Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: کلید صلح و جنگ نزد پاکستان است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، ریيس‌جمهوری پیشین افغانستان، درگفتگو با روزنامه اشپیگل روز گذشته (شنبه ۱جوزا) گفته است که افغان‌ها توسط نیروهای خارجی علیه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و پاکستان می‌خواهد از طریق طالبان در افغانستان نفوذ استراتژیک داشته باشد.

او با بررسی نقش پاکستان در حمایت از طالبان و تلاش این کشور برای اعمال نفوذ به وسیله این گروه در افغانستان، به این روزنامه گفت:”حملات پاکستان با تمام قوت ادامه دارد و جنگ در جریان است؛ اما پاکستان باید بداند که نمی‌تواند از راه زور پیروز شود. آن‌ها شاید ما را بکشند، شاید بتوانند بمب و افراطیون را علیه ما به کار گیرند اما نمی‌توانند روحیه ما را در هم بشکنند. تسلط بر افغانستان از بیرون، هرگز جواب نداده است؛ نه برای بریتانیا، نه برای شوروی و نه برای ایالات متحده آمریکا با تمام منابعش.”

او در ادامه افزود:‌”پاکستان هم نمی‌تواند کامیاب شود. هم اکنون ما در حال تشکیل جبهه مقاومت هستیم. لذا خواهش من از پاکستان این است که بیایید معقول باشیم. بیایید بین کشورهایمان یک رابطه متمدنانه آغاز کنیم.”

این درحالی است که اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، این روزها تقریبا با تمام رهبران عمده این کشور، دیدارهای متعددی داشته است تا در پی خروج نیروهای امریکایی در ۱۱ سپتامبر از افغانستان، در مقابل طالبان موضع واحدی اتخاذ کنند.

با وجود تلاش‌های امریکا و جامعه جهانی برای دستیابی به توافق صلح با طالبان از طریق مذاکرات بین‌الافغانی، پیشرفت‌ها در این زمینه کند بوده و نگرانی‌ها از ادامه موج شدید جنگ و خونریزی و تلاش طالبان برای تصرف کشور از راه زور، افزایش یافته است.

آقای کرزی درباره گزارش‌ها مبنی بر برگزاری کنفرانسی در پاکستان که در آن اشرف غنی و ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، برای نخستین بار رو در رو با یکدیگر دیدار خواهند کرد، می‌گوید:”هنوز هیچ چیز رسمی نیست. ما از چنین پیشنهادی با کمال میل استقبال می‌کنیم. همزمان به نشست ترویکا توسعه‌یافته هم که به ابتکار روسیه جریان دارد و چین و ایالات متحده نیز به آن پیوسته‌اند، خیلی امیدواریم.”

چند دور از این نشست‌ها در مسکو و دوحه با حضور فرستادگان ویژه روسیه، چین، امریکا و پاکستان در امور افغانستان برگزار شده است و براساس گزارش‌ها، آتش‌بس سه روزه عید فطر نیز در نتیجه همین جلسات حاصل شد. این کشورها از طالبان خواسته‌اند از آغاز حملات بهاری خودداری کنند.

آقای کرزی درباره ادعای نمایندگی از مردم طرف‌های جنگ نیز گفت:”ابتدا هر دو طرف، طالبان و دولت، که اسلحه قدرت‌های خارجی را در دست دارند، باید از این بحث خودداری کنند که از مردم افغانستان نمایندگی می‌کنند. توصیه من است که بگذارید طالبان بازگردند. بگذارید شرکت کنند و خود را در میان مردم ثابت کنند؛ از طریق لویه جرگه یا انتخابات یا همه‌پرسی که در سراسر جهان رواج دارد. آن وقت مشخص خواهد شد که واقعا چه کسی نماینده مردم است.”

او با صراحت اعلام کرد که در همان سال‌های نخست ریاست‌جمهوری‌ خود دریافته‌ است که این جنگ، منازعه میان افغان‌ها نیست و مردم افغانستان در شکل طالبان و جمهوریت، علیه یکدیگر استفاده می‌شوند و هر دو، قربانی قدرت‌های خارجی هستند.

آقای کرزی می‌افزاید:‌ «امریکا همزمان از هر دو طرف جنگ حمایت می‌کرد؛ بر روستاهای ما بمب می‌ریخت تا با طالبان مبارزه کند در حالی‌ که از همان کشوری که پیکارهای هراس افگنی طالبان را هماهنگ می‌کرد، حمایت مالی به عمل می‌آورد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، یک بار گفت که در ۱۹ سال گذشته، این کشور ۳۵ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است. این سیاست متضاد، جان هزاران افغان نظامی و غیرنظامی را گرفته است. به من بگویید آیا قرار بود افغانستان به صلح برسد؟»

آقای کرزی همچنان در مورد مسئله مورد مناقشه مرزی – خط دیورند – بین دو کشور گفت: “ما خواهان تبادل علنی بین مردم هر دو طرف، بدون کنترل مرزها، و با آزادی حرکت هستیم، همان چیزی که اروپایی‌ها امروز بین آلمان و فرانسه دارند.”

وی در ادامه اظهار داشت که پاکستان دوست دارد افغانستان روابط خود را با هند قطع کند.

وی د راین باره گفت:”این غیر ممکن است. اگر تسلیم این امر شویم، از حاکمیت و استقلال خود دست می‌کشیم. اگر ما می‌خواهیم پولیس یا ارتش یا پسران و دختران خود را برای آموزش به هند بفرستیم زیرا این برای کشور ما مفید است، باید این کار را انجام دهیم. برعکس هند، اگر ما روابط دوستانه‌ای با پاکستان داشته باشیم ، نباید شکایت کند.”

وی همچنین اشاره کرد که پس از توافق طالبان در سال گذشته با ایالات متحده ، دیگر هیچ مشروعیت مذهبی یا میهنی برای حمله به هموطنان خود یا ایجاد درگیری در افغانستان وجود ندارد.

وی گفت”علاوه بر این، ما بدون مشارکت کامل زنان افغان نمی‌توانیم دستاوردهای 20 سال گذشته را حفظ کنیم. اتفاقاً من به خصوص از بازگشت آنها به زندگی عمومی افتخار و خوشحالم و مردم افغانستان نیز خوشحال اند. ما نمی توانیم اجازه دهیم دختران افغان به مدرسه نروند. طالبان این را می‌دانند.”

در پایان وی گفت که در نهایت، طالبان نیز افغان هستند، و او امیدوار است که آنها در برابر نفوذ خارجی در صورت لزوم مانند پاکستان مقاومت کنند.

وی گفت: “درخواست من از افغان‌ها، از جمله طالبان، این است كه ما دور هم جمع شویم و سرانجام سرنوشت خود را علیه همه قدرت‌های خارجی به دست خود بگیریم.”

رویداد های اخیر

سفیر چین: امریکا بخاطر منافع خود اوضاع در افغانستان را بی ثبات می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۱)

سفیر چین در کابل گفته است که ایالات متحده امریکا بخاطر منافع خود اوضاع در افغانستان را بی ثبات می سازد.

وانگ یو در یک نشست خبری امروز (چهارشنبه، ۲۶ اسد) در سفارت چین در کابل همچنان تاکید کرد که امریکا در مبارزه با هراس افگنی برخورد دوگانه داشته است و به بهانه مبارزه با این گروه ها حاکمیت ملی کشور ها را نقض می کند.

آقای وانگ گفت: “امریکا در امر مبارزه با گروه های تروریستی رفتار دوگانه دارد. بیش از بیست گروه تروریستی در حال حاضر در افغانستان حضور دارند. امریکا از استقلالیت افغانستان و حاکمیت ملی این کشور چشم پوشی می کند و به خواست خود در قلمرو هوایی افغانستان طیاره بی پیلوت را می فرستد”.

سفیر چین همچنان مسدود ماندن دارای های بانک مرکزی افغانستان از سوی امریکا را دزدی آشکار از سرمایه ملی مردم افغانستان دانست و تاکید کرد که فشارها و تحریم های اقتصادی مردم افغانستان را با دشواری های زیادی مواجه کرده است.

او گفت: “امریکا برای مردم افغانستان مشکلات زیادی را خلق کرده است. پس از بیرون کردن نیروهایش از افغانستان دیگر هیچ توجهی بر مردم این کشور نکرده است. امریکا همچنان تحریم های اقتصادی را بیشتر کرده و دارایی های افغانستان را منجمد و دزدی کرده است.”

این دیپلومات ارشد چین در کابل از گسترش روابط دیپلوماتیک میان افغانستان و چین استقبال کرد و گفت روابط میان کابل و بیجنگ در آینده عمیق و عمیق تر خواهد شد. آقای وانگ یو همچنان بر تقویت همکای های اقتصادی با افغانستان تاکید کرد.

او گفت: “در یک سال گذشته در حال توسعه یک دوستی و روابط همسایگی بودیم. و زیران خارجه دو کشور چهار بار با هم دیدار نمودند. وزیر امور خارجه چین در ماه مارچ به اینجا آمد. وزیر خارجه افغانستان نیز در ماه مارچ به چین رفت. تعامل ما با طرف افغانستان عادی است و کارمندان افغان در سفارت شان در چین نیز حضور دارند. ما همچنین برنامه های همکاری در زمینه های دیگر مانند بخش معدن و بخش انرژی داریم. روابط چین و افغانستان در آینده عمیق و عمیق تر می شود.”

سفیر چین همچنان موقعیت جغرافیایی افغانستان در تجارت و ترانزیت میان کشورها منطقه را مهم خواند و تاکید کرد که در تلاش استند با همکاری کشورهای آسیای میانه از این موقعیت جغرافیایی افغانستان استفاده موثر صورت بگیرد.

پس از رویکار آمدن امارت اسلامی و حمله هوایی امریکا در کابل، این بار نخست است که سفیر چین در کابل نشست خبری برگزاری می‌کند و سیاست کشورش را در قبال افغانستان و مداخله های امریکا به گونه روشن بیان می‌کند.

 

 

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

جوانان هرات خواستار ایجاد فرصت‌های کاری ازسوی حکومت شده‌اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

جوانان در ولایت هرات نسبت به وضعیت بیکاری انتقاد کرده می‌گویند طی دو دهه گذشته، کار بنیادی برای آنها نشده است، اما طی این یک‌سال اخیر نیز صدها تن از افراد باتجربه و تحصیل کرده کارهای‌شان را از دست داده‌اند و می‌افزایند که ریاست اطلاعات و فرهنگ طی این مدت تنها توانسته است بعضی برنامه‌های آموزشی به هدف ارتقای ظرفیت جوانان برگزار کند.

به گفته آنان، دراین یک سال اخیر به‌گونه شاید و باید از نیروی جوان برای پیشبرد کارهای دولتی استفاده نشده است.

فاطمه رضایی، باشنده هرات گفته است: «چیزی که ما امیدوار بودیم اینکه نظام تغییر کند و اقدام جدی برای جوانان صورت بگیرد، اما آنگونه که دیده می‌شود مردها و زنان بیکار هستند، مکتب‌های دختران بسته است».

غلام یحی عزیزی، یکی دیگر از باشندگان هرات گفت: «مشکلات جوانان متأسفانه مشکلات اقتصادی است و شرایط فعلی برای همه معلوم است، کار نیست و پروژه‌ها متوقف اند، بنابراین، نیاز است تا این پروژه‌ها شروع شود».

در همین حال، ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید طی یک‌سال اخیر تلاش شده است تا جوانان که در حکومت پیشین در ادارات دولتی کار می‌کردند، حفظ شوند و بیشتر این جوانان در اداره اطلاعات و فرهنگ هنوزهم مصروف کار هستند، اما نیاز است تا کارهای بنیادی صورت بگیرد که از جوانان تحصیل کرده و با تجربه در تمام عرصه‌ها استفاده شود.

نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات وفرهنگ هرات گفت: «ما به تمام مردم خود به ویژه جوانان خود وعده می‌دهیم که در بخش‌های مختلف که احساس کمبودی وجود دارد انشاءالله به زودترین فرصت برای حل آن امارت اسلامی افغانستان اقدام خواهد کرد».

هم‌چنان حسین نعیمی، آمر امور جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات اما افزوده است: «تا فعلاً ما توانستیم برای یک‌‌هزار جوان صنف‌های آموزشی برگزار کنیم و در قسمت ظرفیت سازی جوانان هم کارهای صورت گرفته از قبیل کارگاه‌های مختلف فن وبیان، صنف‌های انگلیسی و کمپیوتر».

با این حال، برخی فعالان مدنی می‌گویند در مدت بیست سال گذشته کار اساسی برای نسل جوان به ویژه افراد تحصیل یافته و با تجربه صورت نگرفته است،

به گفته آنان، در این روزها بیکاری و فقر اقتصادی از چالش‌های جدی در برابر جوانان است و نیاز است تا حکومت بخاطر توسعه و پیشرفت از نیروی جوان و تحصیل کرده استفاده کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزارت معارف: هم اکنون ۱۹هزار نهاد تعلیمی با داشتن حدود ۱۰میلیون شاگرد فعالیت دارد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

مسئولان وزارت معارف در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه (۲۵اسد) در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت پیرامون برنامه حسابدهی دولت به ملت برگزار گردید، گزارش دست آوردهای یک سال اخیر این وزارت را شریک ساختند.

دراین کنفرانس کرامت‌الله،معین تعلمیات اسلامی وزارت معارف گفت:”در سطح کشور هم اکنون ۱۹ هزار نهاد تعلیمی و تربیتی دولتی و خصوصی با داشتن حدود ۱۰ میلیون شاگرد عملاً فعالیت داشته که در این نهادها مجموعاً ۲۴۲هزار معلم مشمول ۹۲هزار معلم زن، مصروف تدریس میباشند.”

به گفته مسئولان، در جریان یک سال اخیر، به تعداد ۱۴۲هزار قطعه شهادتنامه به فارغان صنوف ۱۲ و مدارس تعلیمات اسلامی نیز توزیع گردیده است.

طبق گزارش، به منظور رفع ابهام و حذف ارقام خیالی، آمار دقیق معلمان، شاگردان و مکاتب طی یک سال اخیر، جمع‌آوری گردیده است.

به اساس معلومات وزارت معارف، در حال حاضر، ۱۰۱۴۷۰۲۴ شاگرد مشمول ۶۲۴۳۸۰۹ شاگرد ذکور و ۳۹۰۳۲۱۵ شاګرد اناث مصروف فراگیری تعلیم اند.

به گفته مسئولان، در جریان یک سال اخیر، اسناد تعلیمی علما و فارغان مدارس صنوف ۱۲ و ۱۴ مورد ارزیابی قرار گرفته و تاکنون حدود ۴۰۰ هزار عالم و متقاضی غرض شمولیت در امتحان ثبت نام نموده اند.

بر اساس معلومات وزارت معارف، به منظور رفع نیازمندی‌های موجود و حصول اهداف استراتیژیک، ساختار تشکیلاتی این وزارت بازنگری گردیده و تشکیل این وزارت با داشتن چهار معینیت و ۶۷ ریاست، حاوی ۲۹۰ هزار بست می‌باشد.

به گفته مسئولان این وزارت، طی یک سال اخیر حدود ۱۶ هزار بست خالی به اعلان سپرده شده که از این رهگذر، افراد واجد شرایط به کار گماشته شده اند. به همین ترتیب، قرار است ۱۰ هزار بست خالی دیگر نیز به اعلان سپرده شود.

مسئولان این وزارت می‌افزایند، در جریان یک سال اخیر به حمایت مالی یونیسف به تعداد ۳۷ میلیون کتاب درسی چاپ و توزیع گردیده و این وزارت در هماهنگی با دفتر” یوان‌اچ‌سی‌آر” در نظر دارد، برای محلات که با کمبود ساختمان مکتب مواجه اند، ۲۰ هزار خیمه توزیع کند.

درهمین حال، مقام‌های وزارت معارف می‌گویند که کار روی نهایی سازی طرح بازگشایی مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم نهایی نشده، اما تلاش می‌کنند تا این طرح نهایی شود.

عبدالخاق صادق، سرپرست معینیت تضمین کیفیت وزارت معارف می‌گوید که:” بازگشایی مکاتب مسله است که همه مسوولان وزارت معارف به آن متعهد است، اما این بسته بودن بودن یک معطلی است و طرح بازگشایی مکاتب تکمیل خواهد شد.”

مردم اما بسته ماندن مکاتب را به روی دختران یک فاجعه میدانند و می‌گویند که افغانستان همواره قربانی جهل و بیسوادی شده و امارت اسلامی باید از هر راه ممکن زمینه تعلیم را برای زن و مرد فراهم سازد چه علوم دینی و یا هم علوم عصری.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!