Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی انتقال پول به خارج را محدود کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان بر انتقال پول از میدان هوایی بین المللی کابل محدودیت وضع کرده است.

مقام‌های میدان هوایی بین المللی کابل می‌گویند که بر اساس فرمان تازه رییس الوزرا انتقال پول از سوی شهروندان به بیرون از کشور محدود شده است.

رییس میدان هوایی کابل می‌گوید که پس از این هیچ فرد و یا خانواده نمی‌تواند بالاتر از پنج هزار دالر امریکایی را با خود به بیرون از کشور انتقال بدهد.

عبدالهادی حمدان، رییس میدان هوایی بین المللی کابل، در این باره گفت:” از طرف مقام محترم رییس الوزرا هدایت داده شده است که یک نفر میتواند به خاطر ضرورت خود برای خارج رفتن پنج هزار دالر را انتقال بدهد و از پنج هزار دالر بالاتر به کسی اجازه نمیدهیم.”

رییس میدان هوایی می افزاید که تلاش‌های شان برای جلوگیری از قاچاق طلا و مواد مخدر به شدت ادامه دارد و با متخلفان برخورد جدی صورت خواهند گرفت.

حمدان افزود:” آنهایی که دالر قاچاق میکنند یا طلا قاچاق می‌کنند و یا در بخش‌های دیگر قاچاق میکنند وقتی گرفتار میشوند برای جزا تعین شده است و ما در چند روز گذشته مقداری از دالر را که در پمپر اطفال جازسازی شده بود بدست آوردیم.”

قبل از این بر بنیاد قوانین هر مسافر هنگام خروج از کشور ۱۰ هزار دالر امریکایی و به ارزش ۲۰ هزار دالر طلا را میتوانست با خود انتقال بدهد و مقدار بیشتر از آآن غیر قانونی و قاچاق شمرده می‌شد.

این درحالی است که قبل از این در ماه حوت سال گذشته دفتر سر مفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار با نشر یک گزارش گفته بود که انتقال غیر قانونی پول نقد از طریق میدان هوایی کابل به بیرون از افغانستان ادامه دارد و مسوولان دستگاه‌های بررسی سریال نمبر پول‌ها را استفاده نمی کنند.

رویداد های اخیر

IEA assures Afghan protesters in Pakistan they will be safe at home

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۱)

Afghanistan’s Foreign Ministry said on Wednesday that Afghans who fled to Pakistan following the Islamic Emirate of Afghanistan’s (IEA) take over in August last year can return home and their safety will be ensured.

The ministry said that a number of Afghans who have been protesting in Islamabad for some time now want to be evacuated to other countries.

These Afghans have told Pakistani media that their lives would be in danger if they returned home.

However, the IEA’s foreign ministry said this would not be the case and that “the Islamic Emirate reiterates that Afghanistan is the common home of all Afghans, there is no threat to them, regardless of their ethnicity, religion or region.”

“The Islamic Emirate considers ensuring the security of every citizen as its religious and national duty,” the IEA said in the statement.

The ministry also said that many of the protesters are people who have been living in Pakistan for years and are now using the opportunity to try to get asylum in Western countries.

They are an estimated 300,000 to 400,000 Afghans in Pakistan who fled there during last year’s take over. This is in addition to the 1.5 million refugees who have been living in Pakistan for decades.

On Monday, hundreds of Afghan nationals, who have been camping outside the National Press Club in Islamabad for weeks, staged a protest rally in the capital calling to be relocated to the West.

One protester, Alyas Zaki, told Dawn News: “We are here and want to get settled in any developed country. So far, we are not being given the status of refugees here.”

He said Pakistan was also not providing asylum to them, adding: “We know people of Pakistan are also facing several challenges such as unemployment and high inflation, therefore, frankly speaking, we want to stay in any developed country,” he said.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اعضای پارلمان بریتانیا‌ نحوهٔ خروج قوا از افغانستان را خیانت با متحدین عنوان کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

بر اساس یک تحقیق اعضای مجلس نمایندگان بریتانیا که نتایج آن روزگذشته (دوشنبه دوم جوزا) نشر شد،‌ خروج توام با هرج و مرج قوای این کشور از افغانستان در سال گذشته ناشی از ”ناکامی سیستماتیک رهبری، برنامه ریزی و آمادگی” بود.

تحقیقات کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا نشان می دهد که حکومت این کشور قبل از مسلط شدن امارت اسلامی بر افغانستان و در جریان روند تخلیه‌‌ “در زمان حالت اضطراری ملی،‌ فاقد برنامه اساسی، درک و رهبری” بود.

این کمیته پارلمان بریتانیا گفته است: “نحوهٔ خروج ما از افغانستان یک فاجعه و خیانت به متحدین ما بود که در سال های آینده به منافع بریتانیا آسیب خواهد رساند.”

قبل بر این نیز حکومت بریتانیا به خاطر تصمیم شتابزده ایالات متحده برای پایان دادن به حضور ۲۰ سالهٔ نظامیان بریتانیایی در افغانستان با انتقادهای شدید مواجه شد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از افغان‌های واجد شرایط تخلیه، تنها گذاشته شدند و احتمالاَ زندگی بسیاری آنان با خطر مواجه است، زیرا جزییات درخواست همکاران افغان در محوطهٔ سفارت بریتانیا در کابل باقی مانده است.

در این گزارش آمده است که حکومت بریتانیا نه پاسخ مناسب به تصمیم واشنگتن ارایه توانست و نه سرعت مسلط شدن امارت اسلامی را پیش بینی توانست. در نتیجه، بر اساس این گزارش،‌ این عوامل به نوبهٔ خود موجب شد تا حکومت بریتانیا نتواند پلان تخلیهٔ همکاران و شرکای افغان را آماده کند، باوجودیکه ۱۸ ماه قبل از فروپاشی حکومت قبلی افغانستان می دانست که پلان تخلیه احتمالاَ ضروری باشد.

بر اساس این گزارش، در زمان تخلیه از افغانستان، بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، گفت که کشورش بیش از ۱۵ هزار نفر را در ظرف دو هفته از افغانستان بیرون کرد و از انجام این ماموریت ستایش کرد.

اعضای کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا برای انجام این تحقیق با مقام‌های بریتانیا و افغان هایی که در جریان روند تخلیه از افغانستان بیرون شدند،‌ صحبت کرده اند و شواهدی را از طیف وسیعی افراد به دست آورده اند.

در این گزارش آمده است که بدترین چیزی که وزارت خارجهٔ بریتانیا در زمان روند تخلیه از افغانستان انجام داد این بود که هیچ پلانی برای تخلیه همکاران افغان نداشت، افغان هایی که از ماموریت بریتانیا حمایت کرده بودند، به خصوص آنعده از همکارانی که به صورت مستقیم از سوی حکومت بریتانیا استخدام نشده بودند.

کمیتهٔ روابط خارجی پارلمان بریتانیا از حکومت آن کشور خواسته است تا به خاطر تعامل با افغانستان در آینده، استراتیژی جدیدی را روی دست بگیرد و هشدار داده است که هر گونه قصد برای انزوای کامل رژیم جدید در افغانستان نه تنها مردم آن کشور را آسیب خواهد رساند، بلکه چین خلای به وجود آمده را پر خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امسال تنها ۱۳هزار افغان در مراسم حج شرکت خواهند نمود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

وزارت حج اوقاف می‌گوید که طبق سهمیه تعیین شده از سوی عربستان برای افغانستان، تعداد حجاج افغان ۱۳هزار تن خواهد بود.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که سفارت و قنسلگری‌های افغانستان در عربستان سعودی خدمات قنسلی را برای حجاج افغان ارایه میکند. با این حال امارت اسلامی برای رسیدگی فوری به متقاضیان حج امسال کمیته‌ای را به رهبری عبدالسلام حنفی ایجاد کرده است.

وزارت حج اوقاف می‌گوید که تا یک ماه دیگر روند انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی مانند سایر کشورها تکمیل خواهد شد.

امسال عربستان سعودی ۱۳هزار سهمیه برای افغانستان در نظر گرفته است که به گفته ای وزارت حج اوقاف کسانی شامل فهرست هستند که از سال‌های گذشته ثبت نام کرده بودند.

هرچند تا کنون دولت جدید افغانستان، ازسوی عربستان سعودی به رسمیت شناخته نشده، اما این کشور خدمات قنسلی را برای حجاج انجام میدهد همزمان سفارت وقنسلگری‌های افغانستان در این کشور نیز خدمات قنسلی را به حجاج افغان ارایه خواهد کرد.

فضل محمد حسینی، سخنگوی وزارت حج و اوقاف می‌گوید که:” سهمیه افغانستان به وزارت هرچند با تاخیر رسید اما وزارت قادر به اجرای خدمات به تمام حجاج است و کمیته که تشکیل گردیده برای رفع مشکلات حجاج است “.

از سوی امارت اسلامی یک  کمیته را به رهبری عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا ایجاد کرده است این کمیته موظف شده است که چگونگی توزیع فوری پاسپورت، انتقال، و واکسین حجاج و برخی مسایل دیگر را به دوش دارد.

سهمیه افغانستان امسایل نسبت به سال‌های گذشته بسیاری اندک است از این رو امارت اسلامی می‌گوید که خدمات بهتری برای حجاج ارایه خواهد شد.

این در حالیست که علاوه بر کمبود بودن سهمیه افغنستان در حج امسال، کمبود معلم ،ادویه و ممنوعیت پروازها از مشکلات فراراه حجاج در سال جاری به شمار میرود .

در سال‌های گذشته بیش از ۳۰هزار تن از افغانستان در مراسم حج شرکت می‌کردند اما در سه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های جدی را دولت عربستان سعودی وضع کرد و سهم کشورها را کاهش داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending