Connect with us

تجارت

پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین پس از حدود سه سال توقف از سر گرفته شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۲)

پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، امروز (چهارشنبه ۳جوزا) با پرواز یک طیاره شرکت هوایی آریانا، از کابل به شهر ارومچی چین از سرگرفته شد.

مسوولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گویند، آغاز پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، بر روابط اقتصادی و تجارتی کشور تاثیر مثبت دارد.

رئیس شرکت هوایی آریانا می‌گوید این شرکت قصد دارد تا در آینده نزدیک طیاره‌های دیگر هم خریداری کند.

‏غلام جیلانی وفا، معاون وزارت ترانسپورت وهوا نوردی می‌گوید قرار است امارت اسلامی یک مارکیت تجارتی را برای چینایی‌ها نیز در افغانستان ایجاد کند.

مسوولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گویند، آغاز پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، بر روابط اقتصادی و تجارتی کشور تاثیر مثبت دارد.

رحمت‌الله آغا، رئیس شرکت هوایی آریانا می‌گوید این شرکت قصد دارد تا در آینده نزدیک طیاره‌های دیگر هم خریداری کند.

کنسول چین در کابل می‌گوید که روابط اقتصادی و تجاری با افغانستان روز به روز در حال توسعه است.

وی می‌افزاید که سطح تجارت بین دو کشور بیش از یک میلیارد دالر است. و فرصت‌های خوبی برای تاجران افغان در چین وجود دارد و تسهیلاتی در افغانستان برای تجار و سرمایه‌گذاران چینی ایجاد شده است.

با این حال مسوولان سفارت چین در کابل می‌گویند که در حال حاضر میزان داد وستد تجارتی میان افغانستان و چین به یک میلیارد دالر امریکایی میرسد.

خوو، قونسل سفارت چین در کابل می‌گوید که:«ما پروازاز کابل به ارومچی را از سر گرفتیم و من این را به مثابه پیشرفت در روابط افغانستان و چین می‌دانم آنچه دوکشور بر تقویت بیشتر آن تعهد دارند.»

این دیپلومات چینایی می‌افزاید که در نشست وزیران خارجه چین، پاکستان و افغانستان در اسلام‌آباد برگزار شد بر برتوسعه روابط اقتصادی با افغانستان و تقویت همکاری‌های تجاری و اتصال افغانستان و نیز بر آغاز پروژه‌های زیربنایی در همکاری کشورهای منطقه تاکید صورت گرفت و همچنان توافق صورت گرفت که روابط تجاری بین این سه کشور تقویت بیشتر شود.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!