Connect with us

صحت

اتحادیۀ اروپا ۴۱ میلیون دالر برای حمایت از کودکان افغان کمک کرد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) از کمک ۴۱ میلیون دالری اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در افغانستان خبر داد.

یونیسف امروز (یکشنبه ۱۲ سرطان) در خبرنامه‌ای گفت که ۲۶ میلیون این کمک برای تهیۀ واکسین فلج کودکان و طبیق واکسین پولیو و ۱۵.۶ میلیون دالر آن در بخش حمایت از کودکان در این کشور به مصرف خواهد رسید.

این پول قرار است که توسط صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال و سازمان جهانی صحت در این کشور به مصرف برسد. به گفتۀ یونیسف، ملل متحد به تلاش‌هایش در راستای حفاظت از دست‌کم، ۱۸۰۰۰ هزار کودک مهاجر ادامه خواهد داد و نیز با این مقدار پول می خواهد زمینۀ واکسین پولیو را برای ده میلیون کودک در افغانستان فراهم کند.

بر اساس برنامۀ یونسیف و سازمان جهانی صحت قرار است تمامی کودکانی که از طریق مرزهای افغانستان تردد می‌کنند، واکسین پولیو را دریافت کنند.

یونیسف با ابراز نگرانی گفته است که با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در افغانستان، کودکان در سراسر این کشور با خشونت‌ها و سایر تهدیدها مواجه اند. ملل متحد افزوده که این کودکان برای زنده ماندن تصمیم‌های ناامیدکنندۀ را گرفته و حتا برخی از آن‌ها سفرهای خطرناک به خارج از افغانستان را انتخاب کرده اند.

اندریاس فون براندت، سفیر اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، سفر کودکان به خارج از این کشور را خطرناک عنوان کرده و گفته است که بسیاری این کودکان در معرض خطر “خشونت، استثمار و سو استفاده” قرار می‌گیرند.

آقای براندت افزوده است: “به همین دلیل است که اتحادیۀ اروپا، ۱۵ میلیون یورو اضافی به یونیسف کمک می‌کند تا به شناسایی پسران و دخترانی که به کمک نیاز دارند و کودکان در معرض خطر مهاجرت یا عودت‌کننده به افغانستان اند، کمک کند و به آن‌ها گزینه‌هایی بدون از مهاجرت را فراهم کرده و یا زمینۀ کار مهیا کند.”

در این حال، محمد اگ ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان، این دو بسته کمکی اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در این کشور را مهم عنوان کرده و گفته است: “این بودجه به یونیسف و سازمان جهانی صحت اجازه می‌دهد تا تلاش‌های واکسیناسیون فلج کودکان را تقویت کنند تا اطمینان حاصل شود که همۀ کودکان در افغانستان و کسانی که از نقاط مرزی تردد می‌کنند در برابر فلج کودکان واکسین می‌شوند.”

نمایندۀ یونیسف در افغانستان همچنین گفته که از ماه می سال گذشته تا اپریل ۲۰۲۲ میلادی، ۳۳.۵ میلیون دوز واکسین فلج کودکان را در افغانستان تهیه کرده است که در این مدت میلیون‌ها کودک واکسین پولیو را دریافت کرده اند.

صحت

ابتلای بیش از ۳۵ هزار نفر در جهان به آبله میمونی

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

به گزارش سازمان جهانی صحت، موارد ابتلاء به آبله میمونی در جهان طی هفته گذشته افزایش ۲۰ درصدی داشته است.

این سازمان همچنین گزارش داد که آبله میمونی در ۹۲ کشور جهان شناسایی شده و آمار ابتلاء به این بیماری به بیش از ۳۵ هزار تن رسیده است که بیشتر موارد گزارش شده در اروپا و امریکا بودند.

همچنین تاکنون ۱۲ مورد مرگ ناشی از عوارض ابتلاء به این بیماری نیز به ثبت رسیده است.

تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل این سازمان جهانی نیز اعلام کرد که تاکنون بیشتر مبتلایان به این بیماری در بین مردانی بوده که با مردان دیگر رابطه جنسی داشتند.

Continue Reading

صحت

افغانستان در راستای محوی پولیو پیشرفت کرده است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

یک سال پس از انتقال قدرت در افغانستان در آگست ۲۰۲۱، برنامه محوی پولیو (فلج اطفال) در افغانستان دستاوردهای مهمی داشته است – اما این کار هنوز به پایان نرسیده است.

انتقال ویروس پولیو در افغانستان در حال حاضر در پایین ترین سطح خود در تاریخ رسیده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که در سال ۲۰۲۰ در افغانستان ۵۶ کودک به ویروس پولیو مصاب شدند، در سال ۲۰۲۱ این شمار به چهار کودک کاهش یافت و امسال تنها یک کودک به این ویروس مصاب شده است و این به افغانستان فرصت فوق‌العاده‌ای برای محوی پولیو می‌دهد.

از سرگیری کمپاین‌های سراسری واکسیناسیون پولیو با هدف قرار دادن ۹.۹ میلیون کودک گامی حیاتی بوده است.

با دسترسی به کل کشور پس از انتقال قدرت، هفت کمپاین‌ واکسیناسیون سراسری بین نوامبر ۲۰۲۱ و جون ۲۰۲۲ راه اندازی شد و یک کمپاین فرعی با هدف قرار دادن ۶.۷ میلیون کودک در ۲۸ ولایت در ماه جولای انجام شد.

از ۳.۶ میلیون کودکی که از سال ۲۰۱۸ به این برنامه دسترسی نداشتند، ۲.۶ میلیون در طول کمپاین‌های نوامبر، دسامبر و جنوری به این برنامه دسترسی پیدا کردند.

با بهبود دسترسی به کودکانی که قبلاً در دسترس نبودند طی کمپاین‌های بعدی، تعداد کودکان از دست رفته به ۰.۷ میلیون کاهش یافت.

کمپاین‌های اضافی برای باقی مانده سال برنامه ریزی شده است.

باری محوی کامل پولیو افغانستان و پاکستان، دو کشور به هماهنگی فعالیت‌های فرامرزی ادامه می‌دهند. سازمان جهانی صحت گزارش داد که کمپاین‌های دسامبر و می با کمپین‌های ملی پاکستان، با تمرکز بر جمعیت‌های پرخطر از جمله کوچی‌ها، کارگران فصلی و مردمی که در هر دو مرز قرار دارند، هماهنگ شده است.

Continue Reading

صحت

داکتران پاکستانی بیش از ۳هزار بیمار افغان را در شفاخانه نور کابل معالجه کردند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

تیمی از داکترانی پاکستانی چشم در هفته گذشته مجموعاً ۳هزار ۷۶۴ بیمار افغان را در شفاخانه رایگان چهار روزه چشم در شفاخانه نور کابل معالجه کردند.

این معالجه رایگان توسط یک تیم ۱۱ نفره از داکتران پاکستانی با همکاری مجمع همکاری پاکستان-افغان، بنیاد الخدمت و وزارت صحت عامه افغانستان راه اندازی شده بود.

داکتران پاکستانی در مجموع ۵۱۶ عمل جراحی انجام دادند. این عمل‌ها شامل ۴۸۲ عمل جراحی کاتاراکت (کدر شدن عدسی چشم)، ۲۲ عمل جراحی چشم و ۱۲ عمل جراحی شبکیه چشم بود.

داکتر ظاهر گل زدران، رئیس شفاخانه نور با تشکر از حمایت برگزارکنندگان گفت:” این داکتران تجهیزات صحی به ارزش ۲.۴ میلیون کلدار پاکستانی را نیز برای معالجه مریضان به این شفاخانه کرده اند.”

زدران گفت که این دومین بار است که این داکتران برای معالجه مریضان افغان به شفاخانه نور مراجعه می کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!