Connect with us

صحت

رعایت این نکات در ماه رمضان شما را پر انرژی نگه می‌دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

کلینیک کلیولند در امارات متحده عرب موارد را دریافته که با مراعات کردن آن در ماه مبارک رمضان پر انرژی میمانید و همچنان از کاهش وزن جلوگیری می‌کنید.

طوری که مسلمانان در سراسر جهان از خوردن و نوشیدن در ماه مبارک رمضان از صبح صادق تا شام پرهیز استند، اما مهم است که میان افطار و صبح صادق تغذیه مناسب داشته باشد تا برای روز آینده آماده باشند.

کسانیکه کار می‌کنند یا به مکاتب و دانشگا‌ه‌ها میروند مهم است در باره تغذیه خود فکر کنند.

کلینیک کلیولند چند موارد ساده را ذکر کرده که در ماه مبارک رمضان به حفظ وزن کمک می‌کند.

نوشیدن آب کافی:

میزان مایعات مورد نیاز یک شخص مربوط به سن، جنس، آب وهوا، و فعالیت‌های روزمره‌اش میشود.

بر اساس یافته‌های صحی، جوانان روزانه بین دو تا سه لیتر آب نیاز دارند، باید تلاش شود قبل از آغاز رمضان مایعات کافی نوشیده شود.

داکتران توصیه کرده که از نوشیدن بیشتر قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار در ماه مبارک رمضان جلوگیری کنید، چرا که این مواد کافین دارد و باعث افزایش ادرار می‌شود.

به گفته‌ی داکتران افطاری باید با غذاهای که آب دارد آغاز شود مانند سوپ؛ و سبزیجات و میوه‌های دیگر مانند لیمو، تربوز و غیره که در ترکیب خود آب دارد باید بیشتر استفاده شود.

چرا این مورد مهم است؟

بر اساس یافته‌های این کلینیک بدن انسان ۶۰ درصد آب دارد که در برای میتابولیزم و انتقال مواد غذایی و همچنان برای خارج کردن مواد فاضله حیاتی است.

پزشکان توصیه کرده اند که دی هایدراید( کم آبی بدن) باعث از دست دادن وزن می‌شود.

این مرکز صحی توصیه میکند که همه در ماه مبارک رمضان تلاش میکنند تا غداهای دلخواه خود را استفاده کنند، اما افزوده که از غذاهای با نمک، شیرین و چربی ناسالم باید اجتناب شود که باعث تشنگی می‌شود.

پزشکان می‌افزایند که از سبزیجات و میوه باید استفاده بیشتر شود.

این کلینیک افزوده که پلان منظم برای غدا و فعالیت‌های تان در ماه مبارک رمضان با شما کمک خواهد کرد تا با انرژی باشید و برای روزه گرفتن آماده شوید.

این کلینیک توصیه کرده که از غذاهای متعادل مانند نان، حبوبات، سبزیجات،  میوه جات، گوشت ماهی، گوشت مرغ، شیر، ماست، پنیر و چربی‌های سالم استفاده کنید.

این مرکز افزوده که از غذاهای استفاده کنید که زود هضم می‌شود، اما به مرور زمان انرژی آزاد می‌کنند، مانند  حبوبات ومیوه جات و سبزیجات و همچنان غذاهای که کاربوهایدرایت دارند مانند لوبیا، برنج و گندم.

پزشکان همچنان گفته اند باید در ماه مبارک رمضان فعال باشید و قدم بزنید.

چرا این مورد مهم است؟

پزشکان می‌گویند که در ماه مبارک رمضان انرژی بیشتر مصرف می‌شود، اما با مراعات کردن این موارد انرژی ثابت میماند و یا افزایش میابد که از کاهش وزن جلوگیری میکند.

صحت

تب کانگو طی دو ماه اخیر ۳۸ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: )

در آستانه فرارسیدن عید قربان، وزارت صحت عامه از افزایش ۳۸ درصدی واقعات تب کانگو طی دو ماه اخیر در سراسر کشور خبر می‌دهد.

وزارت صحت عامه می‌گوید که در سال گذشته حدود ۲۴۴ واقعه مثبت تب کانگو ثبت شده بود که از این میان حدود ۱۰۰ بیمار جان باختند.

شرافت زمان، سخنگوی این وزارت می‌ افزاید که در پنج ماه نخست سال روان میلادی، ۲۰۳ واقعه مثبت تب کانگو و شش مورد مرگ ناشی از آن در سراسر افغانستان ثبت شده است.

به گفته وی، در دو ماه پسین تب کانگو افزایش ۳۸ درصدی داشه است.

ویروس کانگو از حیوان به انسان انتقال می‌یابد و از اینکه مردم در روزهای عید، حیوانات را قربانی می‌کنند احتمال انتقال این مرض به انسان بیشتر می‌شود.

فرید الله عمری، یکی از داکتران می‌گوید: «بسیار مهم است که در روزهای عید پس از ذبح حیوانات، حد اقل پانزده دقیقه بگذاریم که خون آن به گونه کامل بیرون شود. سپس خونی را که در زمین ریخته، توسط خاک بپوشانیم و اگر در جای دیگر باشد با صابون، پودر یا تنها با آب بشوییم. زمانی که حیوان را پوست کردیم، پوست آن‌را هر چه عاجل تر در یک خریطه پلاستیکی گره زده و در یک گوشه بگذاریم.»

باشندگان کشور هم به این باور اند که برای مصاب نشدن به این مرض باید حفظ الصحه در جریان قربانی در نظر گرفته شود.

به گفته داکتران، برای جلوگیری از شیوع بیماری کانگو، افراد مصاب باید قرنطینه شوند و آنان باید از تماس با افراد سالم خودداری نمایند.

Continue Reading

صحت

سازمان صحی جهان: در افغانستان روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک جان‌های خود را از دست می‌دهند

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان صحی جهان می‌گوید که در افغانستان روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک به دلیل امراض قابل پیش‌گیری مرتبط با بارداری و زایمان جان‌های خود را از دست می‌دهند.

این سازمان با نشر این آمار می‌افزاید که به دلیل کمبود بودجه در کل ۴۲۸ مرکز صحی ثابت و سیار در سال ۲۰۲۳ در افغانستان بسته شده‌اند و اگر بودجه برای کمک رسانی کاهش یابد، آمار مرگ و میر کودکان و مادران در افغانستان افزایش خواهد یافت.

این سازمان افزوده است که برای مقابله با خطرات جدی به ۳۵۲ میلیون دالرنیاز دارد و اگر بودجه  برای کمک رسانی کاهش یابد، این آمار افزایش خواهد یافت.

در بخشی از گزارش سازمان صحی جهان آمده است است که:«روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک در افغانستان جان‌های خود را از دست می‌دهند. این مادران و کودکان به دلیل امراض قابل پیش‌گیری مرتبط با بارداری و زایمان جان‌های شان را از دست می‌دهند. اگر جامعه جهانی بودجه بیش‌تری برای کمک‌های بشری تخصیص ندهد، این آمار در سراسر افغانستان افزایش خواهد یافت.»

این گزارش افزوده است که به دلیل کمبود بودجه در کل 428 مرکز صحی ثابت و سیار در سال 2023 در افغانستان بسته شده‌اند که این کار بر دسترسی بیش از سه میلیون نفر به مراقبت‌های صحی تاثیر ویران‌گری داشته است.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه این ارقام را نادرست می‌داند و می‌گوید در شش ماه اخیر 300 مادر در هنگام ولادت جان‌های شانرا از دست داده اند.

عدم مراقبت‌های قبل از ولادت، فقر، استفاده خودسرانه از دوا، ولادت‌های پی درپی و دسترسی نداشتن مادران به مراکز صحی به مرگ و میر مادران و کودکان می‌افزاید.

سازمان جهانی صحت افزوده است که شهروندان افغانستان به دلیل بیماری، ‌خشکسالی و سیلاب‌های اخیر با کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه روبه‌رواند که در این میان زنان و کودکان بیشتر آسیب پذیر اند.

Continue Reading

صحت

کمپاین ملی واکسین پولیو آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت صحت عامه در همکاری با ادارات بین المللی ذیربط دومین دور کمپاین ملی واکسین پولیو سال ۲۰۲۴ را امروز (دوشنبه) آغاز کرد.

این دور کمپاین واکسین فلج اطفال در سراسر کشور از ۳ تا ۶ ماه جون تطبیق می‌شود. هدف این کمپاین واکسین نمودن بیش ۱۱.۲ میلیون طفل زیر پنج سال در مقابل ویروس پولیو می‌باشد.

نور جلال جلالی، سرپرست وزارت صحت عامه در مراسمی به مناسبت آغاز این کمپاین گفت: «وزارت صحت عامه متعهد است که به همکاری شرکای کاری خود ویروس وحشی فلج اطفال را در افغانستان متوقف کند. ما تلاش می‌نماییم و کمپاین‌های واکسین پولیو و خدمات تتمیمی صحی را ادامه می‌دهیم تا به هدف که همانا محو کامل مرض پولیو در سراسر کشور می باشد، برسیم.»

آقای جلالی اضافه کرد: «مهم است تا علمای دین، بزرگان قوم، والدین و دیگر اشخاص بانفوذ جامعه در سراسر کشور واکسیناتورها را حمایت نمایند تا آنها در مبارزه علیه مرض پولیو اشتراک کنند و صحتمندی اطفال خود را حفظ نمایند.»

پولیو یک مرض ویروسی است که قابل تداوی نمی‌باشد و تنها توسط واکسین وقایه و محو می‌گردد. کودکانی که به این مرض مصاب می‌گردند، برای همیش فلج و یا هم از بین خواهند رفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!