Connect with us

اخبار ساحوی

گشایش یک دروازه غیر رسمی میان افغانستان و پاکستان در سپین بولدک کندهار

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

در پی موافقه کابل و اسلام‌آباد در منطقه ویش ولسوالی سپین بولدک یک دروازه‌ای غیر رسمی گشوده شده است که از این دروازه تنها موترهای باربری رفت و آمد می‌کنند.

تاجران درکندهار می‌گویند که ایجاد این دروازه برای آنان سهولت‌های بیشتری فراهم کرده است زیرا در گذشته به دلیل ترافیک سنگین نمی‌توانستند کالاهای تجارتی را در زمان معین به بازارها برسانند.

منطقه ویش در ولسوالی سپین بولدک کندهار جایی که از آن روزانه صدها موتر باربری میان افغانستان و پاکستان رفت و آمد می‌کنند.

این کار بر اساس پیشنهاد تاجران دو کشور صورت گرفته است زیرا در گذشته عبور و مرور موترهای باربری چندین روز را در بر می‌گرفت.

محمد صدیق، رییس اتاق تجارت ولسوالی سپین بولدک می‌گوید که:«ما با پاکستان در سرحد دروازه داشتیم اما بنا بر ازدحام ترافیک موترهای ترانزیت ما چهار تا پنج ساعت منتظر می‌ماندند و دیگر اینکه اکنون تجارت ما نیز بهتر شده است بنا براین تاجران دو طرف با هم گفتگو کردند و به اساس توافق آنها این دروازه ایجاد شد.»

رانندگان افغان و پاکستانی از ایجاد این دروازه ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که بیش از هر زمان دیگر رفت و آمد برای شان آسان شده است.

عبدالجبار، راننده موتر می‌گوید که:«قبلاً مشکلات ازدحام در مسیر راه بود اکنون مشکلات حل شده و در رفت و آمد ما مشکل نیست.»

باشنده‌گان ولسوالی سپین بولدک هم ایجاد این دروازه را برای گسترش روابط تجارتی میان دو کشور مهم می‌دانند و می‌گویند که این کار داد و ستد تجارتی را میان دو کشور بیشتر می‌سازد.

کمال‌الدین، باشنده ولسوالی سپین بولدک کندهار می‌گوید که:«به نظر من اگر مشکلات تاجران در سپین بولدک حل شود و برای شان سهولت‌ها فراهم شود مردم بیشتر به تجارت تشویق خواهند شد و کسانی که بیرون رفته اند و یا تجارت شان را به بیرون انتقال داده اند تشویق خواهند شد و دوباره برخواهند گشت و عواید سپین بولدک نیز افزایش خواهد یافت.»

این در حالی است که در گذشته تاجران و سرمایه‌گذاران در جنوب کشور از بهر انتقال میوه تازه به پاکستان با مشکلات جدی روبه رو بودند زیرا بسیاری از میوه‌های تازه افغانستان قبل از گذشتن از سرحد فاسد می‌شدند.

اخبار ساحوی

آتش سوزی در یک ساختمان کویت جان ۴۹ کارگر خارجی را گرفت

شیخ فهد الیوسف الصباح، وزیر داخله کویت تلفات این حادثه را تایید کرد و موقع بازدید از محل حادثه دستور دستگیری مالک ساختمان را داد.

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور داخله کویت اعلام کرده که آتش‌سوزی در یک ساختمان جان ۴۹ کارگر خارجی را گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها این رویداد روز(چهارشنبه،۲۳جوزا) در شهر «منگاف» در جنوب کویت رخ داده است.

تاکنون در باره ملیت قربانیان آتش‌سوزی چیزی گفته نشده است.

رویترز گزارش به نقل از سفارت هند در کویت گزارش داده که ۳۰ کارگر هندی در این رویداد زخمی شدند.

سفارت هند در کویت گفته که ۴۷ کارگر در شفاخانه‌ها تحت تداوی قرار گرفته‌‌اند.

ازسوی‌هم وزارت کارگران مهاجر فلیپین تایید کرده که ۱۱ کارگر این کشور در پی آتش‌سوزی در کویت زخمی شده‌اند.

یوسف سعود الصباح، معاون صدراعظم کویت مالک این ساختمان را به ارتکاب تخلفاتی که به وقوع چنین حوادثی کمک می‌کند، متهم کرد.

شیخ فهد الیوسف الصباح، وزیر داخله کویت تلفات این حادثه را تایید کرد و موقع بازدید از محل حادثه دستور دستگیری مالک ساختمان را داد.

وضعیت شماری از زخمیان این رویداد وخیم گزارش داده شده است.

این در حالی است که جامعه بزرگی از کارگران به خصوص مهاجران در کویت کارگران هستند.

 

خبرهای مرتبط: 

 

آتش سوزی در نیویارک جان ۱۹ تن را گرفت

۷۳ کشته در پی آتش‌سوزی در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی

Continue Reading

اخبار ساحوی

پولیس هند: ۹ زایر هندو در جمو کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: )

پولیس هند گفته است که روز یک‌شنبه (۲۰ جوزا) نه زایر هندو در حملهٔ تندروان مظنون کشته شده و ۳۳ زایر دیگر زخمی شدند.

موهیتا شرما، یک مقام محلی پولیس در جمو گفت: «تندروان بر این بس کمین گرفته و بر آن گلوله‌باری کردند. بس در دره سقوط کرد که منجر به مرگ نه نفر و زخمی شدن ۳۳ نفر دیگر شد.»

پولیس هند گفته است که زخمی شدگان این رویداد به شفاخانه‌های نزدیک منتقل شده و عملیات برای یافتن مهاجمان مظنون در ساحه آغاز شده است.

این رویداد درست در روزی به وقوع پیوست که نریندرا مودی، برای سومین دور به صفت صدر اعظم هند سوگند وفاداری یاد کرد.

راهول گاندی، رهبر مخالف مودی، با اشاره به کشته شدن زایران هندی، در یک پیام در شبکهٔ ایکس نگاشته است: «این رویداد ننگین، تصویر واقعی از وضعیت نگران کنندهٔ امنیتی در جمو و کمشیر است.»

جمو و کشمیر که پاکستان نیز بر آن ادعای ملکیت دارد، از دهه‌ها به اینسو صحنهٔ خشونت‌های تندروان اسلام‌گرا است که تا کنون منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

در سال ۲۰۱۷ نیز تندروان مظنون بر یک بس حامل زایران هندو در جمو و کشمیر حمله کردند که در آن رویداد هشت نفر کشته شد.

روز گذشته، رییس پولیس جمو گفته بود که شمار تندروان محلی در این ساحه کاهش یافته و به گفتهٔ وی فقط ۷۰ تا ۸۰ تندرو خارجی در جمو فعالیت دارند.

از سال ۲۰۱۹ به اینسو و پس از سلب حق نیمه خودمختاری کشمیر زیر ادارۀ هند توسط حکومت به رهبری نریندرا مودی، صدراعظم هند، حس خشم و انزجار جدایی طلبان و تندروان کشمیری نسبت به هند اوج گرفته است.

کشمیر که جمعیت آن عمدتاً مسلمانان اند، از زمان استقلال پاکستان و هند در سال ۱۹۴۷ به اینسو به دو بخش تقسیم شده است که یکی آن زیر ادارۀ هند و دیگری زیر ادارۀ پاکستان است.

هند و پاکستان – دو همسایۀ رقیب مجهز با اسلحۀ اتمی – دو بار به خاطر کشمیر با هم جنگیده اند. هرچند هر یک از این دو کشور بخشی از کشمیر را زیر ادارۀ خود دارند، هردوی آنان ادعای ملکیت کامل آن را دارند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هفت سرباز پاکستانی در انفجاری در نزدیک مرز افغانستان کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: )

اردوی پاکستان روز یک‌شنبه (۲۰جوزا) اعلام کرد که هفت سرباز در انفجار بمبی که هدف آن یک لاری نظامی بود، در شمال غرب پاکستان، در امتداد مرز با افغانستان کشته شدند.

مسئولیت این حمله را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

اردوی در بیانیه‌ای گفت که بمبی در نزدیک موتری نظامی منفجر شد و هفت سرباز از جمله یک افسر کشته شدند.

این حادثه در منطقه لکی‌مروت، در نزدیک مناطق قبایلی در خیبرپختونخوا رخ داده است.

تحریک طالبان پاکستان در گذشته مسئولیت حملات مشابهی را به عهده گرفته بود. این گروه که به گفته پاکستان در افغانستان و مناطق قبایلی حضور دارد، برای سرنگونی دولت پاکستان مبارزه مسلحانه می‌کند.

امارت اسلامی افغانستان پیش از این گفته بود که افزایش خشونتها در پاکستان یک مسئله داخلی اسلام‌آباد است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!