Connect with us

تجارت

ملل متحد خدمات قرضه‌های قسطی را به آواره‌گان داخلی در افغانستان راه‌ اندازی کرد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۱)

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان با اولین بانک قرضه‌های کوچک افغانستان – شبکه انکشافی آغاخان – یک برنامه مالی کوچک جدید را برای کمک به آواره‌گان داخلی، عودت کننده‌گان و ساکنان جوامع میزبان که در فعالیت‌های تجاری کوچک مشغول استند، راه اندازی کرده‌اند.

این ادارۀ ملل متحد روز گذشته (چهارشنبه، ۲۳ نوامبر) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که برنامه کمک‌های قرضه قسطی، برای کمک به کسب و کارهای کوچک و به ویژه شرکت‌های تحت مدیریت زنان است.

اعلامیه گفته است: «این اولین ابتکار کمیشنری ملل متحد در امور پناهنده‌گان در افغانستان است که هدف آن به نفع آسیب پذیرترین افراد در حین حرکت به سمت فعالیت‌های اقتصادی است. این طرح در ابتدا توسط اولین بانک قرضه‌های کوچک در پنج ولایت، بلخ، بامیان، هرات، کابل و ننگرهار اجرا می‌شود و به سایر نقاطی که اولین بانک قرضه‌های کوچک – شبکۀ انکشافی آغاخان – شعبه دارد، گسترش خواهد یافت.»

بر اساس این برنامۀ مالی، عودت کننده‌گان افغان و آواره‌گان داخلی ۱۸ – ۶۰ ساله که دارای کارت شناسایی معتبر هستند و یک طرح تجاری منطقی دارند، می‌توانند برای تامین مالی «عودت مرابحه» درخواست دهند. قرضه‌ها از ۲۵هزار افغانی (۲۸۰ دالر امریکایی) تا حداکثر ۳۰۰هزار افغانی (۳۳۷۰ دالر امریکایی) با بازپرداخت اقساط ماهانه برابر تعیین می‌شود.

معلومات این ادارۀ ملل متحد نشان می‌دهد که سه زن و دو مرد از جملۀ اولین کسانی بودند که قرضۀ خود را به تاریخ ۱۵ نوامبر دریافت کردند. این افراد در پروژه‌هایی مانند راه اندازی یک دکان کوچک یا راه‌ اندازی یک کارگاه خیاطی مشغول هستند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان انتظار دارد که عواید افزایش یافته توسط این قرضه‌ها به بیش از ۳۵۰۰ نفر کمک کند.

ملل متحد در نظر دارد که تا پایان سال روان میلادی از طریق این برنامه حدود ۳۴ میلیون افغانی را به ۵۰۰ تن از کسبه کاران قرضه بدهد.

لیونارد زولو، نماینده کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است: «افغان‌ها، به ویژه زنان، تلاش می‌کنند تا از خانواده‌های خود با مهارت‌ها و توانایی‌های بسیار قابل فروش حمایت کنند. این ابتکار به افراد کمک می‌کند تا در پله‌های کسب‌وکار جای محکمی داشته باشند و خود را تثبیت کنند و در عین حال رونق اقتصادی بیشتری را به جوامع خود ارایه دهند.»

ارزیابی‌های انجام شدۀ کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان، ۸۰ منطقه دارای اولویت را در شهرهای کابل‌، هرات، جلال‌آباد، قندهار، مزارشریف و ۷۵ ولسوالی تشخیص کرده است.

تجارت

وزارت مالیه: گزارش اخیر سیگار دور از حقیقت است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۷, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه، گزارش اخیر “سیگار” در مورد انجوها و موسسات در افغانستان را دور از حقیقت دانست و آن ‌را رد کرد.

در اعلامیه‌یی که روزگذشته (یک شنبه ۱۶دلو) از سوی این وزارت منتشر شده، آمده است:«اداره بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان “سیگار” در گزارش ربعوار خویش به کانگرس امریکا ادعـا کـرده اسـت کـه امـارت اسلامی افغانستان از آن‌عده انجوهـا و مؤسسات که در بخش کمک‌های بشردوستانه فعالیت می‌کننـد؛ تحـت عنـوان فيـس لایسنس، مالیات و هزینـه‌هـای اداری پول می‌گیرد که بخش بزرگی از عواید افغانستان را تأمین می‌کند. وزارت مالیه امارت اسلامی افغانستان راپور مذکور را دور از حقیقت دانسته و جداً آنرا رد می‌کند.»

در اعلامیه گفته شده است: «وزارت ماليـه مـاليـات آن‌عـده انجوهـا و مؤسسات را که در بخش کمک‌های بشردوستانه فعالیت می‌کننـد، معـاف کرده کـه نـه از آنهـا مـالـيـه دریافـت مـی‌شـود و نـه هـم مـصـارف اداری بالای شـان وضـع می‌گردد.»

وزرات مالیه هم‌چنان افزوده است که در تمام گمرکات کشـور تعرفه گمرکی امـوال که توسـط ایـن انجوهـا و مؤسسات وارد می‌شود، به صفر رسیده و اموال نهادهای متذکره بدون محصول وارد کشور می‌شود.

به گفته این وزارت، از سازمان‌ها و مؤسسات خارجی صرف فيـس لايسنس اخـذ می‌شود که مبلغ ناچیز و دارای چارچـوب قانونی است و با کشورهای دیگر متوازن بوده و تأثیری بر عواید ملی افغانستان ندارد.

وزارت مالیه اطمینان داده است که ارگان‌های امارت اسلامی بـه شـمول وزارت مالیه، تسهیلات اداری، مالی و امنیتی را برای انجوها و نهادهای که در بخش کمک‌های بشردوستانه فعالیت می‌کنند فراهم می‌کنند و به تمام وعـده‌هـای خـود در این زمینه متعهـد و در توزیع و ارسال کمک‌های بشردوستانه با آن‌ها همکار هستند.

Continue Reading

تجارت

افتتاح یک فابریکه تولید آرد در ولایت هرات

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که یک فابریکه تولید آرد در ولایت هرات افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت روزشنبه (۱۵دلو) با حضور هیئت همراه اش فابریکه تولید آرد (گندم کوبان هری) را در ولایت هرات افتتاح نمود.

به گفته این وزارت، عزیزی ضمن افتتاح این فابریکه از مالک آن جهت سرمایه‌گذاری سپاسگذاری نمود.

فابریکه تولید آرد “گندم کوبان هری” در فازاول پارک صنعتی ولایت هرات با هزینه یک میلیون و دو صدهزار دالر امریکایی اعمار گردیده است.

این فابریکه با ظرفیت تولید ۱۸۰ تُن آرد در روز، برای بیشتر از ۷۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه کار را مساعد نموده است.

Continue Reading

تجارت

افغانستان و پاکستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که پاکستان و افغانستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند.

به نقل از روزنامه «دی نیوز»، هیئت‌های پاکستان و افغانستان طی سه روز گذشته برای دور سوم مذاکرات در مورد کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف در اسلام آباد با هم ملاقات کردند.

در این نشست، ریاست هیئت افغانستان را ندا محمد صدیقی، رئیس خدمات حقوقی و پالیسی ریاست عمومی عواید وزارت مالیه بر عهده داشت، در حالی که ساجدالله صدیقی، رئیس عمومی فعالیت‌های مالیاتی بین المللی بورد فدرال عواید، ریاست طرف پاکستانی را بر عهده داشت. هر دو هیئت به طور کامل در مورد تمام موضوعات باقی مانده از دور دوم مذاکرات که در دسمبر سال ۲۰۲۱ در اسلام آباد برگزار شده بود، بحث کردند.

مذاکرات در فضایی دوستانه انجام شد و طرفین نظریات خود را ارائه کردند. پس از گفتگوی مفصل، دو طرف در مورد پیش نویس کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف بین پاکستان و افغانستان به توافق رسیدند.

در پایان این نشست، عاصم احمد، رئیس بورد عواید فدرال پاکستان از سفر هیئت افغانستان به پاکستان تشکر کرد و ابراز خوش بینی نمود که کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، روابط اقتصادی بین دو کشور «برادر» را بیش از پیش تقویت کند.

نماینده خاص پاکستان برای افغانستان امضای این مسوده را «یک قدم مهم دیگر به جلو» خوانده است.

محمد صادق در توییتر نوشت: «حدود ۱۲ سال طول کشید تا از این نقطه عطف عبور کنیم. سرمایه گذاران، قراردادی ها و کاروبار در هر دو طرف سود قابل توجهی خواهند داشت.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!