Connect with us

تجارت

وزارت خارجه: ازبیکستان صادرات برق به افغانستان را از سر می‌گیرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان اطمینان داده است که تا ۲۴ ساعت آینده حدود ۲۵۰ میگاوات برق دوباره وصل می‌شود.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، چهارم دلو) در اعلامیه‌ای به نقل از وزارت خارجه ازبیکستان گفته که شماری از «مشکلات تخنیکی در قسمت تولید برق» بر طرف شده است.

کابل و بسیاری از ولایات افغانستان نزدیک به دو هفته می‌شود که در تاریکی مطلق فرو رفته و مردم می‌گویند که در ۴۸ ساعت گذشته حتی دو ساعت هم برق نداشته‌اند.

وزارت انرژی ازبیکستان روز گذشته اعلام کرد که صادرات برق به افغانستان را از سر می‌گیرد.

افغانستان بخش عمده برق مورد نیاز خود را از کشورهای آسیای میانه منجمله ازبیکستان، خریداری می‌کند.

این وزارت با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که صادرات برق به افغانستان از تاریخ ۲۴ جدی، به دلیل کاهش دمای هوا و مشکل در تأمین مواد سوخت نیروگاه‌های تولید برق، متوقف شده بود.

در همین حال، مولوی حکمت‌الله آخندزاده، رییس برق کابل گفته است که مشکل اساسی نبود برق به دلیل مشکلات تخنیکی در کشور ازبیکستان می‌باشد.

آقای حکمت‌الله گفته است: «یکی از مشکلاتی که با ما شریک شده است، عبارت از کاهش گاز در چاه‌های ازبیکستان است که از آن برای تولید برق استفاده می‌شود.»

چندی قبل افغانستان و ازبیکستان، قرار داد انتقال برق را برای یک سال دیگر تمدید کرده بودند.

این درحالی است که امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی دو روز قبل، در یک گردهمایی از ازبیکستان خواسته بود که روند انتقال برق به افغانستان را از سر گیرد.

قطع برق در کابل طی چند هفته گذشته در میان زمستان سرد بی‌سابقه ادامه داشته و تنها یک یا دو ساعت در ۲۴ ساعت تامین می‌شود. حدود ۸۰ درصد از فابریکه‌ها در کابل به دلیل کمبود برق فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!