Connect with us

اخبار ویژه

سازمان ملل: جنگ در هلمند ارایه خدمات صحی را مختل کرده است

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۳۹۹)

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد میگوید که جنگ در حومه های شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در کنار آواره کردن هزاران نفر، روند ارایه خدمات صحی را نیز مختل کرده است.

این نهاد گفته است که در پی درگیری‌ها، مرکزهای صحی در قسمت هایی از این ولایت مسدود شده است.  

تازه ترین گزارش ها از جنگ نشان میدهد که طالبان حملات هدفمند را شنبه شب در سراسر این ولایت راه اندازی کردند. بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل روز چهارشنبه درگیری ها در ولسوالی های نهرسراج و نادعلی جریان داشت.

نماینده سازمان ملل گفته است همچنان گفته است که شاهراه هلمند-قندهار همچنان مسدود شده است.

این دفتر آمار بیجا شدگان در نتیجه درگیری های چند روز پسین را (۳۵۰۰۰ هزار تن ، ۵۰۰۰ خانواده) گزارش کرده است.

در گزارش آمده است که به دلیل درگیری روز چهارشنبه دو کلینیک در ولسوالی‌های ناوه و بولان مسدود شد. همچنان هفت مرکز صحی دیگر نیز در ولسوالی های نادعلی، نارجه، نهرسراج، لشکرگاه و ناوه به دلیل وجود تهدید علیه کارمندانش مسدود شده است.

در گزارش آمده است: “پیش از بسته شدن، مراکز بهداشتی با ظرفیت کمتری کار می کردند و فقط به زخمی ها رسیدگی می‌کردند. بسته شدن مراکز بهداشتی بیش از ۳۸۰۰۰ نفر در منطقه را تحت تاثیر قرار داده و آنها از دسترسی به خدمات بهداشتی حیاتی محروم شده اند.”

در همین حال توزیع مواد غذای برای خانواده های نیازمند به روز چهار شنبه آغاز شد. مقام‌های اداره فاجعه ملی افغانستان به ۱۲۰ خانواده (حدود ۸۰۰ نفر) بسته های مواد غذای توزیع کردند. قرار است به ۱۰۰۰ خانواده (۷۰۰۰ نفر) دیگر که در اثر جنگ ها بی‌جا شده اند، مواد غذایی توزیع شود.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد میگوید که قطع جریان برق و مخابرات در بعضی ساحات ارتباط مردم و فعالیت های بشر دوستانه را مختل کرده است.

این نهاد به ۶۰۰ خانواده ۲۰۰ خیمه و ۴۰۰ مواد غیرغذایی کمک کرده است.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!