Connect with us

تجارت

هشدار بانک جهانی از رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۱)

بانک جهانی روز سه‌شنبه (۲۰ جدی) هشدار داد که اقتصاد جهانی در سال روان میلادی “به گونه‌ای خطرناک” به رکود نزدیک می‌شود رشد اقتصادی در سراسر جهان از جمله اقتصادهای برتر— ایالات متحده، اروپا و چین— ضعیف‌تر خواهند شد.

بانک جهانی که برای پروژه‌های توسعه‌ای کشورهای فقیرتر قرضه فراهم می‌کند، در گزارش سالانهٔ خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی در سال جاری میلادی تقریباً به ۵۰ در صد کاهش خواهد یافت. این بانک قبلاً پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی سه در صد خواهد بود، اما حالا این پیش‌بینی به ۱.۷ درصد تقلیل یافته است.

اگر این پیش‌بینی درست ثابت شود، پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و سپس بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، این سومین ضعیف‌ترین رشد سالانه در اقتصاد جهان در سه‌ دههٔ گذشته خواهد بود.

بر اساس این پیش‌بینی، ایالات متحده در سال روان احتمالاً از رکود اقتصادی جلوگیری کند، اما رشد اقتصادی این کشور فقط صفر اعشاریه پنج در صد خواهد بود.

با آنهم، ضعف اقتصاد جهانی، افزایش قیمت کالا‌ها و افزایش نرخ بهره بانکی برای قرضه‌، احتمالاً کسب و کار و در نهایت مصرف‌کنندگان را در امریکا متاثر خواهد کرد.

در عین حال، اگر مریضی کووید-۱۹ افزایش یابد و یا جنگ روسیه در اوکراین وخیم‌تر شود، ایالات متحده نیز در برابر اختلالات بیشتر زنجیره تامین کالا‌‌ها آسیب پذیر خواهد شد.

بر اساس این گزارش بانک جهانی،‌ اروپا که از مدت‌ها به اینسو صادرکننده اصلی به چین بود، احتمالاً از اقتصاد ضعیف‌تر چین متاثر خواهد شد.

گزارش بانک جهانی همچنین به افزایش نرخ بهره در اقتصادهای توسعه‌یافته مانند ایالات متحده و اروپا اشاره کرده گفته است که این وضعیت موجب جذب سرمایه‌گذاری از کشورهای فقیرتر می‌شود و در نتیجه، کشور‌های فقیر را از سرمایه‌گذاری داخلی که برای این کشورها حیاتی شمرده می‌شود، محروم می‌کند.

در عین حال،‌ در این گزارش گفته شده است افزایش نرخ‌های بهره رشد را در کشورهای توسعه‌یافته در زمانی که حمله نظامی روسیه به اوکراین قیمت‌ مواد غذایی را در سطح جهان افزایش داده است، کند خواهد کرد.

دیوید مالپاس، رییس بانک جهانی، به خبرنگاران گفت که تهاجم روسیه به اوکراین هزینه‌های بزرگ جدیدی را ایجاد کرده است. به گفتهٔ مالپاس،‌ چشم انداز رکود اقتصادی به خصوص برای فقیر‌ترین کشور‌های جهان که کاهش فقر در این کشورها متوقف شده است،‌ ویرانگر خواهد بود، زیرا مردم کشورهای فقیر به برق، کود کیمیایی، غذا و سرمایه دسترسی اندک دارند. به گفته‌ٔ این مقام ارشد بانک جهانی،‌ رکود اقتصادی در کشور‌های فقیر احتمالاً طولانی‌تر خواهد بود.

بر اساس گزارش بانک جهانی،‌ تاثیرات رکود اقتصادی در کشور‌های فقیر مانند صحرای افریقا که محل زندگی ۶۰ در صد فقرای جهان است، شدیدتر خواهد بود.

پیش‌بینی بانک جهانی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ فقط ۱.۲ در صد خواهد بود، وضعیتی که رشد فقر را احتمالاً افزایش خواهد داد.

رییس بانک جهانی گفته است که رکود اقتصاد جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری عواقب ویرانگر را در قسمت صحت، افزایش فقر و زیربناها را در پی خواهد داشت. او گفت که در صدد منابع مالی بیشتر است تا برای کشور‌های فقیرتر، با شرایط سهل‌تر قرضه‌های بیشتر فراهم شود.

تجارت

سفر هئیت تجاری ایران به ولایت بلخ برای گفتگو با تاجران افغان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

یک هیئت تجاری ایران برای گفتگو با تاجران افغان به ولایت بلخ سفر کرده اند. تاجران ایرانی می‌گویند که آنان در بخش زارعت دهاقین افغان را همکاری خواهند کرد.

این نشست با حضور تاجران ملی کشور هیئت مدیره مرکز تجاری ایران، به منظور حمایت از دهاقین و معیاری سازی زراعت افغانستان در ولایت بلخ راه اندازی شده است.

رئیس هیئت مدیره مرکز تجاری ایران در این نشست می‌گوید که کشور اش جهت میکانیزه ساخت زراعت، حل مشکلات زیربنایی در بخش زراعت دهقانان افغان را یاری می‌رسانند.

حسین آذری، رئیس هیئت مدیره مرکز تجاری ایران می‌گوید: «دیدار و ملاقات با تاجران شهر مزارشریف، رییس زراعت، مالداری و آبیاری ولایت بلخ و مسئولین بلند پایه اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان برایم افتخار آفرین است و معتقد هستم که موفقیت در کار تیمی بیشتر می‌باشد.»

وی افزوده است: «امیدوار هستیم که زیر بنا زراعت، زیربنا واحدهای تولیدی و صنعتی و انتقال دانش فنی با کمک جمهوری اسلامی ایران در افغانستان رونق بیشتر پیدا کند و در نشست امروز روی سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف زراعتی در محور کشت‌های فراسرزمینی و ایجاد فارم پروسیس محصولات زراعتی گفتگو صورت گرفته است.»

اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور نیز ابراز امیدواری می‌کنند که تفاهم‌نامه‌های زراعتی میان افغانستان و ایران به امضاء برسد تا سکتور زراعت شاهد پیشرفت باشد.

خیرالدین مایل، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید: «ما بر اساس تفاهم نامه‌های امضا شده در مرکز با دوستان ایرانی نشست داشتیم و آنان پیشنهاد معیاری سازی زراعت افغانستان را پیشکش نمودند و فکر میکنم این نشست بسیار خوب و مفید بود.»

وی افزود: «امید دارم تفاهم نامه میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان امضاء شود تا ما شاهد پیشرفت زراعت در کشور عزیزمان باشیم.»

در همین ‌حال مسوولان در ریاست زراعت ولایت بلخ می‌گویند آنان برای معیاری سازی زراعت به حمایت کشورهای همسایه به ویژه ایران نیاز دارند.

شمس‌الدین خالد، رئیس زراعت و مالداری بلخ می‌گوید: «برای معیاری سازی زراعت افغانستان آماده هستیم با جمهوری اسلامی ایران و سایر کشور ها تفاهم نامه داشته باشیم.»

تلاش‌ها برای رسیدگی به مشکلات دهقانان در حالی جریان دارد که هم‌اکنون کم‌بود آب، بلند بودن بهای کود کیمیاوی، بهای بلند ادویه زراعتی، نبود سردخانه‌ها، و عدم دسترس به وسایل پیشرفته زراعتی از مشکلات اساسی دهقانان در کشور محسوب می‌شود.

Continue Reading

تجارت

سنگ ‌تهداب یک پارک صنعتی در ولایت بلخ گذاشته شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۲)

سنگ تهداب پارک صنعتی بلخ روز یکشنبه (۵ قوس) با حضور مقامات حکومتی و نمایندگان سکتور خصوصی این ولایت گذاشته شد.

به گفته وزارت صنعت و تجارت، در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شده بود، نورالهادی ابو ادریس، معاون والی ولایت بلخ ضمن تاکید روی حمایت امارت اسلامی از سکتور خصوصی گفت: «جهت حل مشکلات، اقدامات جدی صورت می‌گیرد و این گونه پروژه‌ها برای توسعه کشور اجرا می‌شوند.»

سید محمد نعیم محمدی، رئیس عمومی پارک‌های صنعتی وزارت صنعت و تجارت ضمن سپاس‌گزاری از مقامات  جهت تحویلی زمین و راه‌اندازی ساخت این پارک، از تجار و سرمایه‌گذاران خواست که در این پارک سرمایه‌گذاری نمایند.

وزارت صنعت و تجارت گفته است که برای تأسیس پارک صنعتی ولایت بلخ در حدود ۴ هزار جریب زمین از سوی این وزارت اختصاص داده شده است که در مراحل اول، پارک صنعتی در مساحت ۲۴۴ جریب زمین و یک مرکز تجاری ساخته خواهد شد. سنگ‌ تهداب این پارک صنعتی با هزینه ۲۰ میلیون افغانی برای اعمار ۳.۶ کیلومتر دیوار و ۱۰ کیلومتر سرک گذاشته شده که در شش ماه آینده تکمیل خواهد شد.

در همین حال، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت دو شهرک صنعتی را در ولایت ‎هلمند افتتاح کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت صنعت و تجارت با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای عزیزی در مراسم افتتاح این شهرک‌ها بر صنعتی شدن افغانستان تاکید کرده است.

شهرک صنعتی بست در مساحت ۱۷۵ جریب و شهرک صنعتی ملی در مساحت ۲ هزار جریب زمین در ولایت ‎هلمند ساخته شده اند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افزود: «افتتاح شهرک‌های صنعتی در کشور، مبدل سازی افغانستان از اقتصاد وابسته به واردات به اقتصاد وابسته به صادرات در اولویت پالیسی اقتصادی امارت اسلامی قرار دارد.»

پیش از این سرپرست وزارت صنعت و تجارت به ولایت کندهار سفر نمود و از فابریکه‌های تولیدی در آنجا بازدید کرد.

Continue Reading

تجارت

افزایش صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۲)

مشاور اقتصادی نماینده خاص رئیس جمهور ایران در امور افغانستان از افزایش ۴ درصدی صادرات غیر نفتی به افغانستان خبر داد.

به گفته وی طی هفت ماه گذشته صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان چهار درصد افزایش یافته است.

محمد مهدی جوانمرد قصاب گفت: «ایران ۳۵ درصد در بازار واردات افغانستان سهم دارد که رقم قابل توجهی در روابط تجاری دوجانبه است.»

وی افزود: «دو کشور از ظرفیت‌های بالایی برای گسترش روابط تجاری دوجانبه به ویژه در زمینه خدمات فنی انجینری، حمل و نقل و ترانزیت برخوردار است.

جوانمرد قصاب در ادامه گفته است که ایران و افغانستان می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و برای برای بهره برداری بهتر از این شرایط نیازمند یک برنامه استراتژیک درازمدت هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!