Connect with us

رویداد های اخیر

نشست فارمت مسکو؛ روسیه خواستار راه حل جامع برای معضل اقتصادی افغانستان شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

نشست فارمت مسکو روز چهارشنبه (۲۵ عقرب) درنبود نماینده امارت اسلامی برگزار شد. وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و بشری درافغانستان محور بحث اعضای این نشست گفته شده است.

نماینده رییس ‌جمهور روسیه در امور افغانستان در آغاز نشست مسکو بحران انتقال قدرت در افغانستان را حل ناشده خواند و گفت که مشکلات امنیتی درافغانستان وجود دارد و روسیه از فعالیت داعش در شمال این کشور نگران است.

آقای کابلوف همچنان خواهان اقدام مشترک همه اعضای نشست فارمت مسکو برای حل بحران اقتصادی افغانستان شد.

ضمیر کابلوف گفت: «ما باید برای بحران اقتصادی افغانستان یک راه حل جامع پیدا کنیم. فکرمی کنم این نیاز به یک اقدام مشترک همه جانبه دارد. آنانیکه ۲۰ سال دراین کشور حضور داشتند بی شرمانه باعث به وجود آمدن بحران اقتصادی درافغانستان شده اند وسرمایه های این کشور را مسدود کرده اند. اقدام غرب برای ایجاد صندوق امانی و یا چاپ پول جدید به افغانستان ماهیت نمایشی دارد وبرای ابقای نفوذ خود درسیستم دولت انجام می‌دهند. ما از امریکا ومتحدینش می خواهیم بی قید وشرط این پول ها را رها کنند.»

نماینده چین دراین نشست یک سال اخیر را برای امریکا درافغانستان یک سال ناکام می داند.

یو شیائونگ، نماینده چین در امور افغانستان گفت: «برای ایالات متحده سال گذشته به دلیل اقدام های نامناسب دربرابر افغانستان یک سال ناکام بود. وضعیت جاری درافغانستان نشان دهنده ناکامی کامل استراتیژی امریکا دربرابر افغانستان است. ایالات متحده افزون برهمه اقدامات بی شرمانه هفت میلیارد دالر از دارایی های افغانستان را مسدود کرده وهمه کمک های اقتصادی وانکشافی به این کشور را نیز تحریم کرده است.»

حسن کاظمی قمی، نماینده ایران برای افغانستان همچنان گفت که ایران مخالف هرگونه حضور دوباره امریکا به هربهانه به افغانستان است.

وی افزود: «کشورهای همسایه ومنطقه باید مسوولیت های خود را درقبال وضعیت به وجود آمده درافغانستان انجام دهند. آنچه غیرقابل انکار است درعرصه های سیاسی وامنیتی، اقدام ها بدون همکاری حکومت سرپرست (امارت اسلامی) نمی تواند موفقیت داشته باشد. ایجاد حکومت فراگیر به نفع همه افغان ها به شمول حکومت سرپرست (امارت اسلامی) است. این می تواند افغانستان را دریک موقعیت بهتر در نزد جامعه جهانی قرار دهد. همین گونه تروریزم وقاچاق مواد مخدر مشکلات دیگریست که بدون همکاری حکومت سرپرست (امارت اسلامی) موفقیت ندارد.»

در همین حال، محمد صادق، نماینده پاکستان در امور افغانستان بر اصول جهان برای تعامل با امارت اسلامی تاکید کرد.

آقای صادق گفت: «ما به اصول جهانی برای تعامل عملی با دولت موقت افغانستان مبتنی برفراگیری حکومت، احترام به حقوق اساسی بشر از جمله حقوق زنان، مقابله با تروریزم، و حمایت پایدار از مردم افغانستان متعهدیم. متاسفانه حکومت موقت (امارت اسلامی) برخلاف خواست جامعه جهانی درعرصه فراگیری وشمولیت سیاسی پیشرفت نداشته است. با وجود تضمین های دولت موقت (امارت اسلامی) حقوق زنان و دختران کاهش یافته و رد پای سازمان های تروریستی درافغانستان هنوز به طور کامل ریشه کن نشده است.»

در نشست فارمت مسکو، نمایندگان کشورهای چین، هند، پاکستان، ایران تاجیکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قرغزستان وقزاقستان حضور داشتند. نمایندگان کشورهای قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و ترکیه نیز به این نشست دعوت شده بودند.

در این نشست ازسوی امارت اسلامی هیاتی حضور نداشت.  کابل پیش ازاین برگزاری نشست مسکو را بدون حضور نماینده ای ازسوی امارت اسلامی ناتکمیل وناقص خوانده بود.

رویداد های اخیر

ملل متحد: ۶۴۵ خانواده در هفت ولایت افغانستان از اثر سیلاب‌ها متاثر شده اند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که باران‌های شدید و جاری شدن سیلاب‌ها حدود ۶۴۵ خانواده را در هفت ولایت افغانستان متاثر ساخته است.

اوچا گفته است که نهادهای کمک ‌رسان در حال ارزیابی بخش‌های آسیب‌دیده و ارایه کمک در صورت نیاز استند، اما بودجه محدود توانایی آن‌ها را برای افزایش کمک‌ها محدود می‌کند.

با این حال، سازمان بین المللی مهاجرت برای بیش از ۵۰۰ خانواده آسیب دیده از سیلاب‌های اخیر در ولایت بلخ کمک نقدی کرده است.

برخی از آسیب دیدگان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ اما از اندک بودن این کمک‌ها شاکی اند و می‌گویند که به کمک‌های بیشتر نیاز دارند.

سلطان علی، باشنده ولسوالی شولگره ولایت بلخ می‌گوید: «اگر کمک‌ها بگونه جدی در ولسوالی زارع فراهم نشود، در آینده عواقب بدی برای مردم خواهد داشت.»

قادر خان، باشنده دیگر این ولسوالی می‌گوید: «چاه های ما را سیل از خاک پر کرد. آب صحی بکلی نداریم.»

در همین حال وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تاکید می‌کند که برخی از کمک‌‌ها را به سیلاب زدگان در ولایت‌های مختلف رسانیده اند اما نیاز است که به آنان کمک‌‌های بیشتر صورت گیرد.

به گفته این وزارت، در اثر سرازیر شدن سیلاب و زلزله از اول حمل ۱۴۰۲ تاکنون در ۲۳ ولایت کشور ۱۰ تن جان باخته، ۷۶ تن زخم برداشته، ۱۷۷۹ منزل مسکونی تخریب و ۲۲ هزار جریب زمین زراعتی از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اعضای شورای امنیت سازمان ملل حمله بر غیرنظامیان در افغانستان را نکوهش کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای در واکنش به حمله‌ی انتحاری روز گذشته (سه شنبه ۸حمل) در چهارراهی ملک اصغر شهر کابل این حمله را شنیع خوانده و آن را نکوهش کرده‌اند.

در بیانیه این سازمان آمده است که هراس‌افگنی در همه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان است.

اعضای این شورا گفته اند که هرگونه اقدام هراس افگنانه صرف نظر از انگیزه‌ی آن، در هر کجا، هر زمان و توسط هر کسی که مرتکب شده باشد، مجرمانه و غیرقابل توجیه است.

اعضای این شورا خواهان محاکمه عاملان این چنین حمله‌ها شده اند.

در بیانیه این شورا آمده است: «شورای امنیت اقدام تروریستی علیه غیرنظامیان افغانستان را به شدت محکوم می‌کند.»

انفجار انتحاری روز گذشته در چهارراهی ملک اصغر در شهرکابل جان شش غیر نظامی را گرفت و شماری را هم زخمی ساخت.

مسوولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی از امریکا خواست سفارت خودرا در کابل بازگشایی کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه امارت اسلامی از ایالات متحده امریکا خواسته است تا سفارت خودرا در کابل بازگشایی کند.

شیرمحمد عباس ستانکزی در دیدار از قونسلگری افغانستان در شهر دبی، امارات متحده عربی گفت: «مسئولیت‌های خودرا ادا بکنیم. بیایید سفارت خودرا باز کنید. امنیت تان را ما می‌گیریم. وقتی شما بیایید دیگر کشورها هم این کار را می‌کنند. حالا بسیاری از کشورها در ملاقات خصوصی با ما می‌گویند که اگر امریکا روابط خودرا با شما ترمیم کند، ما فوراً می‌آییم.»

در حالی که امارت اسلامی در پی ایجاد تعامل مثبت در پرتو شریعت اسلامی و منافع ملی با جهان است، اما امریکا می‌گوید که قرار نیست هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان در یک نشست آنلاین با شماری از خبرنگاران زن افغان گفته است هرچند برخی مراکز دیپلماتیک افغانستان در اختیار امارت اسلامی قرار گرفته است، اما هیچ کشوری برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی ندارد.

کرن دیکر همچنین تاکید کرده است که ایجاد روابط خوب امارت اسلامی با زنان و مردان در داخل افغانستان، به معنی ایجاد روابط خوب سایر کشورهای جهان با امارت اسلامی است.

او گفت: «ما از همه این کشورها شنیده ایم که به رسمیت شناختن حکومت طالبان (امارت اسلامی) را به مثابه حکومت مشروع افغانستان در برنامه ندارند. درک من این است که هیچ کشوری به شمول کشور خودم وجود ندارد که حکومت طالبان (امارت اسلامی) را به رسمیت بشناسد. بنابراین اگر طالبان (امارت اسلامی) خواهان روابط خوب با سایر کشور های جهان اند، باید با زنان و مردان کشور خود روابط خوبی داشته باشند.»

همزمان با این وزارت خارجه امریکا گفته است که ادامه محدودیت‌ها بر زنان، سبب می‌شود تا ایجاد روابط عادی امارت اسلامی با کشور های سراسر جهان در زمان طولانی هم اتفاق نیافتد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «طالبان (امارت اسلامی) به دنبال روابط عادی با کشورهای سراسر جهان هستند. این امر در مدت زمان طولانی اتفاق نمی‌افتد. آنها به پیشبرد اقدام‌های سرکوب گرانه علیه زنان ادامه می‌دهند. ما امیدواریم آنها پیامدهای برخی از این تصمیمات فاجعه بار، مانند ممنوعیت زنان از مکاتب و موضوعات از این قبیل را درک کنند.»

آقای پاتل همچنان تاکید کرد که ایالات متحده در همکاری با شرکایش از ابزارهای که در اختیار دارد برای پاسخگو قرار دادن امارت اسلامی استفاده می کند.

او گفت: «ما همچنان ابزارهایی در اختیار داریم تا طالبان (امارت اسلامی) را پاسخگو قرار دهیم، محدودیت های ویزه و غیره و همچنین ابزارهایی که می‌توانیم با متحدان و شرکای خود دنبال کنیم.»

امارت اسلامی بارها اعلام کرده که سیاست فشار در افغانستان نتیجه نمی‌دهد و باید کشورها با افغانستان تعامل کنند زیرا کابل خواهان برقراری روابط با همه کشور ها به شمول ایالات متحده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت: «مسایل سیاسی یا مسایل بیرونی کشور نباید وابسته به مسایل داخلی افغانستان باشد. مسایل داخلی افغانستان مربوط به مردم افغانستان است. مردم افغانستان درمورد مسایل داخلی کشور مستقلانه تصمیم می‌گیرند.»

در دست کم یک ماه پسین، سفارت افغانستان در تهران، قونسلگری افغانستان در شهر دبی امارات متحده عربی و قونسلگری افغانستان در شهر استانبول ترکیه به امارت اسلامی واگذار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!