Connect with us

ورزش

واکنش بازیکنان کریکت افغانستان: سیاست را از کریکت دور نگهدارید

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۱)

راشد خان آرمان، کاپیتان تیم ملی کریکت افغانستان در بازی‌های ۲۰ آوره، به انصراف بورد کریکت استرالیا از بازی با این تیم واکنش نشان داده است.

راشد خان روزگذشته (پنج‌شنبه، ۲۲ جدی) در توییتی نوشته است که از شنیدن خبر انصراف استرالیا از بازی با تیم کرکت افغانستان ناامید شده است. او از بورد کرکت استرالیا خواسته است که در تصمیم‌اش تجدید نظر کند.

او نوشته است: «کرکت! تنها امید کشور است. سیاست را از آن دور نگهدارید.»

راشد خان در ادامه نوشته است که به نمایندگی از افغانستان از این‌ که در صحنه جهانی پیشرفت زیادی داشته‌اند، افتخار می‌کند.

به‌گفته‌ی راشد خان، اگر بازی در برابر افغانستان برای تیم کرکت استرالیا ناراحت ‌کننده‌ است، او نمی‌خواهد با حضورش در لیگ بیگ باش کسی را ناراحت کند.

شماری دیگر از بازی‌کنان تیم کرکت افغانستان نیز تصمیم بورد کرکت استرالیا مبنی بر انصراف از بازی با افغانستان را محکوم کرده‌اند.

محمد نبی، کاپیتان پیشین تیم کرکت افغانستان در توییتی نوشته است: «از طریق کرکت ما به دنیا نشان دادیم که اگر فرصت و پلتفرم مناسبی به افغان‌ها داده شود، ما از بقیه دنیا کم نداریم. ورزش و سیاست را از هم جدا کنید.»

حشمت‌الله شاهدی کاپیتان تیم پنجاه‌آوره و رقابت‌های پنج روزه “Test” در صفحه تویترش از اداره کرکت استرالیا خواسته است که ورزش را سیاسی نکند و تصمیم‌اش را باز بینی کند.

او گفته است که مردم افغانستان در بیش از چهل سال گذشته از خشونت‌ها رنج برده و کرکت بازی دلنشین و سرچشمه خوشی‌ها در این کشور است.

در همین حال، نوین الحق، بازیکن دیگر تیم ملی کرکت که در لیگ بیگ باش برای سیدنی سیکسرز بازی می‌کند، گفته است که از این لیگ کناره گیری خواهد کرد.

در بیانیه‌ی بورد کرکت استرالیا آمده است که این تصمیم در پی دستور اخیر امارت اسلامی در مورد محدودیت‌های بیشتر بر فرصت‌های تحصیلی و شغلی زنان و دختران و دسترسی آنان به پارک‌ها و سالون‌های ورزشی گرفته شده است.

کرکت استرالیا گفته است که متعهد به حمایت از رشد بازی برای زنان و مردان در سراسر جهان از جمله در افغانستان است، و به همکاری با کرکت بورد افغانستان برای بهبود شرایط برای زنان و دختران در کشور ادامه خواهد داد.

این دومین‌بار در دو سال گذشته است که کرکت استرالیا مسابقه‌ی دوجانبه با افغانستان را به‌دلیل سیاست‌های امارت اسلامی در مورد زنان لغو می‌کند.

پیش از این نیز مسابقه‌ای که قرار بود در نوامبر ۲۰۲۱ در هوبارت برگزار شود، نیز لغو شده بود.

ورزش

تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان با تفاوت ۷ ویکت بنگله دیش را شکست داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

تیم ملی کریکت نوجوانان زیر سن ۱۹ سال افغانستان در نخستین مسابقه سلسله بازی‌های پنجاه آوره سه جانبه، تیم بنگله دیش را با تفاوت ۷ ویکت شکست داد.

در این مسابقه که امروز شنبه (۲۷ حوت) در شهر ابوظبی برگزار شد، تیم بنگله دیش با برنده شدن قرعه پیش از بازی توپزنی را انتخاب کرد و با از دست دادن تمام بازیکنان اش و استفاده از ۲۲ آور و پنج توپ، ۷۶ دوش هدف تعیین کرد.

بشیر احمد، کامران هوتک، خلیل احمد و یما عرب هر یک به ترتیب چهار، سه، دو و یک ویکت برای افغانستان بدست آوردند.

تیم افغانستان هدف مذکور را با از دست دادن سه بازیکن اش در ۹ آور و پنج توپ تکمیل کرد. سهیل خان ۳۳ و محمد هارون ۲۱ دوش انجام دادند.

تیم افغانستان در دیدار بعدی روز چهارشنبه به مصاف تیم سریلانکا می‌رود.

Continue Reading

ورزش

تیم ملی کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان با تفاوت ۱۵۸ دوش بنگله دیش را شکست داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۴۰۱)

تیم ملی کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان در اولین مسابقه یک روزه دربرابر بنگله دیش با تفاوت ۱۵۸ دوش به پیروزی دست یافت.

در این مسابقه که روز دوشنبه، ۲۲ حوت، در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شد، تیم افغانستان با از دست دادن ۶ بازیکن اش ۲۷۱ دوش بدست آورد. سهیل خان به تنهایی ۱۰۰ دوش انجام داد.

پس از تعیین هدف مذکور، تیم افغانستان تمام بازیکنان بنگله دیش را در حالیکه ۱۱۳ دوش کسب کرده بودند، حذف کرد. یما عرب ۴ ویکت، فریدون داودزی ۳ ویکت و ناصر حسن ۲ ویکت بدست آوردند.

دومین و آخرین مسابقه سلسله بازی‌ها میان این دو تیم روز چهارشنبه، ۲۴ حوت، برگزار خواهد شد.

 

Continue Reading

ورزش

دومین دور مسابقات اسکی در بامیان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۴۰۱)

دومین دور مسابقات اسکی میان جوانان و نوجوانان روز جمعه، ۱۹ حوت، در روستای خشکک در مرکز ولایت بامیان به همکاری موسسه «افغان پیکس» برگزار شد.

در این مسابقات حدود صد ورزشکار در ۹ تیم داخلی و ۳ اسکی‌باز خارجی از استرالیا، فرانسه و امریکا اشتراک کرده بودند.

سید باقر حیدری، مسوول فدارسیون اسکی در بامیان، گفته است که هدف از برگزاری این مسابقات ایجاد دل گرمی و رشد اسکی در این ولایت می‌باشد.

آقای حیدری در این مورد گفت: «هدف از برگزاری این مسابقات ایجاد دل گرمی و رشد اسکی در ولایت بامیان می‌باشد. چون علاقه‌مندان اسکی در این ولایت بیش‌تر شده‌اند. به تعداد صد ورزشکار داشتیم که به دو دسته تقسیم شده بودند. اسکی حرفوی و اسکی چوبی. در اسکی حرفوی ما سه اشتراک کننده از فرانسه ، امریکا و استرالیا نیز داشتیم.»

سید محمد، یکی از برگزارکنندگان مسابقه اسکی در بامیان، گفته است که در این مسابقات، در بخش اسکی حرفوی مجتبی به نمایندگی از افغان پیکس در جایگاه نخست ایستاد و عنوان قهرمانی را به دست آورد. هادی از کلپ جوانان «چپ‌دره» مقام دوم و حسین علی از کلپ «میرشاه خواجه» مقام سوم را از آن خود کردند.

در اخیر، برای مقام اول ۶ هزار افغانی، برای مقام دوم ۴هزار و ۵۰۰ افغانی و برای جایگاه سوم ۳ هزار افغانی از سوی موسسه افغان پیکس جوایز نقدی داده شد.

گفتنی است که همه ساله رقابت‌های اسکی در بامیان برگزار می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!