Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: سازمان ملل نقشه‌راهی برای صلح افغانستان با حکومت و طالبان شریک کرده است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد نامه ای با محتوای صلح را با دو طرف مذاکره کننده جمهوریت و طالبان شریک کرده است.

منابع در شورای عالی مصالحه می گویند که در این نامه به موارد همچون، حکومت مشارکتی و انتقالی، آتش بس، انتخابات، حفظ دست آوردهای دو دهه پسین درکشور تاکید شده است.

منابع درشورای عالی مصالحه به آریانانیوز تایید می کنند که در این نامه به موارد همچون آتش بس، حکومت مشارکتی وانتقالی، برگزاری انتخابات، حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر، حقوق زنان، حقوق اقلیت ها و آزادی بیان تاکید شده است.

هرچند حکومت و طالبان بگونه رسمی این نامه را تایید نمی کنند؛ اما در روزهای اخیر نماینده سازمان دیدارهای با هییت های مذاکره کننده در دوحه و برخی سیاستگران در کابل داشته است.

یکی از مشاورین شورای عالی مصالحه تایید می کند که نماینده سازمان ملل موقف این سازمان برای صلح افغانستان به ویژه درباره نشست ترکیه را با طرف های افغان شریک ساخته است.

لیلما احمدی مشاور شورای عالی مصالحه میگوید: ”  تاکید بیشتر شان بر حفظ دست آوردها، آتش بس است و از دوطرف خواسته شده که برای مذاکره آماده باشند.”

برخی ناظران روند صلح باور دارند که طرح امریکا و سازمان ملل اجندای اصلی نشست ترکیه خواهد بود نه طرح های داخلی.

محمد امین وقاد رییس شوراهای اتحاد حزب اسلامی میگوید: ” این نشست برای آینده افغانستان بسیار مهم است، تمامی طرف ها باید با طرح واحد بروند ورنه، زمینه به عملی سازی طرح های خارجی فراهم می شود.”

از سوی دیگر گفته شده که کمیته پانزده نفری شورای عالی مصالحه، در چهارمین روز نشست اش از بهر یکی سازی طرح های صلح، طرح حکومت انتقالی را نیز به رایزنی گذاشته؛ اما دراین باره توافق نهایی بدست نیامده است.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه میگوید: “بحث ها خیلی به خوبی پیش رفته و موارد کمی باقی مانده که امیدواریم روی آن هم توافق صورت بگیرد.”   

از میان یازده مورد طرح های پشنهادی برای نشست استانبول، هشت مورد از سوی کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی تایید شده است.

اما منابع می گویند که روی مورد نهم  و جنجالی که نقشه راه سیاسی افغانستان یعنی انتخابات یا حکومت موقت است هنوزهم توفقی بدست نیامده است.

رویداد های اخیر

تعیینات تازه در ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء می‌گوید که به خاطر بهبود امور وظیفوی و سپردن کار به اهل آن، تعدادی از شخصیت‌های مجرب و ورزیده در مربوطات ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان آغاز به کار کردند.

در اعلامیه ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء آمده است که براساس پیشنهاد ریاست دفتر و تأییدی رئیس الوزراء، مولوی صالح محمد مصلح به صفت رئیس مطالعات منطقوی و گزارش‌دهی و مولوی نظر محمد میرویس منحیث رئیس تفتیش داخلی ریاست دفتر رئیس الوزراء و مولوی حبیب‌الله به حیث معاون سخنگوی امارت اسلامی در امور هماهنگی ولایتی، معرفی گردیدند.

اعلامیه افزده است که:«این افراد طی جلسه رسمی توسط احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک و مولوی محمد داود محمدی، رئیس منابع بشری ریاست دفتر رئیس الوزراء به همکاران‌شان معرفی گردیدند. همچنین در این برنامه تعدادی از آمرین ریاست‌ها نیز معرفی شدند.»

احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک ریاست دفتر مقام رئیس الوزراء ضمن تمجید از کارنامه افراد مذکور، برای آنان آرزوی موفقیت در پیشبرد وظایف محوله را نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی امضا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی به ارزش ۳۶۵ میلیون افغانی در مناطق دور دست میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی به امضا رسید.

دفتر معاونیت اقتصادی امروز (یک‌شنبه ۱۴، جوزا) در یک خبرنامه به نقل از ملا عبدالغنی برادر نوشته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا علاوه بر سایر عرصه‌ها، در عرصه مخابرات نیز خدمات با کیفیت به شهروندان کشور را ارایه کند.

در خبرنامه آمده است که بر اساس این قراردادها، شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و ام‌تی‌ان، ۳۳ سایت مخابراتی را در مناطق دور افتاده ولایت‌های کندهار، نورستان، بدخشان، ارزگان، زابل، کنر، ننگرهار و کابل ایجاد خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!