Connect with us

صحت

روزانه هشت کودک مبتلا به سوی تغذی در یک شفاخانه کابل جان می‌بازند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۸, ۱۴۰۰)

منابع به آریانا نیوز گفته اند که روزانه به گونه میانگین در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی کابل هشت کودک به دلیل ابتلا به سوی تغذیه جان های خود را از دست می دهند.

این در حالیست که به تازگی یونسف یا صندق حمایت کودکان سازمان ملل گزارش داده که میزان مبتلایان به بیماری سوی تغذی در افغانستان تا حدی بالا است که اگر به آن توجه نشود یک میلیون کودک در این کشور جان می بازند.

مسوولان شفاخانه صحت طفل کابل اما این آمار را رد می کنند.

حسیب رحیمزی وردگ، رییس شفاخانه اندرگاندی گفت: “ما در شفاخانه دو بخش سوی تغذیه داریم، بخش تداوی متوسط که مواد میدهم و حاد که بستری میسازیم. در بخش بستری ما تنها در یک ماه گذشته یک واقعه فوتی داشتیم .”

از سویی هم، شماری از مریضداران در شفاخانه اندراگاندی از نبود نظم درست، برخورد نا سالم با بیماران و نبود ادویه شکایت دارند.

 به گفته آنان، ماه ها میشود در این شفاخانه مریض بستری دارند اما به آنان توجه جدی نمی شود و این بی توجهی در برخی موارد سبب مرگ بیمار شده است.

زرلشت، یکی از مریض‌داران در این شفاخانه گفت:  “باز خواست نیست و ما منتظر داکتران میمانیم. مریضم در کنار سوی تغذیه کام چاک است. باید به مردم رسیدگی شود. تمام دوا را از بازار میخریم. در این شفاخانه چیزی نیست .”

حمیرا، مریض‌دار دیگری در شفاخانه صحت طفل گفت: ” یک ماه میشود که اینجا بستر استم نمی‌فهمم  چرا داکتر ها برایم نمی‌گویند که مریضی این طفل چی است و چرا خوب نمیشه .”

بر بنیاد گزارش یونیسف،  سه اعشاریه دو میلیون کودک زیر سن پنج سال تا آخر سال روان میلادی ممکن به سوی تغذیه حاد دچار شوند.

داکتران هم افزایش فقر و تغذیه نا مناسب را علت اصلی مصاب شدن کودکان به این بیماری می گویند.

سکینه، مسوول بخش تغذیه اندراگاندی  گفت: “ما در این شفاخانه مریض زیاد داریم و تعداد وافیات متفاوت است و دقیق گفته نمیتوانم که روزانه چه تعداد کودک جان خود را از دست میدهند .”

پیش از این صندوق وجهی ملل متحد نیز در بزرگترین درخواست کمک برای افغانستان خواستار دو میلیارد دالر از بهر جلوگیری از فروپاشی نظام صحی و فراهم آوری مواد غذایی برای کودکان و خانواده های نیاز مند افغان شده بود.

صحت

یک مریض سوء شکل پس از عملیات موفقانه از معیوبیت دایمی نجات یافت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

مدیریت امورعامه ونشرات صحی شفاخانه سردار محمد داوود خان می‌گوید که دوکتور عبدالولی احمدزی، معاون اول قوماندانیت صحیه ستردرستیز و تیم متخصصین بخش اورتوپیدی در این شفاخانه یک مریض سوء شکل پا را موفقانه عملیات کرده‌اند.

به گفته مسوولان صحی در این شفاخانه، مریض به‌نام عبدالاحمد از ولایت هلمند می‌باشد.

مسوولان صحی می‌گویند که درابتدا نزد مریض پتالوژی یا سوء شکل ولادی در پای راست اش وجود داشت و همین قسمت پا درمعرض سوختگی نیز قرار گرفت و سوء شکل عمیق‌تر و پیشرفته شد.

به گفته آنان، فامیل معیوب بنابر دلایل نامعلوم، مشکلات اقتصادی یا دسترسی نداشتن به‌ خدمات صحی به داکتر مراجعه نکرده بود و مریض تا سن بلوغ به‌حالت معیوب بسر می‌برد.

داکتران می‌گویند که مریض به این شفاخانه مراجعه کرد و تحت تداوی و عملیات قرار گرفت که خوشبختانه به‌طورکلی ازمعیوبیت نجات یافت و فعلاً به زندگی نورمال خویش ادامه می‌دهد.

گفتنی است که در بخش‌های جراحی شفاخانه سردارمحمد داوود خان عملیات‌های موفق و شگفت انگیز انجام می‌شود.

Continue Reading

صحت

ساخت شفاخانه «ملیل» در نورستان تکمیل شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی می‌گویند کار ساخت شفاخانه «ملیل» در ولسوالی نورگرام ولایت نورستان با هزینه ۲۱ میلیون افغانی تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.

غلام یحیی، مسوول کمیته سویدن در زون شرق، می‌گوید که این شفاخانه از سوی کمیته سویدن به همکاری مالی سازمان ملل متحد ساخته شده است که برای ۳۲ هزار تن تسهیلات صحی را فراهم می‌کند.

برعلاوه، نقیب الله نوری، رییس صحت عامه نورستان، از ایجاد این شفاخانه ابراز خرسندی می‌کند و می‌افزاید که اخیراً در عرصه خدمات صحی این ولایت کارهای زیادی صورت گرفته و توانسته‌اند پنجاه درصد مشکلات مردم محل حل نمایند.

آقای نوری می‌گوید: «وضعیت سیستم صحی در این ولایت پنجاه فیصد بهتر شده است.»

از سویی هم، باشندگان ولسوالی نورگرام که قبلاً با مشکلات صحی زیادی مواجه بودند، اکنون امیدوار اند با ایجاد این شفاخانه مشکلات صحی شان حل شود.

محمد رستم، باشنده نورستان، گفت: «از کمیته سویدن و موسسه یوان‌دی‎پی یک جهان سپاسگزاریم که این کار بنیادی را برای ما انجام داد.»

براساس معلومات ریاست صحت عامه نورستان، علاوه بر شهر پارون، مرکز این ولایت، کمیته سویدن در بسیاری از ولسوالی‌های نورستان ۳۷ مرکز صحی ایجاد کرده است.

Continue Reading

صحت

سره‌ میاشت: هشتاد کودک بیمار جهت تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۲)

جمعیت هلال احمر افغانی می‌گوید هشتاد کودک افغان که دچار بیماری‌های استخوان‌شکن و سوختگی شدید استند، روز پنج‌شنبه (۳ حمل) برای تداوی به کشور آلمان فرستاده می‌شوند.

عرفان الله شرفزوی، سخنگوی هلال احمر افغانی، در مورد انتقال این کودکان بیمار به آلمان گفته است: «هشتاد کودک به آلمان فرستاده می‌شوند که پنجاه و پنج تن آنان کودکانی اند که استخوان‌های آنان میکروبی است و باقیمانده ۲۵ تن آنان سوختگی شدید دارند.»

از سویی هم، آقای شرفزوی بیان کرده که همزمان با این ۹۰ تن از کودکانی که شش ماه پیش به‌منظور تداوی فرستاده شده بودند، پنجاه تن آنان پس از شفایاب شدن به کشور بازگردانده می‌شوند.

او افزود: «در یک سال گذشته، کودکانی که به آلمان فرستاده شدند، از میان آنان پنجاه تن شان فردا دوباره به کشور بر می‌گردند و چهل تن دیگر آنان پس از تکمیل تداوی در آلمان دوباره به کشور باز گردانده می‌شوند.»

در همین حال، حبیب حسن، مسوول روابط خارجی هلال احمر افغانی نیز گفته است در هر نوبت که هر شش ماه به راه انداخته می‎شود، نزدیک به هزار تن مراجعه می‌کنند که از این میان، کودکانی برای تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند که به بیماری استخوان‌شکن و سوختگی شدید دچار باشند.

آقای حسن گفته است: «تا به حال ۴۸۵۴ طفل از طریق این پروسه علاج شان تکمیل گردیده است.»

شرط دیگری که کودکان برای تداوی برگزیده می‌شوند سن آنان است که باید یک الی یازده ساله باشند.

این کودکان شامل پسر و دختر اند که مصارف تداوی آن‌ها از سوی بنیاد خیریه دهکده صلح آلمان پرداخت می‌شود.

داکتران این بنیاد می‌گویند که در کنار فراهم‌سازی تسهیلات خوب، زمینه تداوی این کودکان را در شفاخانه‌های مختلف آلمان فراهم خواهند کرد.

خلف، داکتر بنیاد خیریه دهکده صلح آلمان، تصریح کرده است: «ما افزون برفراهم‌کردن تسهیلات خوب برای کودکان درآلمان، زمینه تداوی آنان را درشفاخانه‌های مختلف فراهم می‌کنیم، آن‌ها نظر به شدت بیماری‌شان یک یا چندین بارعملیات خواهند شد و بعداً با دیگرافغان‌ها دریک مکان مناسب انتقال می‌یابند ما این را درهمکاری با صلیب سرخ افغانستان انجام می‌دهیم، تداوی کودکان رایگان است، هزینه آنان را تمویل کنندگان جرمنی می‌پردازند.»

کلودیا، یکی دیگر از داکتران بنیاد خیریه دهکده صلح آلمان، نیز گفت: «ما به شما وعده می‌دهیم که این کودکان را در آن‌جا خوشحال نگه می‌داریم، شما می‌دانید اطفال که از این‌جا می‌روند به گریه می‌روند اما زمانیکه پس میایند جور و صحتمند و با خنده برمی‌گردند.»

دهکده صلح آلمان یک نهاد مدد‌رسان است که از ۳۳ سال به اینسو با جمعیت هلال احمر افغانی جهت تداوی کودکانی که به بیماری‌های سوختگی شدید و استخوان‌شکن مبتلا باشند، همکاری می‌کند.

بربنیاد معلومات مسوولان این نهاد، تاکنون ۸۹ دور کودکان افغان جهت تداوی به آلمان فرستاده شده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!