Connect with us

رویداد های اخیر

بیش از ۸ میلیون کودک افغان نیازمند کمک های بشردوستانه اند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۳۹۹)

نهاد بین الملی حمایت از کودکان می‌گوید که قبل از شیوع کرونا رقم کودکان نیازمند در افغانستان ۵ میلیون بود، در حالیکه از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون، در این رقم حدود ۳ میلیون افزایش آمده است.

 دفتر بین الملی حمایت از کودکان می‌گوید که شیوع ویروس کرونا، کودکان نیازمند کمک های بشردوستانه را افزایش داده است. 

مریم عطایی، سخنگوی نهاد حمایت از کودکان، چنین می گوید:” با شیوع کووید-۱۹ در افغانستان از هر ده کودک، ۴ کودک نیازمند کمک های بشر دوستانه هستند. با اضافه اینکه در جریان سال ۲۰۲۰ بیش از ۵ میلیون کودک نیازمند کمک های بشر دوستانه بودند؛ با آمدن کرونا این رقم به ۸،۱۲  میلیون کودک می رسد.”

ازینرو، دفتر بین الملی حمایت از کودکان خواهان توجه جدی دولت افغانستان و جامعه جهانی در این مورد است.

اما وزارت کار امور اجتماعی با رد این رقم می‌گوید که نزدیک به ۶ میلیون کودک آسیب پذیر در افغانستان وجود دارد و در فصل ویروس کرونا هم تدابیر ویژه برای جمع آوری کودکان روی جاده داشته است.

غلام حیدر جیلانی، معیین امور اجتماعی وزارت کار، گفت: “ما تصمیم داریم در فصل کرونا کودکان روی جاده را به کودکستان های که رخصت هستند جمع کنیم و یا هم اگر بتوانیم اینها را دوباره با خانواده هایشان مدغم بسازیم، و تلاش ما این است که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اینها را جمع آوری کنیم.”

ویروس کرونا تهدید ویژه برای کودکان کارگر و زباله گرد افغان که از صبح تا شام روی جاده ها در پی نان سرگردان اند، متوجه ساخته است.

ارقام ارائه شده این اطفال از سوی وزارت کار و دفتر سازمان ملل در افغانستان، قرار ذیل است:

بیش از ۶ میلیون کودک آسیب پذیر در کشور وجود دارد که از این میان ۳،۷ میلیون کودک از تحصیل به دور اند؛ بیش از ۲ میلیون کودک کارگر وجود دارد که ۱،۲ میلیون آن کار شاقه انجام می دهند؛ بیش از ۱۰۰ هزار کودک معلول اند و بیش از ۱۰۰ هزار کودک دیگر یتیم و بی سرپرست میباشند.

از سوی هم در آغاز سال روان، مدیر کل اجتماعی شهرداری تهران، از تهیه فهرستی از کودکان کارگر افغان خبر داد که قرار است به افغانستان برگردانده شوند؛ به علت اینکه این کودکان می توانند موجب بیشتر شیوع ویروس کرونا در تهران شوند.

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!