر مثبت می‌طلبد.

او در باره حفظ نظم عمومی نیز افزود که هیچکس بدون مجوز نمی‌تواند سلاح حمل کند و پس از تکمیل تشکیل پولیس، مجوزها و یونیفورم آن‌ها نیز تکمیل می‌شود.

وی در مورد منطقه و جهان همچنان صبحت کرده گفت که امارت اسلامی با کسی مشکلی ندارد و تعهدات داده شده در دوحه از سوی آن‌ها عملی شده است.

در همین حال، حمیدالله هوتک، یکی از کارشناس مسایل سیاسی نیز در این دیدار سفر سران کشور به مناطق مختلف افغانستان را برای تقویت روحیه تفاهم ملی و سیاسی مفید خواند و مسئولیت حکومت را در تضمین حقوق مردم برشمرد.

او افزود که توطئه‌های خارجی حدود ۴۵ سال افغانستان را درگیری جنگ کرده بود، از این بعد افغان‌ها نباید برای منافع دیگران مشکل ایجاد کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به ایران رفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان و هیأت همراه شان برای اشتراک در نشست کشورهای گروه پنج(G5) عازم کشور ایران گردید.

اداره ملی غذا و ادویه افغانستان می‌گوید داکترعبدالباری عمر، سرپرست این اداره و هیأت همراه شان امروز (پنج‌شنبه، ۶میزان) برای اشتراک در بیست هفتمین نشست کشورهای گروه پنج(G5) تحت عنوان “دیپلماسی صحت و سیستم دوا و تجهیزات طبی”عازم کشور ایران گردید.

نشست کشورهای گروه پنج با حضور داشت رهبری ادارات دوا و غذای کشورهای عضو و سازمان صحی جهان به هدف ارتقا و توسعه صحت این کشورها برگزار می‌گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!