Connect with us

رویداد های اخیر

یوناما: پس از آغاز مذاکرات میان ‌افغان‌ها ترورهای هدفمند افزایش یافته اند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۳۹۹)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» در گزارش تازه اش میگوید که پس از آغاز مذاکرات میان افغانها ترورها هدفمند مدافعان حقوق بشر و کارمندان مسلکی رسانه‌ای در کشور افزایش یافته اند.

یوناما تاکید کرده است که باعث ایجاد فضای ترس در میان مردم شده اند.

یوناما میگوید که از اول ماه جنوری ۲۰۱۸ تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۱ میلادی ۶۵ تن از مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان کشته شده اند.

به گفته‌ی یوناما در میان این تعداد ۳۲ تن از مدافعان حقوق بشر و ۳۳ تن کارمندان رسانه‌ها می‌باشد.

یوناما افزوده است که از این تعداد ۱۱ تن (۵ مدافع حقوق بشر و ۶ کارمند رسانه ای) در چهار ماه اخیر یعنی از اول اکتوبر ۲۰۲۰ تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۱ کشته شده اند.

یوناما افزوده است که این قتل‌ها تاثیر منفی روی روند صلح می‌گذارد.

یوناما در این باره افزوده است:” در نتیجه فضای حقوق بشری و رسانه ای تغییر نموده است، شمار زیادی از افراد  مسلکی در کارشان دست به خودسانسوری زده، کارشان را رها کرده و خانه و جوامع خود را به امید بهبود مصونیت شان ترک کرده اند.بسیاری به شمول شخصیت های سرشناس از کشور فرار نموده اند. این قتل ها تاثیر گسترده ای بر جامعه داشته و انتظارات پیرامون تلاش های صلح را کاهش می دهد.”

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، در این باره میگوید: “مردم افغانستان به فضای مدنی شکوفا، جامعه ای که در آن مردم بتوانند فکر کنند، بنویسند و نظریات شان را آزادانه به دور از ترس بیان نمایند، نیاز دارند و شایسته آن هستند.”

دیبرا لاینز افزود: “صدای مدافعین حقوق بشر و رسانه ها برای هر جامعه باز و شایسته، ضروری است. در زمانی که گفتگو و پایان دادن به جنگ از طریق مذاکره و توافق سیاسی باید در محوریت قرار گیرد، صدای مدافعین حقوق بشر و رسانه ها باید بیشتر از هر وقت دیگر شنیده شود، اما در عوض آنها خاموش  ساخته می شوند.”

یوناما از همچنان  خواسته است که عاملان این قتل‌ها باید به محاکمه کشانیده شوند.

این گزارش افزود: “تحقیقات در مورد قتلها باید مستقل، بی طرف، سریع، دقیق، معتبر و شفاف باشد. پیگرد قانونی مرتکبین مشکوک باید کاملا از مراحل درست و معیارهای محاکمه عادلانه پیروی کند.”

یوناما از حکومت افغان خواسته است تا تدابیر ویژه محافظتی برای مدافعان حقوق بشر را در نظر بگیرد.

گزارش یوناما می افزاید:” ایجاد چارچوب مناسب جلوگیری به شمول تدابیر ویژه محافظتی و امنیتی برای مدافعین حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان رسانه ها مشروط بر موجودیت تهدیدات یا سایر انواع ارعاب.”

یوناما از گروه طالبان نیز خواسته است تا ترورهای هدفمند را محکوم کند  وعاملان آن را مجازت کنند.

یوناما خطاب به طالبان در این مورد میگوید: “باطل ساختن پالیسی های موجود (و جلوگیری از تدوین پالیسی های جدید) که باعث محدود ساختن فضای مدنی به شمول محدودیت آزادی اجتماعات، فعالیت فعالان جامعه مدنی و فعالان بشردوستانه، آزادی بیان می شود.”

این نهاد از جامعه جهانی نیز خواسته تا مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران  و کارمندان رسانهها را که در معرض خطر قرار دارد حمایت کند.

این گزارش از دیگر گروه‌ها نیز خواسته تا ترورهای مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را متوقف کنند.

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!