Connect with us

رویداد های اخیر

نیکلاسون: امارت اسلامی بهترین تلاش خود را در مبارزه با داعش انجام می‌دهد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۵, ۱۴۰۱)

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان از تمایل مقام‌های امارت اسلامی به گفتگو و تلاش برای سرکوب گروه‌های تروریستی به ویژه داعش قدردانی می‌کند.

توماس نیکلاسون در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفته است که یکی از خواست‌های اساسی جامعه جهانی وهمسایه‌های افغانستان از امارت اسلامی سرکوب گروه‌های تروریستی است که «ظاهراً امارت اسلامی به آن خوب رسیدگی می‌کند».

به گفته او، تروریزم به ویژه داعش تهدید برای امنیت افغانستان، منطقه و جهان است لذا امارت اسلامی باید تلاش‌ها در این خصوص را تشدید کند.

آقای نیکلاسون گفته است: «مبارزه طالبان (امارت اسلامی) برضد گروه‌های تروریستی به ویژه گروه داعش و شاخه خراسان این گروه قابل لمس است با آنکه نگرانی‌های از سوی همسایه‌های افغانستان وجود دارد اما طالبان برای سرکوب داعش و رفع این نگرانی‌ها تلاش می‌کنند.»

او افزود: «درعین حال متأسفانه، انتظارات که جامعه جهانی از طالبان داشته‌اند، برآورده نشده و طالبان در این راستا گام بر نداشته‌اند.»

از سویی هم، امارت اسلامی بارها گفته است که داعش تهدید برای امنیت افغانستان حساب نمی‌شود و اجازه نخواهند داد تا این گروه از آدرس افغانستان کشورهای همسایه، منطقه و جهان را تهدید کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این مورد می‌گوید: «پدیدۀ تکفیری به‌نام داعش در کشور ما ۹۸ فیصد کمرش شکسته و از بین برده شده و بسیار در حالت ضعیف قرار دارد و امارت اسلامی در تلاش این است که تمام کسانی که امنیت مردم ما را اخلال می‌کنند، ریشه‌کن سازد.»

در همین حال، آقای نیکلاسون در یک نشست خبری روز گذشته (۱۴ حوت) هم‌چنان گفت که اتحادیه اروپا از «مخالفان مسلح» در افغانستان حمایت نمی‌کند.

او نیز افزود که برای اتحادیه اروپا گزینه حمایت از گروه‌های مسلح یا مداخلات نظامی روی میز نیست و چنین راهکارهای درد و رنج چهل سالۀ مردم افغانستان را بیش‌تر می‌‎سازد.

گفتنی است که ایالات متحد امریکا نیز پیش از این حمایت از مخالفان مسلح افغانستان را تکذیب کرده است.

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد درمورد وضعیت افغانستان نشست برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

 

لانا نصیبه، نماینده دائمی امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت این سازمان در اواخر ماه جاری میلادی نشستی را درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

نصیبه که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: «ما در ۲۱ جون نشست جامعی را در مورد وضعیت افغانستان برگزار خواهیم کرد.»

وی افزود: «توجه ما بر وضعیت افغانستان، به ویژه حقوق زنان، که همه اعضای شورای امنیت بر آن توافق کرده اند، متمرکز خواهد بود.»

روز پنجشنبه، نصیبه به رسانه ها در نیویارک گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد به کار در مورد مسائل افغانستان، به ویژه در مورد حقوق زنان ادامه خواهد داد.

وی افزود که فریدون اوغلو، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ماه نوامبر گزارش جامعی از وضعیت این کشور به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که فاکس نیوز روز جمعه گزارش داد که چندین سناتور امریکایی لایحه ای را برای تشدید تحریم ها علیه امارت اسلامی در واکنش به مسائل حقوق بشری در افغانستان پیشنهاد کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رانا ثنا‌الله: طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

رانا ثنا‌الله، وزیر داخله پاکستان، بار دیگر ادعا کرده است که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند.

رانا ثنا‌الله در این مورد گفته است: «موقف حکومت افغانستان این است که می‌گویند ما از تحریک طالبان علیه حکومت پاکستان حمایت نمی‌کنیم اما ما از آنان گله داریم، افراد این گروه از افغانستان وارد پاکستان می‌شوند، تقریباً دو ماه قبل آن‌ها به ما گفته بودند که ما این‌ها را از سرحد دورتر انتقال می‌دهیم تا دسترسی حمله به پاکستان را نداشته باشند.»

با این حال، امارت اسلامی پیوسته تأکید کرده است که به هیچ گروه اجاز داده نمی‌شود تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این ارتباط گفته است: «خاک افغانستان برضد کسی استفاده نمی‌شود و این اجازه را ما نمی‌دهیم که خاک افغانستان برضد پاکستان یا کدام کشور دیگر استفاده شود.»

هاتف مختار، آگاه سیاسی، نیز در این مورد می‌گوید: «سیاست امارت اسلامی در روشنی مسایل افغانستان و منافع ملی کشور تحلیل شده که همانا سیاست بی‌طرف و متوازن در چارچوب منافع بین‌المللی و امنیت بین‌المللی اتخاذ شده است.»

این در حالی‌ است که یک ماه پیش یک هیأت بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، وزیر امور خارجه افغانستان به پاکستان رفت و در دیدار با مقامات آن کشور در اسلام‌آباد بر گسترش روابط دیپلوماتیک و همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!