Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا برای خروج مصون از افغانستان دو بمب افگن به منطقه فرستاده است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا روز گذشته (جمعه، ۳ ثور) گفت که دو بمب افگن (بی -۵۲) به منطقه رسیده تا از خروج مصون نیروهای امریکایی حمایت کند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، گفته است لووید آستین، وزیر دفاع امریکا تمدید ناو هواپیمابر آیزنهاور را نیز تایید کرد تا مسوولیت مرکزی بدوش گیرد.

کربی افزود که آستین برای آماده‌گی از بهر خروج سربازان امریکایی از افغانستان حضور بمب افگن‌های دوربرد را نیز در منطقه تایید کرده است.

سخنگوی پنتاگون گفته که دو بمب افگن‌های بی -۵۲ قبلا به منطقه رسیده است.

او در این باره گفت:” فکر میکنم که این منطقی است، قبلا هم گفته بودم که شاید برخی از تدابیر حفاظتی موقت برای خروج نرم و مصون نیاز است تا در دسترس باشد.”

در همین حال مقام‌های امریکایی  به تلویزیون سی ان ان امریکا گفته که وزارت دفاع امریکا صدها نیروی دریایی، هوایی و زمینی  در منطقه  مستقر خواهد کرد تا امنیت سربازان امریکایی، ناتو و قراردادیان را هنگام خروج تامین کند.

مقام‌های امریکایی به سی ان ان گفته که تمرکز اصلی بر انتقال تجهیزات است که هنگام خروج نیروهای امریکایی تخریب نشده و نه هم به نیروهای افغان سپرده شده اند.

یک مقام‌ امریکایی به سی ان ان گفته است که “تجهیزات کهنه از بین خواهد رفت، خروج سربازان برای چند هفته آغاز نخواهد شد.امریکا توانایی خود را برای دفاع از این نیروها و برای حمایت از نیروهای افغان نگه خواهد کرد.”

این تلویزیون امریکایی گفته که صدها سرباز برای حفاظت از خروج مصوون نیروهای امریکایی به افغانستان فرستاده خواهد شد.

این رسانه میگویند که نگرانی‌های وجود دارد که نیروهای امریکایی هنگام خروج از کندهار، جلال آباد، و مناطق دیگر در شرق کشور با خطر رو برو خواهد شد.

بر اساس گزارش تلویزیون سی ان ان هواپیماهای امریکایی برای تامین امنیت نیروهای آن کشور هنگام خروج در حال گزمه‌ خواهد بود.

مقام‌های امریکایی به شرط افشا نشدن نام شان به سی ان ان گفته که اکثریت‌ نیروهای خارجی قبل از تاریخ ۱۱ ماه سپتمبر از افغانستان خارج خواهند شد.

این در حالی است که همین اکنون امریکا ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد و صدها سرباز دیگر خاص دارد که به گونه رسمی تایید نشده است.

رویداد های اخیر

رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ملا محمد حسن آخند٬ رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی رجب طیب اردوغان را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

در پیام ملا محمد حسن آخند عنوانی آقای اردوغان آمده است: «پیروزی شما را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شما و ملت برادر و دوست ترکیه تبریک گفته، از خداوند متعال یک ترکیه قوی، با ثبات و در خدمت دين مبين اسلام که اين کشور در منطقه و جهان از اهمیت ویژه یی برخوردار است خواهانم. دوستی دو ملت افغان و ترک مستدام باد!»

هرچند ترکیه مانند سایر کشورها امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته اما روابط نزدیک دیپلوماتیک و نیز همکاری‌های تجاری و اقتصادی با افغانستان دارد و نیز در دو سال گذشته میلیون‌ها دالر به افغانستان کمک کرده است.

این درحالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دیروز (یک شنبه ۷جوزا) برگزار شد٬ رجب طیب اردوغان با کسب بیشترین آرا به حیث رییس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

اردوغان پس ازاعلام نتایج در جمع انبوه از هوادارانش حضوریافت و وعده داد برای ترکیه سخت کار خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو رقیب اردوغان در انتخابات از روند انتخابات اعتراض و ادعا کرد اردوغان با استفاده ازامکانات دولتی انتخابات را برنده شده است.

جوبایدن رییس جمهورامریکا پیروزی اردوغان درانتخابات را به او تبریک گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه نیز از برنده شدن اردوغان درانتخابات ابراز خرسندی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!