Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: سازمان ملل نقشه‌راهی برای صلح افغانستان با حکومت و طالبان شریک کرده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد نامه ای با محتوای صلح را با دو طرف مذاکره کننده جمهوریت و طالبان شریک کرده است.

منابع در شورای عالی مصالحه می گویند که در این نامه به موارد همچون، حکومت مشارکتی و انتقالی، آتش بس، انتخابات، حفظ دست آوردهای دو دهه پسین درکشور تاکید شده است.

منابع درشورای عالی مصالحه به آریانانیوز تایید می کنند که در این نامه به موارد همچون آتش بس، حکومت مشارکتی وانتقالی، برگزاری انتخابات، حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر، حقوق زنان، حقوق اقلیت ها و آزادی بیان تاکید شده است.

هرچند حکومت و طالبان بگونه رسمی این نامه را تایید نمی کنند؛ اما در روزهای اخیر نماینده سازمان دیدارهای با هییت های مذاکره کننده در دوحه و برخی سیاستگران در کابل داشته است.

یکی از مشاورین شورای عالی مصالحه تایید می کند که نماینده سازمان ملل موقف این سازمان برای صلح افغانستان به ویژه درباره نشست ترکیه را با طرف های افغان شریک ساخته است.

لیلما احمدی مشاور شورای عالی مصالحه میگوید: ”  تاکید بیشتر شان بر حفظ دست آوردها، آتش بس است و از دوطرف خواسته شده که برای مذاکره آماده باشند.”

برخی ناظران روند صلح باور دارند که طرح امریکا و سازمان ملل اجندای اصلی نشست ترکیه خواهد بود نه طرح های داخلی.

محمد امین وقاد رییس شوراهای اتحاد حزب اسلامی میگوید: ” این نشست برای آینده افغانستان بسیار مهم است، تمامی طرف ها باید با طرح واحد بروند ورنه، زمینه به عملی سازی طرح های خارجی فراهم می شود.”

از سوی دیگر گفته شده که کمیته پانزده نفری شورای عالی مصالحه، در چهارمین روز نشست اش از بهر یکی سازی طرح های صلح، طرح حکومت انتقالی را نیز به رایزنی گذاشته؛ اما دراین باره توافق نهایی بدست نیامده است.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه میگوید: “بحث ها خیلی به خوبی پیش رفته و موارد کمی باقی مانده که امیدواریم روی آن هم توافق صورت بگیرد.”   

از میان یازده مورد طرح های پشنهادی برای نشست استانبول، هشت مورد از سوی کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی تایید شده است.

اما منابع می گویند که روی مورد نهم  و جنجالی که نقشه راه سیاسی افغانستان یعنی انتخابات یا حکومت موقت است هنوزهم توفقی بدست نیامده است.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!