Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان تجهیزات نظامی به جا مانده از امریکا در افغانستان را خریداری می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۴۰۰)

رسانه دان پاکستان گزارش کرده است که اسلام آباد می خواهد تسلیحات نظامی به جا مانده از اردوی امریکا در افغانستان را خریداری کند.

این تجهیزات است که امریکایی‌ها گفته بودند که برای آنها کار آمد نبوده است، حالا نگرانی از انتقال این تجهیزات نظامی به پاکستان وجود دارد.

نوارهای تصویری نشان میدهند که پس از سقوط نظام پیشین مقدار از تجهیزات نظامی افغانستان در کشورهای پاکستان، ایران، تاجکستان و ازبکستان انتقال یافته است.

با آنکه روزنامه دان پاکستانی می‌گوید امارت اسلامی بر مبنی نیازمندی جدی به پول این تجهیزات را به اردوی پاکستان خواهد فروخت، اما وزارت دفاع افغانستان تاکید دارد که تحت هیچ شرایطی این ساز و برگ نظامی به فروش نمی‌رسد و در افغانستان باقی می‌ماند.

عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع، در این باره گفت:” ما در بیست سال گذشته با موج از تبلیغات دشمن مواجه بودیم به نظر ما این تبلیغات قبل از فتح کابل و نظام پیشین بالای امارت اسلامی افغانستان وارد می‌شد البته شاید برخی از ویدویو‌ها تجهیزات نظامی است که از یک ولایت به ولایت دگیر انتقال می‌شود این شایعات است واقعیت ندارد.”

 اردوی افغانستان زمانی که از هم پاشید، با این تجهیزات مجهز بود و با توجه به گفته‌های مسوولان نظامی اکنونی این مقدار ساز و برگ نظامی باید در افغانستان وجود داشته باشد.

به اساس اسناد که در اختیار آریانانیوز قرار گرفته نشان میدهد که تا سه ماه پیش  این تجهیزات در کشور وجود داشت.

۱- ۲۲هزار ۱۷۴ تانک زرهی

۲- ۸ هزار موتر باربری نظامی

۳- ۶۳۴ تانک زرهی ضربتی m ۱۱۱۷

۴ – ۱۵۵ موتر زرهی ماین پاکی

۵- ۱۶۹ تانک چین دار m113 

۶ – ۴۲ هزار موتر رنجر و هایلکس

۷ – ۳۳ هلیکوپتر mi 17 

۸ – ۳۳ هلیکوپتر بلک هاک uh_60

۹- ۴۳ هلیکوپتر جنگی md 530

۱۰- چهار طیاره نظامی ترانسپورتی

۱۱ – ۲۳ طیاره جنگی A29  سوپر تکناو

۱۲ – ۲۸ طیاره ترانسپورتی ۸ نفره نظامی

۱۳- ۱۰ طیاره نظامی Ac208 

۱۴- ۱۶۲ هزار و ۴۳ دستگاه مخابره

۱۵ – ۱۶ هزار و ۳۵ دوربین شب بین

۱۶- ۳۵۸ هزار و ۵۳۰ میل سلاح M16 

۱۷ – ۱۲۶ هزار ۲۹۵ کمر تفنگچه

 ۱۸- ۱۷۶ فیر توب دیسی

که این تجهیزات نظامی در پایگاه‌های کابل، کندز، لشکرگاه ، مزار، هرات و گردیز نگهداری می‌شد.

صادق شینواری، نظامی پیشین، در این باره گفت:” پاکستان تلاش می‌کند که تجهیزات ۸۵ میلیارد دالری را که در افغانستان باقی مانده است به اشکال مختلف از خاک افغانستان انتقال بکند حرف‌های اخیر کشور پاکستان یک کمپاین است و در عقب این حرف‌ها هداف استخباراتی دیده می‌شود.”

از سوی دیگر ایالات متحده همچنین از سال ۲۰۱۷  تا ۲۰۱۹ تجهیزات ذیل به افغانستان کمک کرده است.

۱ – ۷۰۳۵ میل سلاح جنگی

۲ – ۴۷۰۲ موتر نظامی

۳ – ۲۰۰۴۰ قبضه نارنجک

۴ – ۲۵۲۰ بمب

۵ -۱۳۹۴ میل سلاح نارنجک انداز

بر بنیاد اسناد که در دسترس آریانا نیوز قرار دارد، اردوی افغانستان تا قبل از فروپاشی ۱۸۲ هزار ۷۱ نفر بود و نیروهای پولیس و امنیت ملی هم بالغ بر ۱۱۸ هزار و ۶۰۰ تن ثبت شده است.

وزارت دفاع امریکا گفت پس از ترک آخرین پایگاه نظامی امریکایی در افغانستان ۱۳۰۰ قطعه از تجهیزات نظامی را در افغانستان منهدم کرده اند در حالیکه تجهیزات باقی مانده هم برای اردوی امریکا کار آمد نبوده است.

افغانستان در چند دهه اخیر شاهد فروپاشی نظام‌ها بوده اند، سقوط نظام‌های که سبب شد سیستم دفاعی و امنیتی افغانستان هم از بین برود در سال ۱۳۷۱ با سقوط حکومت داکتر نجیب الله پاکستان متهم به متلاشی کردن اردوی افغانستان شد سناریویی که باز در سال ۱۴۰۰ دقیق ۲۹ سال بعد تکرار شد و باز پاکستان متهم اصلی شناخته می شود.

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو روی سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!