Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: کلید صلح و جنگ نزد پاکستان است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، ریيس‌جمهوری پیشین افغانستان، درگفتگو با روزنامه اشپیگل روز گذشته (شنبه ۱جوزا) گفته است که افغان‌ها توسط نیروهای خارجی علیه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و پاکستان می‌خواهد از طریق طالبان در افغانستان نفوذ استراتژیک داشته باشد.

او با بررسی نقش پاکستان در حمایت از طالبان و تلاش این کشور برای اعمال نفوذ به وسیله این گروه در افغانستان، به این روزنامه گفت:”حملات پاکستان با تمام قوت ادامه دارد و جنگ در جریان است؛ اما پاکستان باید بداند که نمی‌تواند از راه زور پیروز شود. آن‌ها شاید ما را بکشند، شاید بتوانند بمب و افراطیون را علیه ما به کار گیرند اما نمی‌توانند روحیه ما را در هم بشکنند. تسلط بر افغانستان از بیرون، هرگز جواب نداده است؛ نه برای بریتانیا، نه برای شوروی و نه برای ایالات متحده آمریکا با تمام منابعش.”

او در ادامه افزود:‌”پاکستان هم نمی‌تواند کامیاب شود. هم اکنون ما در حال تشکیل جبهه مقاومت هستیم. لذا خواهش من از پاکستان این است که بیایید معقول باشیم. بیایید بین کشورهایمان یک رابطه متمدنانه آغاز کنیم.”

این درحالی است که اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، این روزها تقریبا با تمام رهبران عمده این کشور، دیدارهای متعددی داشته است تا در پی خروج نیروهای امریکایی در ۱۱ سپتامبر از افغانستان، در مقابل طالبان موضع واحدی اتخاذ کنند.

با وجود تلاش‌های امریکا و جامعه جهانی برای دستیابی به توافق صلح با طالبان از طریق مذاکرات بین‌الافغانی، پیشرفت‌ها در این زمینه کند بوده و نگرانی‌ها از ادامه موج شدید جنگ و خونریزی و تلاش طالبان برای تصرف کشور از راه زور، افزایش یافته است.

آقای کرزی درباره گزارش‌ها مبنی بر برگزاری کنفرانسی در پاکستان که در آن اشرف غنی و ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، برای نخستین بار رو در رو با یکدیگر دیدار خواهند کرد، می‌گوید:”هنوز هیچ چیز رسمی نیست. ما از چنین پیشنهادی با کمال میل استقبال می‌کنیم. همزمان به نشست ترویکا توسعه‌یافته هم که به ابتکار روسیه جریان دارد و چین و ایالات متحده نیز به آن پیوسته‌اند، خیلی امیدواریم.”

چند دور از این نشست‌ها در مسکو و دوحه با حضور فرستادگان ویژه روسیه، چین، امریکا و پاکستان در امور افغانستان برگزار شده است و براساس گزارش‌ها، آتش‌بس سه روزه عید فطر نیز در نتیجه همین جلسات حاصل شد. این کشورها از طالبان خواسته‌اند از آغاز حملات بهاری خودداری کنند.

آقای کرزی درباره ادعای نمایندگی از مردم طرف‌های جنگ نیز گفت:”ابتدا هر دو طرف، طالبان و دولت، که اسلحه قدرت‌های خارجی را در دست دارند، باید از این بحث خودداری کنند که از مردم افغانستان نمایندگی می‌کنند. توصیه من است که بگذارید طالبان بازگردند. بگذارید شرکت کنند و خود را در میان مردم ثابت کنند؛ از طریق لویه جرگه یا انتخابات یا همه‌پرسی که در سراسر جهان رواج دارد. آن وقت مشخص خواهد شد که واقعا چه کسی نماینده مردم است.”

او با صراحت اعلام کرد که در همان سال‌های نخست ریاست‌جمهوری‌ خود دریافته‌ است که این جنگ، منازعه میان افغان‌ها نیست و مردم افغانستان در شکل طالبان و جمهوریت، علیه یکدیگر استفاده می‌شوند و هر دو، قربانی قدرت‌های خارجی هستند.

آقای کرزی می‌افزاید:‌ «امریکا همزمان از هر دو طرف جنگ حمایت می‌کرد؛ بر روستاهای ما بمب می‌ریخت تا با طالبان مبارزه کند در حالی‌ که از همان کشوری که پیکارهای هراس افگنی طالبان را هماهنگ می‌کرد، حمایت مالی به عمل می‌آورد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، یک بار گفت که در ۱۹ سال گذشته، این کشور ۳۵ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است. این سیاست متضاد، جان هزاران افغان نظامی و غیرنظامی را گرفته است. به من بگویید آیا قرار بود افغانستان به صلح برسد؟»

آقای کرزی همچنان در مورد مسئله مورد مناقشه مرزی – خط دیورند – بین دو کشور گفت: “ما خواهان تبادل علنی بین مردم هر دو طرف، بدون کنترل مرزها، و با آزادی حرکت هستیم، همان چیزی که اروپایی‌ها امروز بین آلمان و فرانسه دارند.”

وی در ادامه اظهار داشت که پاکستان دوست دارد افغانستان روابط خود را با هند قطع کند.

وی د راین باره گفت:”این غیر ممکن است. اگر تسلیم این امر شویم، از حاکمیت و استقلال خود دست می‌کشیم. اگر ما می‌خواهیم پولیس یا ارتش یا پسران و دختران خود را برای آموزش به هند بفرستیم زیرا این برای کشور ما مفید است، باید این کار را انجام دهیم. برعکس هند، اگر ما روابط دوستانه‌ای با پاکستان داشته باشیم ، نباید شکایت کند.”

وی همچنین اشاره کرد که پس از توافق طالبان در سال گذشته با ایالات متحده ، دیگر هیچ مشروعیت مذهبی یا میهنی برای حمله به هموطنان خود یا ایجاد درگیری در افغانستان وجود ندارد.

وی گفت”علاوه بر این، ما بدون مشارکت کامل زنان افغان نمی‌توانیم دستاوردهای 20 سال گذشته را حفظ کنیم. اتفاقاً من به خصوص از بازگشت آنها به زندگی عمومی افتخار و خوشحالم و مردم افغانستان نیز خوشحال اند. ما نمی توانیم اجازه دهیم دختران افغان به مدرسه نروند. طالبان این را می‌دانند.”

در پایان وی گفت که در نهایت، طالبان نیز افغان هستند، و او امیدوار است که آنها در برابر نفوذ خارجی در صورت لزوم مانند پاکستان مقاومت کنند.

وی گفت: “درخواست من از افغان‌ها، از جمله طالبان، این است كه ما دور هم جمع شویم و سرانجام سرنوشت خود را علیه همه قدرت‌های خارجی به دست خود بگیریم.”

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!