Connect with us

رویداد های اخیر

روسیه خواستار آرامش میان افغانستان و تاجیکستان شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۰)

روسیه از تاجیکستان و افغانستان خواسته است تا هرگونه مناقشه شان را با روش قابل قبول برای دو طرف حل و فصل کنند.

تاس، خبرگزاری دولتی روسیه از قول الکسی زیاتسیف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گزارش داده است که مسکو “تنش فزاینده” در روابط تاجیکستان-افغانستان و اعزام قوا از سوی هر دو کشور در امتداد خط مرزی را با نگرانی نظارت می‌کند.

این مقام روسی گفته است که بر اساس اطلاعات منابع امارت اسلامی افغانستان، هزاران نیروی ویژه آن گروه به ولایت تخار که هم مرز با تاجیکستان است، مستقر شده اند.

با اینحال، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که وزارت خارجه تاجیکستان و مقام‌های امارت اسلامی تا کنون در مورد مناقشات دو کشور و نیز تحرکات نظامی مرزی اظهار نظر نکرده اند.

امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان گفته است که بحران سیاسی، بشری و دولت‌داری در افغانستان، تهدیدی جدی برای ثبات و امنیت منطقه است.

این درحالی است که آقای رحمان هفته گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که کشورش حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و به گفته وی دولت و مردم تاجیکستان “نمی‌توانند نسبت به بحران آن کشور [افغانستان] بی تفاوت بمانند”.

رییس جمهور تاجیکستان پیش از این گفته بود که کابینه امارت اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسد و امارت اسلامی را به نقض حقوق بشر در جریان حمله بر ولایت پنجشیر متهم کرده بود.

او در مجمع عمومی ملل متحد گفت که برای حل مناسب مشکلات سیاسی و امنیتی افغانستان باید حکومت فراگیر برآمده از انتخابات و اراده مردم در آن کشور شکل گیرد که نمایندگان همه گروه‌های سیاسی و اقلیت‌های ملی و قومی در آن سهیم باشند.

مقام‌های امارت اسلامی نیز در این اواخر اظهارات تندی در واکنش به اظهارات مقام‌های تاجیکستانی داشته و بر ضد هرگونه دخالت آن کشور در امور داخلی افغانستان هشدار داده اند.

آقای رحمان در ملل متحد گفت که نمی‌خواهد در امور داخلی افغانستان مداخله کند، اما گفت که برای حل مسایل سیاسی و امنیتی این کشور، باید انتخابات برگزار شود.

تاجیک‌ها که یکی از بزرگترین گروه‌های قومی در افغانستان است، در کابینه سرپرست امارت اسلامی مشارکت بسیار اندک دارند.

کابینه سرپرست امارت اسلامی به خاطر تک قومی بودن و عدم حضور زنان در آن به شدت مورد انتقاد جامعۀ جهانی قرار گرفته است.

تاجیکستان که میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است، به تازگی تمرینات نظامی را در دو ولایت مرزی آن کشور با افغانستان انجام داد.

رویداد های اخیر

کمیسیون تماس با شخصیت‌های سیاسی از حفظ جان و مال افرادی که برکردند اطمینان داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۱)

کمیسیون تماس با شخصیت‌های سیاسی روزشنبه (۳۱ ثور) یک نشست خبری لایحه این کمیسیون را اعلام کرد و رییس این کمیسیون از همه شخصیت‌های سیاسی خواست که به کشور خود برگردند و از امنیت کامل برخوردار خواهند بود.

لایحه‌ای که پانزده بند دارد و درشت ترین بند آن اینست که مال و جان شخصیت‌های که دوباره به کشوربر میگردند در امان است.

شهاب الدین دلاور، رییس کمیسیون تماس با شخصیت‌ها می‌گوید که:” این وجیبه امارت اسلامی است تا از عزت، سر و مال شان حفاظت کند و خواسته های مشروع شان را برآورده سازد و در خدمت شان خواهد بود بنا براین خواست ما از هموطنان ما همین است که هر که به افغانستان بر می‌گردد این خانه خود تان است.”

شهاب الدین دلاور می‌گوید که از کشورهای مختلف مانند شخصیت‌های زیادی از  ترکیه ایران و تاجکستان بخاطر برگشت شان با این کمیسیون تماس گرفته اند.

آقای دلارو هم چنان گفت که با اشرف غنی رییس جمهور پیشین گفتگو نشده و نیاز هم نیست.

آقای دلار دراین باره گفت:” همراه با اشرف غنی یا کسی دیگر کدام مذاکراتی صورت نگرفته است و نه هم دیگر نیازی به مذاکرات وجود دارد. امنیت سرتاسری تامین می‌باشد، حاکمیت ملی اعاده شده است و صلح بین الافغانی است فقد باید نظام تقویت شود.”

درهمین حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید که ایجاد این کمیسیون بهترین مرجع و مرکز برای کسانی که در داخل و یا بیرون است می‌باشد .

این مقام ارشد امارت اسلامی در مورد محدودیت های سفر آقای کرزی اظهار بی‌خبری کرد اما گفت که عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه ملی که حالا در بیرون از کشور بسر میبرد دوباره به کشور برخواهد گشت.

در این نشست هم چنان گفته شد نشستی که قرار است در آینده برگزار شود در آن همه افغان‌ها شرکت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending