Connect with us

اخبار ساحوی

شیوع بیماری سرخکان در بدخشان؛ ۱۵۷ کودک جان باختند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۴۰۰)

باشنده‌گان بدخشان میگویند که ۱۵۷ کودک تنها در دو ولسوالی این ولایت از اثر مریضی سرخکان جان‌های خود را از دست داده اند.

باشندگان ولسوالی‌های مرزی کوف آب و نسی میگویند که به دلیل برف باری‌های شدید و مسدود شدن راه‌ها آنان نمی‌توانند کودکانی را که به امراض مانند سرخکان متبلا می‌شوند به شفاخانه‌ها انتقال دهند.

بر اساس گفته‌های باشنده‌گان محل تاکنون ۱۱۷ کودک در ولسوالی کوف آب و ۴۰ کودک دیگر در ولسوالی نسی در اثر مریضی سرخکان جان‌های خود را از دست داده اند و شش صد کودک مصاب به سرخکان بهبود یافته اند.

یک عضو امارت اسلامی در ولسوالی کوف آب بدخشان در این باره گفت:”در ۲۲ قریه ۱۱۷ نفر ما در مرض سرخکان را از دست دادیم.”

یک باشنده ولسوالی کوف آب در این باره گفت: “ده همین اواخر وختی مرض در اینجا شیوع پیدا کرد بنام سرخکان در همین ۷۲ قریه” گسترش یافت.”

یک عضو امارت اسلامی در این باره گفت:” ۴۰ نفر در قریات مختلف خلاصه در ولسوالی نسی درواز در اثر همین بیماری سرخکان تلف شده” اند.

مقام‌های محلی هم که به این ولسوالی‌ها برای ارزیابی وضعیت رفته میگویند که بسته از دوا  و واکسین سرخکان را برای دروازها انتقال داده اند.

سرپرست ولایت بدخشان از ایجاد یک شفاخانه بزرگ برای حل دایمی مشکلات صحی مردم خبر می‌دهد.

مولوی نثار احمد احمدی، معاون و سرپرست ولایت بدخشان، در این باره گفت:” اینجا مشکلات شان به مراتب زیاد است میفهمیدید که کشت و زراعت و دیگه کار در این ولایت وجود ندارد.”

قاری نذیر نظار، معاون ریاست صحت عامه بدخشان، در این باره گفت:” به تعداد ۴۸ کارتن دوا که شامل زرقیات است و ادویه خوراکی است و همچنان سیروم است،  کیت‌های خوب است که تقریبا برای به تعداد ۹۰ هزار الی یک لک نفوس استفاده کنند.”

شیوع مرض سرخکان در حالی گسترش یافته که سیستم صحی افغانستان با احتمال فروپاشی روبرو است، اما امارت اسلامی برای نجات سیستم صحی تلاش‌های اش را سرعت داده است.

اخبار ساحوی

ایران صدها فروند راکت بالستیک به روسیه فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

خبرگزاری رویترز به نقل از شش منبع مطلع مدعی شده که ایران تعداد زیادی راکت بالستیک زمین به زمین قدرتمند را برای روسیه تامین کرده است. ایران و روسیه هر دو تحت تحریم‌های ایالات متحده امریکا هستند و این موضوع می‌تواند نشان از همکاری نظامی نزدیک بین مسکو و تهران باشد.

سه منبع ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که از حدود ۴۰۰ فروند راکتی که از سوی ایران برای روسیه فراهم شده است، بسیاری از نوع راکت ذوالفقار یا همان نمونه ارتقایافته راکت‌های بالستیک کوتاه برد نوع فاتح-۱۱۰ است. کارشناسان می‌گویند این راکت با دارا بودن سکوی پرتاب متحرک جاده‌ای قادر است اهدافی را در فاصله بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

 رویترز در گزارش اختصاصی خود به تاریخ چهارشنبه (۲حوت) می‌نویسد که ایران و همچنین وزارت دفاع روسیه تا کنون در این رابطه اظهار نظری نکرده‌اند.

 محموله‌های راکتی چگونه ارسال شده‌اند؟

 یکی از منابع ایرانی در این رابطه به رویترز گفته است که بعد از به نتیجه رسیدن توافق مربوطه در نشست‌های بین مقامات نظامی و امنیتی ایران و روسیه که اواخر سال گذشته میلادی در تهران و مسکو برگزار شد؛ ارسال این محموله‌ها نیز از اوایل ماه جنوری امسال آغاز شد.

 بر همین اساس، یک مقام نظامی ایران – که همچون سایر منابع مطلع به دلیل حساسیت موضوع خواست نام او در این گزارش برده نشود – گفت که دست‌کم چهار محموله راکت ارسال شده است و در هفته‌های آینده تعداد بیشتری نیز فرستاده خواهد شد. وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

 دومین مقام مطلع ایرانی نیز به رویترز گفته است که «محموله‌های بیشتری در کار خواهد بود و هیچ دلیلی برای پنهان کردن آن وجود ندارد. ما اجازه داریم به هر کشوری که بخواهیم سلاح صادر کنیم.»

 یکی دیگر از مقامات بلند رتبه‌ای ایرانی نیز گفته است که برخی از این راکت‌ها با کشتی و از طریق دریای خزر به روسیه ارسال شده و برخی دیگر با طیاره منتقل شده‌اند.

محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صادرات برخی راکت‌ها، طیاره‌های بی پیلوت و سایر فناوری‌های ایران در ماه اکتوبر به پایان رسید. با این حال، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه برنامه راکتی بالستیک ایران را در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد صادرات تسلیحات به نیروهای نیابتی این کشور در خاورمیانه و روسیه پابرجا نگه داشتند.

چهارمین منبع آگاه به این موضوع، بدون ارائه جزئیات بیشتر تایید کرد که روسیه اخیراً تعداد زیادی راکت از ایران دریافت کرده است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در اوایل جنوری گفت که ایالات متحده نگران است که روسیه علاوه بر موشک‌هایی که قبلاً از کوریایی شمالی تهیه کرده است، بتواند به تسلیحات بالستیک کوتاه برد ایران نیز برسد.

یک مقام امریکایی به رویترز گفت که واشنگتن شواهدی از پیشروی فعالانه مذاکرات بین تهران و مسکو دیده است اما هنوز نشانه‌ای مبنی بر تحویل محموله‌ها گزارش نشده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بزرگترین احزاب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۴۰۲)

 دو حزب سیاسی بزرگ پاکستان گفتند به توافق رسمی برای تشکیل یک دولت ائتلافی دست یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ پس از اینکه هیچ حزبی نتوانست اکثریت قاطع را در انتخابات سراسری پاکستان به دست آورد، دو حزب بزرگ سیاسی این کشور برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند.

توافق بین حزب مردم پاکستان به رهبری بوتو زرداری و حزب مسلم لیگ نواز پاکستان به رهبری نواز شریف که سه بار صدراعظم این کشور بود، به روزهای بلاتکلیفی پایان داد. بوتو زرداری در یک کنفرانس مطبوعاتی اواخر سه‌شنبه شب (۱حوت) در اسلام آباد تایید کرد که شهباز شریف، صدراعظم سابق، که در کنار او نشسته بود، نامزد ائتلاف برای صدراعظمی خواهد بود. وی افزود که پدرش آصف علی زرداری نامزد این ائتلاف برای ریاست جمهوری کشور خواهد بود.

شهباز شریف، برادر کوچکتر نواز شریف هم گفت که این دو حزب تعداد لازم برای تشکیل دولت را دارند و همچنین از حمایت سایر احزاب کوچکتر برخوردارند.

تأخیر در تشکیل دولت در پاکستان۲۴۱ میلیونی مجهز به سلاح هسته‌ای باعث نگرانی شده است زیرا پاکستان با بحران اقتصادی در بحبوحه رشد آهسته و تورم بی سابقه، افزایش خشونت‌های شورشیان دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز به یک دولت باثبات با قدرت برای اتخاذ تصمیمات سخت دارد. بر اساس قانون اساسی این کشور، جلسه پارلمان باید تا ۲۹ فبروری برگزار شود و پس از آن رای گیری برای صدراعظم جدید برگزار می‌‎شود.

گفتنی است نامزدهای وفادار به حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده‌اند قادر به مشارکت در تشکیل دولت نیستند چون به دلیل ممنوعیت فعالیت‌های حزب، به طور مستقل در انتخابات شرکت کرده‌اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

حزب نواز شریف: گفتگوها برای تقسیم قدرت جریان دارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۳۰, ۱۴۰۲)

یکی از مقام‌های ارشد حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف، صدر اعظم سابق آن کشور، اعلام کرده که قرار است این حزب دوشنبه با حزب مردم پاکستان به‌منظور حل اختلاف‌های شان درباره ایجاد حکومت ایتلافی دیدار کند.

پس از آن‌که شهباز شریف، صدر اعظم سابق پاکستان، از سوی حزب مسلم لیگ نواز برای رهبری کشور مجدداً معرفی شد، گفتگوهای دوشنبه پنجمین دور چنین گفتگوها خواهد بود.

اسحاق دار، سناتور حزب نواز شریف که رهبری گفتگوها را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای که یکشنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، گفته است: «دو طرف هنوز بر سر نکته‌های نهایی به توافق نرسیده‌اند.»

وی افزوده است: «گفتگوها در مورد پیشنهادهای مختلف» برای تقسیم قدرت در حال انجام است.

حزب مردم پاکستان به رهبری وزیر خارجه سابق، بلاول بوتو زرداری، حمایت مشروط از حزب مسلم لیگ را اعلام کرده و گفته است که به شریف برای تشکیل دولت رای خواهد داد، اما در کابینه سهم نخواهد گرفت.

آقای دار به تلویزیون جیو گفته است: «می توانم تایید کنم که در اصول تصمیم گرفته شده است که احزاب سیاسی یک دولت ایتلافی تشکیل دهند.»

شریف ۷۲ ساله که به مدت ۱۶ ماه تا آگست، صدر اعظم پاکستان بود، توسط برادر بزرگ‌ترش، نواز شریف، به‌حیث نامزد ایتلاف برای احراز کرسی صدارت معرفی شده است.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!