Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: در صورت نیاز برای پروژه تاپی قطعه امنیتی ویژه ایجاد می‌کنیم

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۱)

دفتر معاونیت اقتصادی ریاست الوزراء اعلام کرده است که در صورت نیاز، امارت اسلامی برای تامین امنیت پروژه تاپی یک قطعه امنیتی ویژه تشکیل خواهد داد.

این نهاد در اعلامیه‌ای روز شنبه (۱ دلو) خاطر نشان کرده که پروژه تاپی در سطح منطقه یک پروژه مهم اقتصادی است که در دوره اول امارت اسلامی مطرح شد اما به دلیل «اشغال» افغانستان توسط امریکایی‌ها به تعویق افتاد.

اعلامیه افزوده است که با رویکار آمدن دوباره امارت اسلامی، امنیت در سراسر کشور تامین شده است و این امر فرصت خوبی را برای تطبیق پروژه ها فراهم کرده است.

در اعلامیه آمده است که امارت اسلامی توجه جدی بر امنیت پروژه های ملی دارد و برای آغاز کار عملی پروژه تاپی کاملاً آماده است.

این در حالی است که هفته گذشته رییس اجرایی پروژه تاپی، نمایندگان وزارت داخله، وزارت دفاع ملی و ریاست عمومی استخبارت برای بحث درمورد امنیت این پروژه باهم دیدار کردند.

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

گلوبل فند برای ارائه‌ی خدمات به بازگشت‌کنندگان از پاکستان ۴.۷ میلیون دالر کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا (گلوبل فند) از اختصاص ۴.۷ میلیون دالر بودجه عاجل برای ارائه‌ی خدمات صحی به مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان به افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه‌ی این صندوق که روز پنج‌شنبه (۳ حوت) منتشر شده، آمده است که این مقدار بودجه علاوه بر ۶۶ میلیون دالر کمک مالی به افغانستان است که برای یک دوره سه ساله ارائه می‌شود.

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا گفته است که بودجه ۴.۷ میلیون دالری این نهاد در اختیار برنامه توسعه سازمان ملل قرار می‌گیرد و با مصرف آن، برای ۱.۳ میلیون نفر که به افغانستان بر می‌گردند، در زمینه‌ی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا خدمات صحی فراهم خواهد شد.

آنلیس هیرشمن، رئیس بخش آسیا در سازمان «گلوبل فند» گفته است که افزایش شدید جمعیت، به‌خصوص در مناطق روستایی و صعب‌العبور در مرز پاکستان، نشان‌دهنده‌ی یک خطر همه‌گیری است و نمی‌توان بدون تقویت خدمات ضروری ایدز، توبرکلوز و ملریا با این خطر مقابله کرد.

در اعلامیه‌ی «گلوبل فند» آمده است که با کمک این سازمان، برای افراد در مناطقی که شیوع ملریا زیاد است، خدمات تشخیص این مرض و تورهای حشره‌کش ارائه خواهد شد.

همچنین طبق این اعلامیه، در مبارزه با مرض توبرکلوز، مراکز صحی با تجهیزات آزمایشی، پیشگیری و تداوی در مرز افغانستان و پاکستان ایجاد خواهد شد.

همین‌طور در اعلامیه آمده است که خدمات آزمایش، مشاوره و تداوی ایدز نیز در ورودی گذرگاه برای افراد تازه‌ وارد به افغانستان ارائه خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!