Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای مجلس: حکومت تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل میکند

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان امروز ( چهارشنبه، ۲۴جدی) می‌گویند که حکومت تلاش دارد تا با افزود پول‌های میلیاردی در کودهای احتیاطی تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل نماید که این کار گرفتن صلاحیت مجلس از سوی حکومت است.

نذیراحمد حنفی، رییس کمیسیون تقنین مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ولسی جرگه از صلاحیت‌های مشخص اش باید دفاع کند و استبداد کودها که حسابات میلیاردی است حکومت میخواهد بالای ما تحمیل کند در حالی که صلاحیت اختصاصی مجلس بودجه است.”

ناهید فرید، رییس کمیسیون امور زنان مجلس نماینده گان، در این مورد گفت:”آقای غنی بودجه مال ملت است و حق ندارید پروژه‌ها را از بودجه ملی حذف کنید و در کود نود و یک که میلیاردها افغانی را مصرف مقامات خود کنید.”

یکسان سازی معاشات، کارمندان پایین رتبه حکومت از خواست‌های دیگر اعضای مجلس است که خواستار عملی شدن آن در بودجه سال ۱۴۰۰ استند.

حمید الله حنیف، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ازدیاد معاشات از طرف ما تصویب شده و این بحث مهم ترین پروژه برای مردم افغانستان است و باید برای این موضوع اولویت داده شود.”

 درهمین حال رییس مجلس نماینده گان می گوید که متوازن سازی معاشات کارمندان پایین رتبه دولتی به شمول معلمین و سربازان خط سرخ این مجلس است و همچنان در صورت رعایت انکشاف متوازن بودجه تصویب خواهد شد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” در بودجه اصل متوازن بودن و یکسان سازی معاشات درنظر گرفته نشده بود و ما با دقت کامل اصل یکسان سازی معاشات را در نظر می گیرم و اگر حکومت تکمین نکند، بودجه تصویب خواهد شد و یکسان سازی معاشات از کودهای بیست و یک تا بیست و هشت قابل تطبیق شده می تواند.”

اما وزارت مالیه می گوید که مجلس نماینده‌گان صلاحیت ندارد تا طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، در این مورد گفت:”پارلمان قانونآ نمی تواند طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند و مسوده دوم بودجه را با وارد کردن تغییرات که مورد تائید کابینه قرار گرفته به مجلس فرستاده شده است.”

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که اعضای مجلس نماینده گان می‌گویند که حکومت میلیاردها افغانی را از کودهای ا حتیاطی مصرف کرده اند.

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!