Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا هنوز روی طرح تامین امنیت سفارت اش پس از خروج از افغانستان کار میکند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۰)

فرمانده ستاد مرکزی امریکا (سینکام) گفته که وی طرحی برای تامین امنیت سفارت امریکا در کابل را تهیه کرده  و به وزیر دفاع این کشور در میان گذاشته است. 

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی امریکا گفته ” ما در یک حالت گذار استیم، آن را تصفیه میکنیم. متسفانه حالا با در نظر داشت این حالت من چیزی بیشتر را در مورد این پلان با شما شریک کرده نمی توانم.”

جنرال مکنزی گفته که گروه القاعده و داعش میخواهد امریکا و متحدان آن کشور آماج قرار دهد.

او در این باره گفت:” بی سابقه است، آنها عموما میخواهد بر میهن ما و میهن متحدان ما در اروپا و دیگر جاها حمله کنند… این چیزی مستند از زنان خود آنها است.”

این جنرال امریکایی افزود:” ما باور داریم که فشارها بر این گروه‌ها در افغانستان و سوریه باعث جلوگیری از چنین حملات شده است. در سوریه به گونه مثال ما و نیروهای دفاعی سوریه کار میکنیم این فشارها را حفظ کنیم تا آنها (داعش) توانایی نداشته باشند تا حملات را پلان کند، زیر  آنها حالا برای زنده ماندن خود جنگ میکنند.”

فرمانده ستاد مرکزی امریکا گفته که از احیای مجدد گروه‌های هراس افگن در افغانستان نگران است.

او در این مورد گفت:” در افغانستان نیز چنین اتفاق می افتد. چیزی که باعث نگرانی من شده است این که در آینده در افغانستان بر این گروه‌ها فشار وجود ندارد. آنها نیز میخواهند تا دوباره احیا و قوی شوند… و ما باید شک کنیم که آنها چیزی که میگوید آن را انجام میدهد، آنها چندین بار گفته میخواهد ما را در وطن ما مورد حمله قرار دهد.”

جنرال مکنزی تاکید کرد که امریکا از افغانستان خارج میشود،اما تنها چیزی که اگر حفظ  شود سفارت و دیپلومات‌های آن کشور در افغانستان است.

وی افزود که باوجود خروج سربازان خارجی از افغانستان امریکا از نیروهای افغان حمایت خواهد کرد.

او در این باره گفت:” ما تاکنون تلاش میکنیم که آنها حمایت مالی کنیم، ما تلاش جدی میکنیم تا نیروهای هوایی افغان را حمایت کنیم.”

مکنزی میگوید که از راه دور با نیروهای امنیتی افغان مشوره خواهند کرد و همچنان از آنها حمایت خواهند کرد.

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

رویداد های اخیر

۵۱۱ کشته و ۳۷۰۰ تن زخمی درپی سیلاب‌ها دریک سال گذشته درکشور

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

مسوولان وزارت مبارزه با حوادث طبیعی امروز پنج‌شنبه، ۲۷ اسد، در یک نشست خبری گفتند درجریان یک سال گذشته درپی جاری شدن سیلاب‌ها در کشور، ۵۱۱ تن جان باخته و بیش‌از ۳۷۰۰ تن دیگر زخمی شده‌‌اند.

به گفته این وزارت، بیش‌از ۲۳ هزار خانه و ۶۶ هزار ۷۰۰ جریب زمین زراعتی تخریب شده و افزوده که شماری حیوانات تلف شده هم به ۸ هزار راس میرسد.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در رسیدگی به حوادث طبیعی هم‌چنان گفته است که برای خانواده‌های جان باخته و زخمی‌ها کمک‌های نقدی و غیر نقدی صورت گرفته است.

آقای مسلم افزوده است که ساخت کانال‌ها، ذخیره‌های آبی و آگاهی دهی برای مردم از اولویت‌های این وزارت برای مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از تلفات انسانی است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هم‌چنان می‌گوید که روند کمک‌های دولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی در ولایت‌های مختلف برای آسیب دیده‌ها در حال حاضر جریان دارد.

این در حالی است که کشور درسال جاری شاهد زلزه مرگبار در ولایت‌های پکتیکا و خوست نیز بود که بر بنیاد آخرین گزارش‌ها، بیش‌از یک هزارنفر جان باخت و بیشتر از یک هزار وپنجصد تن دیگر زخمی شدند.

آتش گرفتن جنگلات در ولایت نورستان و خانه‌های مسکونی در ولایت جوزجان از درشت ترین رویداد‌های دیگر طبیعی در یک سال گذشته بوده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

انفجار دریک مسجد در شهر کابل ۲۱ کشته برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

پولیس کابل امروز (پنج‌شنبه ۲۷اسد) تایید کرد که انفجاری که روز چهارشنبه در یک مسجد کابل در هنگام نماز شام رخ داد، ۲۱ کشته بجا گذاشت.

خالد زدران، سخنگوی پولیس کابل گفت که در این انفجار ۳۳ تن دیگر نیز زخم برداشتند.

هنوز مسئولیت این انفجار ار کسی بر عهده نگرفته است.

امارات اسلامی افغانستان می‌گوید که در حال بازگرداندن امنیت به این کشور جنگ‌زده است، کشوری که از زمان شکست دولت تحت حمایت ایالات متحده در یک سال پیش شاهد کاهش کلی خشونت بوده است.

این درحالی است که پیش از این، مسوولیت چندین حمله از سوی گروه داعش به عهده گرفته شده است.

به گزارش رویترز، شفاخانه ایمرجنسی که توسط یک سازمان غیردولتی ایتالیایی اداره می‌شود و متخصص در معالجه قربانیان جنگ است، در بیانیه ای اعلام کرد که ۲۷ نفر از جمله پنج کودک را که در این انفجارها مجروح شده اند، بستری کرده است.

درهمین حال، عالمان دین هنگام به خاکسپاری قربانیان این رویداد با نکوهش حملات بر اماکن مذهبی و دینی از نهادهای امنیتی می‌خواهند که امنیت شهروندان را تامین کنند.

این رویداد واکنش‌های زیادی را هم به دنبال داشته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحه ملی با نکوهش این انفجار آن را عمل ضد بشری و اسلامی خوانده اند.

این سومین رویداد امنیتی است که اماکن مذهبی و غیر نظامیان را در یک ماه گذشته به ویژه ماه محرم هدف قرار می‌دهد.

هرچند مسولیت این انفجار را تا کنون کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است اما پیش از این مسولیت چنین رویدادها را گروه داعش به عهده گرفته است.

امارت اسلامی اما گفته است که عاملان این رویداد را شناسایی و به پنجه قانون خواهند سپرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!