Connect with us

تجارت

وزارت معادن: در سال جاری دو حلقه چاه گاز جدید در جوزجان حفر خواهد شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پطرولیم می‌گوید در سال جاری دو حلقه چاه گاز جدید در ولایت جوزجان حفر خواهد شد. مسوولان در این وزارت می‌افزایند که این چاه‌ها ظرفیت بیشتر خواهند داشت و در کنار این چاه‌ها یک دستگاه تصفیه نیز نصب خواهد شد تا این گاز در محل تصفیه شود.

سخنگوی این وزارت می‌افزاید که در سال جاری همچنان ۹۴.۵ کیلومتر مربع خط لوله گاز از جوزجان تا بلخ تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که:«ما در سال جاری تلاش خواهیم نمود تا خط لوله گاز میان جوزجان و بلخ را نیز تکمیل نمایم و همچنان در منطقه یتیم تاق چاه‌های جدید حفر کنیم و تلاش می‌کنیم که تولید خود را افزایش دهیم تا سبب افزایش عواید ما گردد.»

مسوولان این وزارت می‌افزایند که در حال حاضر ۶۰۰ هزار متر مکعب گاز در ولایت جوزجان تولید و پروسس می‌شود که آنان در نظر دارند ظرفیت تولید و پروسس گاز در این ولایت را به دو میلیون متر مکعب افزایش دهند.

آقای افغان می‌افزاید که:«ما تلاش داریم تا دستگاه جدید خریداری نمایم تا ظرفیت پروسس ۲.۵ میلیون متر مکعب گاز را در یک روز داشته باشد و برای راه‌اندازی این پروژه آماده‌گی کامل داریم.»

درهمین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید هر چه سرمایه‌گذاری روی استخراج نفت و گاز بیشتر شود به همان میزان مشکلات کشور حل می‌شوند.

خان جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که:«من فکر می‌کنم که در قسمت تولید انرژی از گاز ظرفیت بالا وجود دارد و در قسمت جذب سرمایه‌گذاری در این قسمت باید زمینه فراهم شود.»

در حال حاضر در ۹ منطقه ولایت جوزجان معادن گاز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به منطقه یتیم طاق، جرقدوک، جنگل کلان، خواجه بولان و شماری از مناطق دیگر از جمله معادن گاز اشاره کرد که این میدان‌های نفتی توسعه خواهند یافت.

تولید انرژی برای امارت اسلامی اولویت دارد زیرا دولت برای تامین بیش از ۵۰ درصد برق مورد نیاز خود به کشورهای همسایه متکی است.

علاوه بر نیروگاه های تولید انرژی با سوخت زغال سنگ، امارت اسلامی سرمایه گذاری در نیروگاه های گاز به برق را نیز تشویق می کند. این روند در کشور جدید نیست، زیرا یکی از پیشگامان طی چند سال گذشته موفقانه برق صدها هزار نفر را تامین کرده است.

این شرکت بیات پاور است که بزرگ‌ترین شرکت تولید برق افغانستان، متعلق و زیر اداره افغانستان می‌باشد و دارای پیشرفته ترین نیروگاه برق گازی در منطقه است.

این فعالیت تجاری که در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد، برق مطمئن و ارزان را برای صدها هزار نفر در کشور فراهم می‌کند.

بیات پاور که در شبرغان، در ولایت غنی از گاز جوزجان موقعیت دارد، همواره در صدد تامین نیروی ضروری برای توسعه اقتصادی افغانستان بوده است.

فاز اول فعالیت بیات پاور-۱ با توربین Siemens SGT-A45 ‘Fast Power’ ، پیشرفته ترین راه حل سیار گاز به انرژی در جهان، تا ۴۴ میگاوات برق برای خانه ها و مشاغل افغان تولید می کند.

بیات پاور تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیون کیلووات برق داخلی را به شبکه افغانستان فراهم کرده است.

با این حال، بیات پاور امیدوار است که در نهایت سه فاز را در مجموع راه اندازی نماید که بیش از ۲۰۰ میگاوات برق تولید خواهد کرد. این مقدار برق برای میلیون ها مشتری مسکونی و تجاری افغان کافی می‌باشد.

 

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!