Connect with us

رویداد های اخیر

مهدی راسخ: نیروهای امنیتی در ولسوالی بهسود قصد ترور مرا داشتند

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۱, ۱۴۰۰)

مهدی راسخ، عضو مجلس نمایندگان می گوید که از یک حمله نیروهای امنیتی جان سالم به در برده، اما یک نگهبان اش زخم برداشته است.

این نماینده مردم میدان وردگ در مجلس ادعا دارد که حمله بر او به دستور یاسین ضیا رییس ستاد ارتش صورت گرفته و نظامیان قصد ترور اش را داشته اند.

آقای راسخ میگوید: “روز گذشته در مسیر راه در یک دره وارد شدیم که نیروهای امنیتی بالای ما شلیک کردند و با روشن کردن جمرها آنتن موبایل ها قطع شد و یک محافظ ما را با مرمی زدند. تلاش داشتند مرا نیز از بین ببرند و من از موتر زرهی خود پیاده نشدم و تایرهای آن نیز مرمی خورده بود.”

آقای راسخ می‌افزاید: “از این نیروها پرسیدم که چرا بالای ما شکلیک می کنید، گفتند امر لوی درستیز(رییس ستاد ارتش) است.”

در همین حال شماری از نمایندگان در مجلس، ارتش را به عملکرد غیرقانونی متهم می سازند.

نیلوفر ابراهیمی عضو مجلس نمایندگان میگوید: “ما مدافعین واقعی جمهوریت استیم نه جمهوریت چهار نفری ارگ و میخواهند صدای رسای نمایندگان را خاموش بسازند و به همین علت مهدی راسخ را تارگیت (هدف قرار دادند) کردند.”

ضیاالدین آریایی نژاد عضو مجلس نمایندگان میگوید: “تا زمانی که پارلمان طبق قانون اساسی از عزت خود دفاع کرده نتواند تلاش ها برای خاموش کردن صدا ها صورت میگیرد و مهدی راسخ یک نمونه آن است.”

از سوی هم رییس مجلس نمایندگان می گوید که برخورد نظامی با اعضای مجلس، نگران کننده است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان میگوید: “نیروهای امنیتی مکلف به امنیت مردم هستند و ما از کار آنان تقدیر میکنیم، اما بعضی افراد قابل تحمل نیست و نباید با نمایندگان مجلس این گونه برخورد صورت گیرد و برخورد نیروهای امنیتی با مهدی راسخ قابل نگرانی است و کمیسیون مصوونیت این قضیه را بررسی کند.”

اما وزارت دفاع ملی می گوید که مهدی راسخ بدون در جریان قرار دادن دبیرخانه مجلس نمایندگان، با ده میل سلاح غیرقانونی قصد رفتن به ولسوالی بهسود میدان وردگ را داشت که از سوی نیروهای دولتی متوقف و سلاح هایش ضبط شد.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: “مهدی راسخ، عضو مجلس نمایندگان از چهره های نزدیک به فرمانده علی‌پور است که در حل و فصل ماجرای ولسوالی بهسود هم نقش داشت.”

رویداد های اخیر

وزارت صحت: اکثر مراجعان امراض روانی در افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که براساس ارقام سال گذشته میلادی، ۵۲ در صد مراجعان امراض روانی در کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

اما به گفته سخنگوی این وزارت، پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به دلیل تامین امنیت سراسری در کشور وانجام خدمات بهتر روانی، ناراحتی‌های روانی کاهش یافته است.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامه، تصریح کرده است: «به صورت عموم امنیت روانی مردان و زنان در افغانستان تامین نیست و امنیت روانی آنان برهم زده شده است. بر اساس ارقامی که با ما شریک شده است، در سال ۲۰۲۳، از میان مراجعان اختلالات روانی، ۵۲ در صد زنان بودند.»

وی افزود: «به صورت عموم گفته می‌توانیم که در مقایسه با گذشته، واقعات امراض روانی کاهش یافته است.»

مشکلات روحی و روانی در اکثر موارد پنهان می‌ماند. بسیاری از مبتلایان ناراحتی روحی و روانی خواسته یا ناخواسته این درد را در دورن خود نگه می‌دارند.

انصار، یکی از مریضان روانی می‌گوید: «در خانه مشکلات‌های روزگار زیاد است؛ فقیر هستیم. مکتب را تمام کرده ام، اما هیچ کاری نیافتم.»

پیش از این، سازمان جهانی صحت اعلام کرده بود که نیمی از جمعیت افغانستان از ناراحتی روانی رنج می‌برند. خشونت، فقر و ناداری، نبود امکانات اولیه زندگی، خشونت‌های خانوادگی، بیکاری، بازماندن دختران و زنان از تحصیل و کار، و همچنان استفاده از مواد مخدر عوامل اختلالات روانی در کشور شمرده می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!