Connect with us

صحت

رعایت این نکات در ماه رمضان شما را پر انرژی نگه می‌دارد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۹, ۱۴۰۰)

کلینیک کلیولند در امارات متحده عرب موارد را دریافته که با مراعات کردن آن در ماه مبارک رمضان پر انرژی میمانید و همچنان از کاهش وزن جلوگیری می‌کنید.

طوری که مسلمانان در سراسر جهان از خوردن و نوشیدن در ماه مبارک رمضان از صبح صادق تا شام پرهیز استند، اما مهم است که میان افطار و صبح صادق تغذیه مناسب داشته باشد تا برای روز آینده آماده باشند.

کسانیکه کار می‌کنند یا به مکاتب و دانشگا‌ه‌ها میروند مهم است در باره تغذیه خود فکر کنند.

کلینیک کلیولند چند موارد ساده را ذکر کرده که در ماه مبارک رمضان به حفظ وزن کمک می‌کند.

نوشیدن آب کافی:

میزان مایعات مورد نیاز یک شخص مربوط به سن، جنس، آب وهوا، و فعالیت‌های روزمره‌اش میشود.

بر اساس یافته‌های صحی، جوانان روزانه بین دو تا سه لیتر آب نیاز دارند، باید تلاش شود قبل از آغاز رمضان مایعات کافی نوشیده شود.

داکتران توصیه کرده که از نوشیدن بیشتر قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار در ماه مبارک رمضان جلوگیری کنید، چرا که این مواد کافین دارد و باعث افزایش ادرار می‌شود.

به گفته‌ی داکتران افطاری باید با غذاهای که آب دارد آغاز شود مانند سوپ؛ و سبزیجات و میوه‌های دیگر مانند لیمو، تربوز و غیره که در ترکیب خود آب دارد باید بیشتر استفاده شود.

چرا این مورد مهم است؟

بر اساس یافته‌های این کلینیک بدن انسان ۶۰ درصد آب دارد که در برای میتابولیزم و انتقال مواد غذایی و همچنان برای خارج کردن مواد فاضله حیاتی است.

پزشکان توصیه کرده اند که دی هایدراید( کم آبی بدن) باعث از دست دادن وزن می‌شود.

این مرکز صحی توصیه میکند که همه در ماه مبارک رمضان تلاش میکنند تا غداهای دلخواه خود را استفاده کنند، اما افزوده که از غذاهای با نمک، شیرین و چربی ناسالم باید اجتناب شود که باعث تشنگی می‌شود.

پزشکان می‌افزایند که از سبزیجات و میوه باید استفاده بیشتر شود.

این کلینیک افزوده که پلان منظم برای غدا و فعالیت‌های تان در ماه مبارک رمضان با شما کمک خواهد کرد تا با انرژی باشید و برای روزه گرفتن آماده شوید.

این کلینیک توصیه کرده که از غذاهای متعادل مانند نان، حبوبات، سبزیجات،  میوه جات، گوشت ماهی، گوشت مرغ، شیر، ماست، پنیر و چربی‌های سالم استفاده کنید.

این مرکز افزوده که از غذاهای استفاده کنید که زود هضم می‌شود، اما به مرور زمان انرژی آزاد می‌کنند، مانند  حبوبات ومیوه جات و سبزیجات و همچنان غذاهای که کاربوهایدرایت دارند مانند لوبیا، برنج و گندم.

پزشکان همچنان گفته اند باید در ماه مبارک رمضان فعال باشید و قدم بزنید.

چرا این مورد مهم است؟

پزشکان می‌گویند که در ماه مبارک رمضان انرژی بیشتر مصرف می‌شود، اما با مراعات کردن این موارد انرژی ثابت میماند و یا افزایش میابد که از کاهش وزن جلوگیری میکند.

صحت

بزرگداشت از روز جهانی «ایدز» در کابل

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامۀ امارت اسلامی افغانستان از روز جهانی ایدز با شعار «اچ‌آی‌وی را معاینه کنید، رایگان، آسان و محرمانه» تجلیل کرد.

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند بیش از سه‌‎هزار تن در کشور مبتلا به مرض ایدز اند که ۷۵ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان هستند که شماری اندک کودکان زیر سن پانزده سال نیز شامل می‌باشند.

به گفته وزارت صحت عامه، از میان دوازده هزار تن افراد مشکوک سه‌هزار تن آنان تشخیص شده که مرض ایدز دارند.

حبیب الله آخندزاده، معین عرضه خدمات وزارت صحت عامه می‌گوید: «در افغانستان ۳۲۲۹ مورد ایدز ثبت شده که ۷۵ درصد مردان و ۲۵ درصد آنرا زنان تشکیل می‌دهد. به همین ترتیب، ۱۹۵ تن آنان کودکان کمتر از سن ۱۵ سال اند.»

مشکلات اقتصادی، مهاجرت‌، تزریق خون با وسایل آلوده، پایین بودن سطح آگاهی مردم، بی‌سوادی، اعتیاد به مواد مخدر از عوامل افزایش ایدز گفته می‌شود.

در همین حال، وزارت صحت عامه ابراز امیدواری کرده و گفته است که این وزارت با بودجه اندک با این مرض مقابله می‌کند.

حیدر خان، رییس طب وقایوی وزارت صحت عامه گفت: «پنج درصد موارد ایدز در میان افراد معتاد به مواد مخدر می‌باشد و ما با تمام مشکلات اقتصادی کوشش کردیم به مریضان ایدز تا حد امکان کمک کنیم.»

از سویی هم، مسوولان در این وزارت گفته‌اند شیوع این مرض در افغانستان به صفر اعشاریه یک درصد است.

بر بنیاد آمارها، افغانستان در مقایسه با سایر کشورهای جهان کمترین افراد آلوده به ایدز را دارد.

محمد اختر، مسوول سازمان صحی جهان در افغانستان هم‌چنان گفته است: «تا اکنون ۳۲۹۲ تن دچار به مریضی اچ‌آی‌وی اند که از این میان ۲۷ درصد آن‌ها از مریضی‌شان آگاه بوده و ۹.۵ درصد تحت تداوی قرار دارند.»

بر بنیاد آمارها، شمار کسانی که به این مرض در جهان مبتلا اند به بیش از ۳۸ میلیون تن می‌‌رسد. و بیش از ششصد هزار تن نیز در سال گذشته میلادی در اثر این مرض جان باختند.

Continue Reading

صحت

پاکستان به افغانستان ادویه کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

حکومت پاکستان یک مقدار ادویه را به افغانستان کمک کرده است. قرار است این مقدار ادویه از سوی شفاخانه‌های ساخته شده توسط کشور پاکستان در افغانستان عرضه شود.

در محفلی که به مناسبت تحویل‌دهی این کمک‌ها امروز (جمعه، ۱۱ قوس) برگزار شده بود، قلندر عباد، وزیر صحت عامه افغانستان و همتایش از کشور پاکستان، عبدالقادر پتیل حضور داشتند.

قرار است این کمک‌ها به شفاخانه محمد علی جناح در شهر کابل، شفاخانه امان‌الله لوگری در ولایت لوگر و مرکز تداوی امراض گرده در شهر جلال آباد فرستاده شود.

محمد صادق، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان در تویتر نگاشته است: «شفاخانه‌های ساخته شده توسط پاکستان در افغانستان دارای مدرن ترین ساختمان‌ها و تجهیزات می‌باشد. پاکستان هنوز برای فعالیت این شفاخانه‌ها با فراهم سازی معاشات و ادویه کمک می‌کند.»

به گفته آقای صادق، پاکستان ۵۰۰ میلیون کلدار را برای فعالیت این شفاخانه‌ها اختصاص داده است.

Continue Reading

صحت

یونیسف: صدها هزار کودک افغانستان را خطر مرگ تهدید می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی غذایی با خطر مرگ روبه‌رو اند.

سام مورت، مسوول بخش ارتباطات یونیسف درافغانستان در توییتر نگاشته است: «هشتصدو هفتاد و پنج‌هزار کودک در افغانستان با خطر مرگ رو‌به‌رو اند. اداره یونیسف در افغانستان به حمایت عاجل جامعه جهانی نیاز دارد تا از سوء تغذیۀ حاد در میان کودکان جلوگیری شود و آنعده از پسران و دختران تداوی شوند که از سوء تغذیه رنج می‌برند.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل اندرگاندی نیز گفته‌اند تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته است.

محمد حسیب رحیمزی، رییس صحت طفل اندراگاندی گفته است دلیل افزایش مراجعین این شفاخانه بهبود وضعیت امنیتی است چون حالا همه آزادانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی ازآگاهان وضعیت کودکان در افغانستان را در شرایط کنونی نگران کننده می‌دانند و می‌گویند عواملی همچو فقر، بیکاری، آفات طبیعی و خشکسالی شدید، صدها هزار کودک در افغانستان را در شرایط بسیار رقت‌بار قرار داده است.

مریم معروف آروین، مسوول موسسه تحکیم رفاه زنان و کودکان می‌گوید: «این وضعیت برای ما نگران کننده است و عواملی همچون زلزله و آفات طبیعی و خشکسالی نیز شرایط را برای کودکان کار، سخت و سخت‌تر کرده است.»

پیش از این، موسسه حمایت از کوکان سازمان ملل گفته بود که تقریباً ده میلیون کودک در افغانستان به دلیل نرسیدن غذای کافی در وضعیت بد زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز بارها از سازمان‎های بین‌المللی خواسته است با کمک‌های بشری برخورد سیاسی نکنند و مردم افغانستان را تا رفع مشکلات اقتصادی این کشور کمک کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!