Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت داخله از بررسی رویداد اخیر در ولسواولی بهسود خبر داده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۳۹۹)

درنتیجه برخورد میان نیروهای پولیس وشماری از باشنده‌گان در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک یازده تن کشته و بیش از بیست و پنج تن دیگر زخم برداشته اند.

شماری از نماینده‌گان میدان وردگ در مجلس می‌گویند که این افراد مسلح نبودند، اما نیروهای ویژهء پولیس آنان را آماج قرار داده اند.

اما وزارت امور داخله می‌گوید که افراد مسلح غیر مسوول دراین ولسوالی دربرابر نیروهای پولیس و غیرنظامیان شلیک کرده و این رویداد زیر بررسی قرار دارد.

پس از رویداد اخیر در ولسوالی بهسود شماری از نماینده‌گان مجلس و نماینده‌گان اقوام هزاره از ولسوالی بهسود ولایت بامیان برای دادخواهی رویداد خونین ولسوالی بهسود که یازده کشته و بیش از بیست و پنج زخم برجا گذاشته است، دادخواهی نمودند.

مهدی راسخ، عضوی مجلس نماینده‌گان- میدان وردگ گفت:” بعد از این که قطعه خاص به ولسوالی بهسود رفتند، سی نفر از موسفیدان برای چگونه گی حضور آنان پرسش های داشتند که ازسوی نیروهای امنیتی بر مردم عام شلیک می کنند و تمام مردم ملکی و غیرمسلح بودند دراین رویداد یازده نفر ملکی شامل کودکان کشته شده و بیش از بیست و پنج تن دیگر زخمی شده و ساعت ها این زخمی ها به روی برف باقی مانده بودند و اجازه انتقال آنان نیز داده نشده است و بیش از یک صدو پنجاه تن دیگر را این نیروها گروگان گرفته اند.”

علی اکبر قاسمی، عضوی مجلس نماینده‌گان – غزنی گفت:”جرم کسانی که آماج قرار گرفته اند عقیده به مدنیت بود واز سوی این افراد یک فیر هم صورت نگرفته اما به گونه ظالمان آماج قرار گرفته اند و ما خواستار پیگیری جدی این قضیه استیم.”

درهمین حال معیین پیشین وزارت امور داخله می‌گوید که حمله که برغیرنظامیان درولسوالی بهسود از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته قابل توجیه نیست.

مراد علی مراد،  معیین پیشین وزارت امور داخله گفت:”این حمله یک حمله ظالمانه است و هشدار میدهیم که هرچه عاجل مردم بی گناه که صلاح ندارند و دراین رویداد به گروگان گرفته شده اند رها شوند و هر چه زودتر تصمیم گرفته شود تا این قضیه حل شود و این اگر اشتباه هم باشد قابل عفو نیست.”

احمد جاوید، باشنده ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک می گوید که :”دیروز تیر اندازی شد و دولت بالای ما فیر کرد و من از ناحیه کمر زخم برداشتم.”

اما وزارت امور داخله می‌گوید که افراد مسلح غیر مسوول عامل رویداد خونین در ولسوالی بهسود هستند و این قضیه تحت بررسی جدی قرار دارد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفت:” افراد مسلح غیر مسوول در ولسوالی بهسود تجمع کرده و از باشنده‌گان محل استفاده شده و با انداخت بالای پولیس و مردم تعدادی از باشنده‌گان محل را مجروح و شهید ساختند و این موضوع زیر بررسی است و هئیتی به وردگ گماشته شده تا این قضیه را بررسی همه جانبه نماید.”

بااین حال معترضان این رویداد هشدار می‌دهند که اگر حکومت قضیه ولسوالی بهسود را به گونه جدی بررسی نکند و نیز کسانی که ازسوی نیروهای پولیس به گروگان گرفته شده اند آزاد نشوند، تظاهرات گستردۀ را درمیدان وردک و کابل راه اندازی خواهند کرد.

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: کار ساخت سرک واخان بدخشان آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که کار ساخت سرک واخان بدخشان برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان با جهان به ویژه چین آغاز شده است و کار آن به سرعت ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که رهبری امارت اسلامی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی کشور، گام‌های مهم برداشته و تلاش می‌کند تا راه‌های مختلف ترانزیتی را ایجاد کند.

به گفته مجاهد، با ساخت این سرک روابط تجارتی افغانستان گسترش خواهد یافت.

آقای مجاهد گفت: «مساحت سرک واخان تا سرحد چین غالباً ۶۰ کیلومتر است. هم اکنون ماشینری وزارت دفاع و وزارت فواید عامه در آنجا هست و از آنها کار گرفته می‌شود.»

از سویی هم، مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری نیز در یک نشست خبری از امارت اسلامی خواسته‌ اند که کار ساخت سرک واخان بدخشان را هرچه زودتر تکمیل کند تا افغانستان از وابستگی به راه‌های ترانزیتی پاکستان نجات یابد.

عبیدالله، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «ما از بزرگان امارت اسلامی خواهش می‌کنیم که هرچه زودتر مسیر بندر واخان را باز کنند چون تجارت ما هشتاد الی نود فیصد با چین است.»

شیرین آقا سخی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری، نیز گفت: «راه واخان فعلاً یک راه بدیل است، اما ما در سرحد با چین چندین راه دیگر از بدخشان هم داریم، یکی از راه‌های اساسی این است که میان دو طرف باید یک تونل زده شود.»

از سویی هم، آگاهان اقتصادی همچنان می‌گویند که مسیر واخان اهمیت مهم اقتصادی دارد و با ساخت سرک واخان در ترانزیت کالا تغییرات مهم بوجود خواهد آمد.

عبدالظهور مدبر، آگاه اقتصادی، گفته است: «مسیر واخان نه تنها این که کشور چین را به کشور پاکستان وصل می‌کند بلکه یک مسیر خوب میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی هم می‌تواند باشد. بنابراین، افغانستان می‌تواند از این مزیت ترانزیتی به سود اقتصاد خود بهره ببرد.»

گفتنی است که کوه‌های دشوارگذر موجود در این مسیر نیاز به حفر چند تونل دارد و این از مهمترین مشکلاتی است که مصرف ساخت این مسیر را به‌گونه‌ چشمگیری افزایش خواهد داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی: با قونسلگری‌های ما در هند در تماس ایم، سفارت به زودی دوباره فعال می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که قونسلگری‌های افغانستان در شهرهای ممبی و حیدرآباد هند با وزارت خارجه در کابل در تماس اند و سفارت افغانستان در دهلی نو نیز به زودی دوباره فعال خواهد شد.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی که سه شنبه شب نشر شد گفت: «قونسلگری‌های ما در ممبی و حیدر آباد فعال و با وزارت خارجه در تماس اند. خدمات قونسلی را هر روز ارائه می‌کنند. در حال حاضر هم قونسل ما در ممبی و حیدرآباد در سفارت در دهلی حضور دارند. من با آنها صحبت کردم. سفارت را دوباره باز کرده اند.»

ستانکزی گفت که سفارت افغانستان در هند طی دو یا سه روز آینده فعالیت‌های خودرا دوباره آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که پنج روز قبل، سفارت افغانستان در هند اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات دوام‌دار از سوی حکومت هند، به طور دایمی فعالیت‌های خود را در دهلی نو متوقف کرده است.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی همچنان گفت که از نظر او امارت اسلامی به رسمیت شناخته شده است چون با کشورهای که در گذشته روابط دیپلوماتیک داشت، حالا هم دارد.

او گفت که حدود ۲۰ سفارت در افغانستان فعالیت دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!