Connect with us

رویداد های اخیر

ذخیره نزدیک به ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب در کاسه بند سلما

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

مقام‌های محلی هرات از مدیریت درست آب‌های بند سلما اطمینان می‌دهند و می‌گویند که امسال تقریبا ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب در کاسه بند سلما ذخیره شده است که این آب در هشت ولسوالی و بیش از ۱۲۰ کانال آبی رسیده است.

عبدالسلام مستوفی آغا، رییس عمومی حوزه دریایی هریرود – مرغاب می‌گوید که قرار است طی پنج سال آینده حدود ۸۵ بند آبی در بیشتر ولایت‌های کشور ساخته شوند.

آقای مستوفی دراین مورد گفت: “اگرما در بودجه انکشافی خود پول داشته باشیم باید مصرف ساخت بندها شود، چونکه کشور ما زراعتی است، بنابراین اگر آب ما مهار شود و آب ما سالم استفاده شود مشکلات زیاد اقتصادی ما برطرف خواهد شد.”

درهمین حال، دهقانان در این ولایت از مدیرت سالم آب بند سلما درسال جاری ابراز خرسندی می‌کنند.

“غلام فاروق، یکی از دهقانان ولایت هرات می گوید: “آب امسال مدیریت خیلی خوب شد و اکثر دهقانان خوشحال هستند چونکه در دو مرحله حاصلات خود را آبیاری کردند و از این آب بهره مند شدند که درحال حاضر حاصلات خود را جمع آوری می کنند.”

با این حال برخی اگاهان به این باوراند که مدیریت سالم آب‌های کشور می‌تواند زراعت را تقویت ببخشد، بنابراین به منظور ایجاد بندهای بیشتر، نیاز است که حکومت در این قسمت سرمایه گذاری بیشتری کند.

غلام حبیب هاشمی، رییس انجمن استفاده کنندگان آب درهرات گفته است: “نیاز است که توافق بین ما و کشورهای همسایه صورت بگیرد که بندها به شکل درست آن ساخته شود تا آبها مهار گردد، ما نمی گوییم که آب به روی کشورهای همسایه قطع شود، امارت اسلامی باید یک توافق با کشورهای همسایه داشته باشد به خاطر اینکه زمانیکه بند اعمار میشود مورد واکنش تخریبی کشورهای همسایه قرار نگیرد.”

این درحالیست که کشت و زراعت دهقانان درهرات وابسته به آب بند سلما می باشد، مدیریت سالم این آبها می تواند زمین های تمام ولسوالی های این ولایت را حل کند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی تصویب قطع‌نامه شورای امنیت را به هدف ختم جنگ در غزه گام ابتدایی دانست

Published

on

(Last Updated On: )

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان تصویب قطع‌نامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد را به هدف ختم جنگ در غزه گام ابتدایی برای پایان‌دادن به نسل‌کشی مردم غزه دانسته که نیازمند مذاکرات واقع‌بینانه است تا منجر به آتش‌بس دایمی در نوار غزه شود.

ضیا احمد تکل با نشر خبرنامه‌ای گفته است که با تصویب این قطع‌نامه زمینه زندگی عادی برای مردم غزه مساعد شود.

به گفته تکل، وزارت خارجه ضمن تقبیح جنایات «رژیم صهیونیستی» از حق تاریخی مردم فلسطین برای داشتن یک کشور مستقل ابراز حمایت می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم نمایندگی جدید خدمات مشتریان خود را در مرکز نورستان افتتاح کرد

Published

on

(Last Updated On: )

شرکت مخابراتی افغان بیسیم نمایندگی جدیدش را برای عرضه خدمات به مشتریان در شهر پارون، مرکز ولایت نورستان افتتاح کرد.

مسوولان این شرکت در مراسم افتتاح این نمایندگی گفته‌اند که با گشایش دفتر خدمات مشتریان در مرکز نورستان به مشکلات باشندگان این ولایت در بخش مخابرات و انترنت رسیدگی جدی و به موقع خواهد شد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق در این مراسم گفت که سهولت‌های مخابراتی برای باشندگان شهر پارون بیشتر خواهد شد.

در همین حال، باشندگان نورستان از فعال‌سازی دفتر خدمات مشتریان افغان بیسیم و گسترش خدمات مخابراتی و انترنتی استقبال می‌کنند و می‌گویند که باید قیمت‌ها کاهش یابد.

حاجی مسلم، باشنده نورستان گفت: «از شرکت افغان بیسیم بسیار تشکر که این دفتر بزرگ را ساخته است.»

سیف الرحمن، باشنده نورستان نیز گفت: «قبلاً مشکلات زیاد بود. دفتر کوچک و ازدحام بیشتر بود. حالا خوب شد که این سهولت برای ما مهیا شد.»

گل محمد، باشنده نورستان همچنان گفت: «در نورستان به غیر از افغان بیسیم دیگر هیچ شبکه کار نمی‌کند. ما می‌خواهیم که سهولت‌ها بیشتر شود.»

از سویی هم، مسوولان محلی این ولایت تصریح کرده‌اند که در اکثریت مناطق نورستان مردم به خدمات مخابراتی و انترنتی دسترسی ندارند و تلاش می‌کنند تا خدمات مخابراتی در این ولایت گسترش یابد.

خالد فاتح، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نورستان بیان کرد: «خوشحال هستیم که افغان بیسیم دفتر خدمات مشتریان خود را در شهر پارون افتتاح نمود. خواهش ما این است که شرکت افغان بیسیم در هر ولسوالی نورستان نمایندگی خود را فعال کند.»

با این حال، مسوولان امنیتی در نورستان می‌گویند که امنیت شبکه‌های مخابراتی در این ولایت تأمین است و آن‌ها می‌توانند خدمات شانرا گسترش دهند.

مولوی نظامی، معاون قوماندانی امنیه نورستان اطمینان داد: «ما برای شما صدا می‌زنیم که امنیت شما صد فیصد چه شب باشد و یا روز، تأمین است.»

شبکه مخابراتی افغان بیسیم یگانه شبکه‌ای است که بیشترین مناطق کشور را تحت پوشش خدمات مخابراتی و انترنتی خود قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شرکت هوایی ایران‌ایر پروازهایش را به کابل آغاز کرد

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی اعلام کرده که شرکت هوایی ایران‌ایر امروز (چهارشنبه، ۲۳ جوزا) پروازهایش را به میدان هوایی کابل آغاز کرده است.

وزارت ترانسپورت گفته است که این شرکت هفته‌ یک پرواز به کابل انجام خواهد داد. 

براساس خبرنامه، شرکت‌های هوایی ماهان، کیش، یزد، آریانا افغان و کام‌ایر نیز هفته یک بار پرواز متقابل به ایران و افغانستان انجام می‌دهند.

ایران‌ایر با نام رسمی «هواپیمای جمهوری اسلامی ایران» یک شرکت دولتی است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هوایی در خاورمیانه شناخته می‌شود.

نمایندگان ایران‌ایر همچنان گفته‌اند که با آغاز پروازهای این شرکت سهولت‌های زیادی برای مسافران افغان فراهم خواهد شد.

گفتنی است که روز اول این ماه (جوزا) شرکت هوایی ترکش ایرلاینز نیز پروازهایش را به کابل از سر گرفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!