Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار محب از احتمال ورود ۱۵هزار جنگجوی دیگر از مدارس پاکستان به افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱, ۱۴۰۰)

حمدالله محمب مشاور شورای امنیت ملی می گوید، گزارش های اطلاعاتی حکومت نشان می‌دهد که قرار است بیش از ۱۵هزار جنگجوی تازه از مدرسه های پاکستان برای جنگ وارد افغانستان شوند.

آقای محب در گفتگویی با اسکای نیوز ارتش پاکستان را به پشتیبانی نظامی، مالی و عاطفی از طالبان متهم می سازد. وی بار دگر تاکید می ورزد که طالبان نه

مشاور شورای امنیت ملی میگوید: “امسال دست کم ۱۰هزار نفر از مدرسه های پاکستان برای جنگ وارد خاک افغانستان شده اند. گزارش های اطلاعاتی نشان می دهند که قرار است بیش از ۱۵هزار جنگجوی تازه به افغانستان بیایند.”

هرچند رهبری طالبان گفته که برای هیچ گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان را نمی دهد؛ اما مشاور شورای امنیت ملی می گوید، طالبان هیچ گاهی راه شان را از گروه های هراس افگن جدا نکرده اند.

آقای محب میگوید: “تحریک اسلامی ازبیکستان همکار طالبان است، در حالی که با داعش بیعت کرده است. این سه گروه با هم در بی ثبات کردن افغانستان همکاری می کنند. ما نمی توانیم این گروه ها را از هم مجزا بدانیم. عدم قطع رابطه طالبان با گروه های هراس افگن چندین بار از سوی حکومت افغانستان با بازداشت کردن اعضای گروه القاعده در ساحات زیر حاکمیت طالبان، اثبات شده است.”

با این حال طالبان حکومت افغانستان را به میلی در روند مذاکرات صلح متهم می سازند؛ اما اکنون مشاور شورای امنیت ملی نیت طالبان را در مذاکرات نادرست می خواند.

وی افزوده است: “ما شاهد مذاکرات جدی از سوی طالبان نبوده ایم. آنها می خواهند از این مذاکرات به عنوان پیشبرد آجندای نظامی و همچون لابی برای اهداف نظامی خود استفاده کنند.”

این در حالی است که طالبان حملات شان را در ماه های پسین به گونه بی پشینه شدت بخشیدن و ده ها ولسوالی زیر اداره این گروه درآمد، اما حکومت یک عامل درشت را معرفی می کند؛ خلای به میان آمده در نتیجه خروج نیروهای هوایی خارجی چون اکمالات را در بخش های از کشور به چالش کشاند.

رویداد های اخیر

شش میلیون افغان در آستانه قحطی فاجعه‌بار قرار دارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد یا یوناما گفته که شش میلیون تن در افغانستان در یک قدمی قحطی فاجعه‌بار قرار دارد.

رامز الاکبروف، معاون یوناما، روز چهارشنبه (۹ قوس) از کابل به خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد گفته که این شش میلیون تن به دلیل کمبود کمک‌های بشردوستانه ناشی از کمبود بودجه، با سطح اضطراری ناامنی غذایی روبه‌رو هستند.

آقای الاکبروف افزوده است: «این مرحله قبل از رفتن به مرحله ۵ است و مرحله ۵ اساساً یک مرحله قحطی فاجعه‌بار است. بنابراین، شش میلیون تن در حال نزدیک شدن به آن خط مرزی خاص هستند».

معاون هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان همچنان افزوده که دو-سوم جمعیت افغانستان که بیش از ۲۸میلیون تن را شامل می‌شود، در سال آینده میلادی به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

الاکبروف گفته است: «ما به ۷۶۸ میلیون دالر برای حمایت از برنامه‌های آماده‌گی برای زمستان نیاز داریم و ۶۱۴ میلیون دالر قبل از پایان سال نیاز است. ما برای تامین بودجه برای کل سال با مشکل مواجه بوده‌ایم».

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی پخش نشرات رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که نشرات موج اف‌ام رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرده است.

عبدالحق حماد در توییتی نوشت:”این رادیو با نقض اصول خبرنگاری، خبرهای یک جانبه نشر می‌کرد.”

حماد افزود:” این رسانه در زمان اشغال امریکا به نشرات آغاز کرده بود و به دلیل مراعات نکردن اصول خبرنگاری و نشرات یک‌جانبه، بسته شد.”

همزمان با این صدای امریکا نیز گزارش داده است که بر اساس رهنمود جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ نشرات رادیوی صدای امریکا از داخل افغانستان سر از تاریخ اول دسامبر متوقف خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی در دیدار با حنفی: نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه‌ی پاکستان که صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ قوس) در رأس یک هیئت عالی‌رتبه‌ به کابل آمده، خبر داده است.

در اعلامیه دفتر آقای حنفی آمده است که در این دیدار شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی نیز حضور داشتند.

آقای حنفی ضمن خوش‌آمدید به هیئت پاکستانی، گفته است که: «افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیش‌تر روابط میان دو کشور هستیم.»

آقای حنفی، با قدردانی از دولت پاکستان به خاطر میزبانی مهاجران افغان در طی چهار دهه‌ی گذشته، افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تأمین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر نیز متوقف شده است.

حنفی تأکید کرده که افغانستان پُل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و «ما به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، کاسا ۱۰۰۰ و خط آهن پشاور-کابل-ترمذ آماده‌ی هم‌کاری هستیم» که با عملی‌شدن این پروژه‌ها، روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا خاطرنشان کرده است:«ما در تلاش میکانیزه ‌شدن تجارت زغال می‌باشیم و به همین منظور کمیته‌ی مشترک باصلاحیت بین‌الوزارتی ایجاد شده است. هم‌ چنان کمیته‌ی ملی بنادر به خاطر فراهم‌آوری تسهیلات در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت توظیف شده است.»

همچنان آقای حنفی، سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرده و افزوده که امارت اسلامی خواهان همکاری پاکستان در زمینه‌های تسهیل ویزا برای افغان‌ها و رهایی زندانیان افغان است.

در همین حال، ‏حنا ربانی کهر گفته است: «ما کشور‌هایی را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.» او افزوده که پس از ۴۰ سال، فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به سود هر دو کشور می‌باشد.

خانم کهر، در این دیدار با اشاره به این که یک میکانیزم برای رفت‌وآمد در بندرها میان دو کشور ساخته شود، گفته است که مشکلات به‌وجودآمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیش‌تر است.

‏حنا ربانی کهر با تأکید بر این که پاکستان به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، افزوده است که از فرصت‌های به‌ دست ‌آمده باید استفاده‌ی اعظمی صورت گیرد و «نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم. ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.»

از سویی هم، محمد صادق، نماینده‌ی ویژه‌ پاکستان برای افغانستان، گفته است: «ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از این که در افغانستان امنیت تأمین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به خاطر رفاه و آسایش شهروندان دو کشور کرده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.»

درهمین حال، ‏شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم در این دیدار با اشاره به تأمین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفته است که باید از فرصت‌ها برای رفاه و پیش ‌رفت اقتصادی شهروندان دو کشور استفاده صورت گیرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!