Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت داخله از بررسی رویداد اخیر در ولسواولی بهسود خبر داده است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۳۹۹)

درنتیجه برخورد میان نیروهای پولیس وشماری از باشنده‌گان در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک یازده تن کشته و بیش از بیست و پنج تن دیگر زخم برداشته اند.

شماری از نماینده‌گان میدان وردگ در مجلس می‌گویند که این افراد مسلح نبودند، اما نیروهای ویژهء پولیس آنان را آماج قرار داده اند.

اما وزارت امور داخله می‌گوید که افراد مسلح غیر مسوول دراین ولسوالی دربرابر نیروهای پولیس و غیرنظامیان شلیک کرده و این رویداد زیر بررسی قرار دارد.

پس از رویداد اخیر در ولسوالی بهسود شماری از نماینده‌گان مجلس و نماینده‌گان اقوام هزاره از ولسوالی بهسود ولایت بامیان برای دادخواهی رویداد خونین ولسوالی بهسود که یازده کشته و بیش از بیست و پنج زخم برجا گذاشته است، دادخواهی نمودند.

مهدی راسخ، عضوی مجلس نماینده‌گان- میدان وردگ گفت:” بعد از این که قطعه خاص به ولسوالی بهسود رفتند، سی نفر از موسفیدان برای چگونه گی حضور آنان پرسش های داشتند که ازسوی نیروهای امنیتی بر مردم عام شلیک می کنند و تمام مردم ملکی و غیرمسلح بودند دراین رویداد یازده نفر ملکی شامل کودکان کشته شده و بیش از بیست و پنج تن دیگر زخمی شده و ساعت ها این زخمی ها به روی برف باقی مانده بودند و اجازه انتقال آنان نیز داده نشده است و بیش از یک صدو پنجاه تن دیگر را این نیروها گروگان گرفته اند.”

علی اکبر قاسمی، عضوی مجلس نماینده‌گان – غزنی گفت:”جرم کسانی که آماج قرار گرفته اند عقیده به مدنیت بود واز سوی این افراد یک فیر هم صورت نگرفته اما به گونه ظالمان آماج قرار گرفته اند و ما خواستار پیگیری جدی این قضیه استیم.”

درهمین حال معیین پیشین وزارت امور داخله می‌گوید که حمله که برغیرنظامیان درولسوالی بهسود از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته قابل توجیه نیست.

مراد علی مراد،  معیین پیشین وزارت امور داخله گفت:”این حمله یک حمله ظالمانه است و هشدار میدهیم که هرچه عاجل مردم بی گناه که صلاح ندارند و دراین رویداد به گروگان گرفته شده اند رها شوند و هر چه زودتر تصمیم گرفته شود تا این قضیه حل شود و این اگر اشتباه هم باشد قابل عفو نیست.”

احمد جاوید، باشنده ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک می گوید که :”دیروز تیر اندازی شد و دولت بالای ما فیر کرد و من از ناحیه کمر زخم برداشتم.”

اما وزارت امور داخله می‌گوید که افراد مسلح غیر مسوول عامل رویداد خونین در ولسوالی بهسود هستند و این قضیه تحت بررسی جدی قرار دارد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفت:” افراد مسلح غیر مسوول در ولسوالی بهسود تجمع کرده و از باشنده‌گان محل استفاده شده و با انداخت بالای پولیس و مردم تعدادی از باشنده‌گان محل را مجروح و شهید ساختند و این موضوع زیر بررسی است و هئیتی به وردگ گماشته شده تا این قضیه را بررسی همه جانبه نماید.”

بااین حال معترضان این رویداد هشدار می‌دهند که اگر حکومت قضیه ولسوالی بهسود را به گونه جدی بررسی نکند و نیز کسانی که ازسوی نیروهای پولیس به گروگان گرفته شده اند آزاد نشوند، تظاهرات گستردۀ را درمیدان وردک و کابل راه اندازی خواهند کرد.

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان ۱۰ میلیون افغانی تخصیص داده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولایت‌های خوست و پکتیکا ۱۰ میلیون افغانی اختصاص داده است.

مسوولان این نهاد امروز دوشنبه، ۶ سرطان، در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که برای هر خانوادۀ متضرر صد دالر امریکایی که معادل آن کم و بیش نه هزار افغانی می‌شود، توزیع خواهند کرد که در مجموع برای ده هزار خانواده کمک‌های نقدی صورت خواهد گرفت.

ملا نور الدین ترابی، معین هلال احمر افغانی دراین مورد گفته است:  «این پول‌های کمک شده با تیم‌های سروی به مناطق اعزام می‌شود و ما بنابر خواست مردم محل این کمک‌ها را نقدی برای شان توزیع می‎‌کنیم». 

هم‌چنان این نهاد در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیرنقدی از قبیل کمپل، خیمه و وسایل خانه و آشپزخانه نیز به آسیب‌دیدگان کمک کرده است.

درهمین حال، آسیب‌دیدگان در برخی از مناطق ولایت پکتیکا می‌گویند که هنوز برای آنان کمک نرسیده است.

مینا گل، یکی از آسیب‌دیدگان در ولایت پکتیکا می‌گوید: «جای برای زندگی نداریم، آب برای نوشیدن نیست و همه خانوادۀ ما در بیرون و در صحرا خشک زندگی میکنند». 

این درحالیست که جمعیت هلال احمر یکی از نهاد‌های است که می‌تواند کمک‌ها را مدیریت درست کند و یک هماهنگی میان نهاد‌های کمک کنندۀ داخلی و خارجی به وجود بیاورد. اما به گفته‌ای باشندگان محل، از اینکه روند کمک رسانی از یک منبع واحد مدیریت و رهبری نمی‌شود، کمک‌ها به برخی آسیب‌دیدگان نرسیده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!