Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای مجلس: حکومت تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل میکند

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان امروز ( چهارشنبه، ۲۴جدی) می‌گویند که حکومت تلاش دارد تا با افزود پول‌های میلیاردی در کودهای احتیاطی تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل نماید که این کار گرفتن صلاحیت مجلس از سوی حکومت است.

نذیراحمد حنفی، رییس کمیسیون تقنین مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ولسی جرگه از صلاحیت‌های مشخص اش باید دفاع کند و استبداد کودها که حسابات میلیاردی است حکومت میخواهد بالای ما تحمیل کند در حالی که صلاحیت اختصاصی مجلس بودجه است.”

ناهید فرید، رییس کمیسیون امور زنان مجلس نماینده گان، در این مورد گفت:”آقای غنی بودجه مال ملت است و حق ندارید پروژه‌ها را از بودجه ملی حذف کنید و در کود نود و یک که میلیاردها افغانی را مصرف مقامات خود کنید.”

یکسان سازی معاشات، کارمندان پایین رتبه حکومت از خواست‌های دیگر اعضای مجلس است که خواستار عملی شدن آن در بودجه سال ۱۴۰۰ استند.

حمید الله حنیف، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ازدیاد معاشات از طرف ما تصویب شده و این بحث مهم ترین پروژه برای مردم افغانستان است و باید برای این موضوع اولویت داده شود.”

 درهمین حال رییس مجلس نماینده گان می گوید که متوازن سازی معاشات کارمندان پایین رتبه دولتی به شمول معلمین و سربازان خط سرخ این مجلس است و همچنان در صورت رعایت انکشاف متوازن بودجه تصویب خواهد شد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” در بودجه اصل متوازن بودن و یکسان سازی معاشات درنظر گرفته نشده بود و ما با دقت کامل اصل یکسان سازی معاشات را در نظر می گیرم و اگر حکومت تکمین نکند، بودجه تصویب خواهد شد و یکسان سازی معاشات از کودهای بیست و یک تا بیست و هشت قابل تطبیق شده می تواند.”

اما وزارت مالیه می گوید که مجلس نماینده‌گان صلاحیت ندارد تا طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، در این مورد گفت:”پارلمان قانونآ نمی تواند طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند و مسوده دوم بودجه را با وارد کردن تغییرات که مورد تائید کابینه قرار گرفته به مجلس فرستاده شده است.”

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که اعضای مجلس نماینده گان می‌گویند که حکومت میلیاردها افغانی را از کودهای ا حتیاطی مصرف کرده اند.

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!