Connect with us

رویداد های اخیر

بانک جهانی: وضعیت زندگی مردم افغانستان وخیم است

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲, ۱۴۰۱)

بر اساس یک سروی جدید بانک جهانی، شرایط زندگی در افغانستان هنوز هم دشوار است، زیرا دو سوم خانواده‌ها برای تامین نیازهای اولیه غذایی و غیر غذایی با مشکل مواجه‌اند.

این سروی جدید که روز سه‌شنبه (۱قوس) منتشر شد، شرایط زندگی در افغانستان از ماه جون تا آگست سال جاری میلادی را ارزیابی کرده است.

بانک جهانی در بیانیه‌ای گفته است که در مجموع، این سروی تصویری بد از شرایط زندگی در افغانستان ارایه می‌کند، زیرا محرومیت‌های گسترده ادامه دارد و ناامنی غذایی همچنان بالاست و بر اقتصاد و رفاه مردم افغانستان به ‌ویژه زنان و دختران تأثیر منفی می‌گذارد.

ملیندا گود، رییس بانک جهانی برای افغانستان، گفته است: «بسیار نگران‌کننده است که می‌بینیم اکثر خانواده‌های افغان همچنان با مشکلات اقتصادی بزرگی روبرو اند و دسترسی به آموزش به ‌ویژه برای دختران به‌ شدت محدود است.»

او می‌گوید که نیاز فوری است که اداره موقت طالبان (امارت اسلامی) برای بهبود امنیت غذایی و معیشت، حفظ خدمات اولیه صحی گام بر دارد و اطمینان حاصل شود که سکتور خصوصی می‌تواند در ایجاد شغل برای بسیاری از مردم افغانستان، به ویژه جوانان بیکار نقش داشته باشد.

بر‌اساس این سروی ، دو سوم خانوده‌ها در تامین نیازهای اولیه غذایی و غیرغذایی مشکل دارند و مشکل دسترسی به‌ غذا در زمستان پیش‌رو بیشتر خواهد شد.

براساس این سروی ، ۶۵ درصد از پاسخ‌دهنده‌گان معتقدند که شرایط اقتصادی خانوارهای‌شان در ۱۲ ماه آینده بدتر خواهد شد.

در حالی که این رقم ۲۶ درصد در تابستان سال ۲۰۲۰ و ۵۹ درصد در دور اول این سروی بود که حاکی از گسترش حس بدبینی نسبت به اقتصاد است.

گزارش می‌افزاید که اشتغال برای سرپرستان خانواده‌ها، بین اکتوبر ۲۰۲۱ تا جون ۲۰۲۲، در بخش خصوصی هفت درصد بهبود یافته، در حالی که اشتغال در بخش دولتی بسیار کمتر شده است.

در گزارش امده است که میزان ثبت‌ نام در مکاتب متوسطه برای پسران در مناطق روستایی متوقف به نظر می‌رسد و در مناطق شهری کاهش یافته است؛ زیرا پسران بزرگ‌تر برای جستجوی شغل در شرایطی که به ‌طور فزاینده‌ای دشوار است، ترک تحصیل کرده‌اند.

این درحالی است به‌ تازگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که تقریبا ۲۰ میلیون نفر در افغانستان در حال حاضر به غذای کافی دسترسی ندارند و بیش از ۲۴ میلیون نفر به کمک‌های بشری نیازمند هستند.

رویداد های اخیر

وزارت اقتصاد: در یک سال گذشته، ۶۱۱ انجو در افغانستان فعالیت داشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

وزارت اقتصاد می‌گوید، از میان دوهزار و۵۷۰ سازمان غیردولتی داخلی و خارجی (انجوها) که در این وزارت ثبت و راجستر می‌باشد، ۶۱۱ نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.

به گفته مسوولان این وزارت، بیشتر این نهادها در نقاط مختلف کشور برای کمک‌رسانی بشری سرگرم فعالیت اند.

عبدالرحمان حبیب، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «در مجموع دوهزار و پنجصد وهفتاد سازمان غیردولتی داخلی و خارجی در وزارت اقتصاد ثبت می‌باشد که شش صدو یازده نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.»

از سویی هم، آقای حبیب می‌گوید که تمامی برنامه این سازمان‌ها طبق اصول و مقررات این وزارت به پیش می‌رود.

در همین حال، آگاهان اقتصادی با توجه به وضعیت کنونی می‌گویند که فعالیت سازمان‌های غیردولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی برای فقرزدایی موثر است و از امارت اسلامی می‌خواهند تا تسهیلات بیشتری را برای فعالیت این موسسات در کشور فراهم کنند.

عبدالنصیر رشتیا، عضو سکتور خصوصی، گفت: «هفتاد وهشت درصد مردم افغانستان بیکار هستند و حضور موسسات غیردولتی در شرایط فعلی خیلی با اهمیت است.»

با این حال، مسوولان وزارت اقتصاد با تأکید بر گسترش فعالیت‌های موسسات غیردولتی در چوکات قانون می‌گویند که در یک سال گذشته، نزدیک به ۵۰۰ سازمان غیردولتی جدید ثبت و راجستر این وزارت شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان برای مهار نا امنی به رهبر امارت اسلامی متوسل می‌شود

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد که پس از حمله مرگبار روز دوشنبه در یک مسجد در شهر پشاور، اسلام آباد از رهبر امارت اسلامی افغانستان تقاضا خواهد کرد تا مخالفان مسلح پاکستان را مهار کند.

بیش از ۱۰۰ تن مشمول ده ها پولیس در انفجار روز دوشنبه در شهر پشاور کشته شدند. پولیس پاکستان یکی از گروه های وابسته به تحریک طالبان پاکستان را مسئول این حمله می‌داند.

فیصل کریم کندی، دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان، گفت که هیئت هایی به تهران و کابل فرستاده خواهند شد تا از آنها بخواهند که نگذارند تروریست‌ها از خاک شان علیه پاکستان استفاده کنند.

یک مقام ارشد پولیس پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا که انفجار روز دوشنبه در آن رخ داد، به خبرگزاری فرانسه گفت که هیئت پاکستان در کابل «با مقامات ارشد گفتگو خواهد کرد.»

این مقام گفت: «وقتی می گوییم ارشد، به این معنی است که… هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان (امارت اسلامی) افغانستان.»

پیش از این، وزیر امور خارجه امارت اسلامی با اشاره به انفجار پشاور از پاکستان خواست تا افغانستان را بخاطر ناامنی خود ملامت نکند.

امیرخان متقی گفت که ریشه مشکلات امنیتی پاکستان در خود این کشور است و نباید آن را به افغانستان نسبت داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هالند برای بازماندگان یک حمله نیروهایش در افغانستان غرامت می‌پردازد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

حکومت هالند اعلام کرده است که در مورد حکم محکمه مبنی بر کشتن ۲۰ غیرنظامی از سوی نیروهای هالندی در افغانستان، استیناف طلب نخواهد شد.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتد پرس، یک محکمه محلی در شهر هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازماندگان حمله سال ۲۰۰۷ در ولسوالی چوره ولایت ارزگان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند در آن زمان ادعا کرد که ساختمان هایی که هدف حمله هوایی قرار گرفت، در آن نیروهای امارت اسلامی حضور داشتند.

اما محکمه اعلام کرد که نظامیان هالند معلومات کافی برای هدف قرار دادن این مکان نداشتند.

کایسا اولونگرین، وزیر دفاع هالند روز جمعه در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت، اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

او افزود که در مورد حکم محکمه استیناف طلب نخواهند شد و برای زیان های وارد شده غرامت خواهند پرداخت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!