Connect with us

تجارت

وزارت تجارت: تلاش می‌کنیم میزان صادرات افغانستان به بیش از دو میلیارد دالر برسد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۵, ۱۴۰۱)

مسوولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که تلاش می‌کنند میزان صادرات افغانستان تا پایان سال جاری به بیش از دو میلیارد دالر برسد.

به گفته این وزارت، اقلام صادراتی افغانستان بیشتر شامل میوه خشک، زغال سنگ، صنایع‌دستی به ویژه قالین و نیشکر می‌باشد.

مسوولان این وزارت افزوده‌اند که آنان می‌خواهند در نمایشگاه‌های منطقه‌یی و جهانی توجه سرمایه‌گذاران را به اقلام صادراتی افغانستان جلب کنند.

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت در این مورد می‌گوید: «ما در نُه ماه نخست امسال توانستیم بیشتر از یک میلیارد و دوصد وپنجاه میلیون دالر صادرات داشته باشیم و طبق پیش‌بینی، امسال ان‌شاءالله دو میلیارد دالر صادرات خواهیم داشت.»

آقای جواد افزود: «صادرات ما جریان دارد و مطمین هستیم که بیشتر از دو میلیارد دالر خواهد شد.»

با این حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که هنوز مشکلات در انتقال پول از طریق بانک‌ها وجود دارد. از این رو، افغانستان نتوانسته است که میزان صادرات‌اش را افزایش دهد.

خانجان الکوزی، عضو اتاق تجارت وسرمایه‌گذاری گفت: «مشکل بانک‌ها اگر به‌ سطح جهانی حل نشود، واقعاً تجارت و کاروبارو ما به مشکلات جدی مواجه می‌شود.»

در همین حال، آگاهان اقتصادی خاطرنشان کرده‌اند از این‌که مشکلات در انتقال پول از طریق سیستم‌های بانکی وجود دارد نیاز است که امارت اسلامی تمرکز روی سرمایه‌گذاری‌های کوچک و بزرگ خصوصی داشته باشد.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!