Connect with us

جهان

پنتاگون از کشف «بالون جاسوسی» چین بر فراز‌ آسمان امریکا خبر داد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ایالات متحده روز پنج‌شنبه، دوم فبروری، گفت که یک بالون جاسوسی چینی را تعقیب می‌کند که در ارتفاع بلند بر فراز امریکا قرار گرفته و به نظر می‌رسد که پایگاه‌های حساس هسته‌ای را نظارت می‌کند.

یک مقام بلند پایهٔ دفاعی ایالات متحده به خبرنگاران گفت که براساس درخواست جو بایدن،‌ رییس جمهور امریکا و لوید آستن، وزیر دفاع و مقامات ارشد نظامی امریکایی در مورد هدف قرار دادن این بالون غور صورت گرفت، اما سپس گفته شد که این کار در زمین شماری زیادی از افراد را با خطر مواجه خواهد کرد.

این مقام امریکایی به شرط افشا نشدن نامش گفت که این بالون بر فراز شمال‌غرب امریکا در پرواز است، جاییکه پایگاه‌های حساس هوایی و دیپو‌های میزایل‌های استراتیژیک در زیر زمین، وجود دارد.

با آنهم، پنتاگون به این باور است که این بالون تهدید خطرناک استخباراتی را در پی نداشته و ارزش محدود در بخش جمع‌آوری استخباراتی دارد.

بر اساس معلومات این مقام امریکایی، این بالون چند روز پیش به حریم هوایی ایالات متحده وارد شد و استخبارات امریکا پیش از آن این بالون را تحت نظارت داشت.

طیاره‌های جت جنگی امریکایی برای ارزیابی این بالون در حالی بر فراز مونتانا به پرواز در آمدند که پس از تقاضای بایدن برای گزینه‌های رسیدگی به این بالون، لوید آستن با مقامات ارشد وزارت دفاع این کشور بحث کرد.

پت ریدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده تایید کرد که این بالون چینی هنوز هم در حریم هوایی امریکا تحت نظارت قرار دارد.

ریدر افزود که این بالون در حال حاضر در ارتفاع بلند تر از ترافیک هوایی در پرواز است و هیچ گونه تهدید نظامی یا فزیکی را به مردم در زمین در قبال ندارد.

چین در گذشته نیز بالون‌های جاسوسی خود را به ایالات متحده فرستاده بود. اما یک مقام امریکایی گفت که این بار بالون چینی برای مدت بیشتر در حریم هوایی امریکا باقی مانده است.

وزارت خارجه چین که همواره در خصوص موضوعات مهم واکنش نشان می‌دهد اما در این خصوص تاکنون چیزی نگفته است.

جهان

ثبت‌نام ۸۰۰ هزار نفر در کوریای شمالی برای جنگ با امریکا

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه دولتی کوریای شمالی روز شنبه (۲۷حوت) گزارش داد که حدود ۸۰۰ هزار شهروند این کشور به صورت داوطلبانه برای پیوستن به اردو جهت جنگ علیه امریکا ثبت نام کرده‌اند.

روزنامه دولتی کوریای شمالی در این ارتباط گزارش داد که این ۸۰۰ هزار نفر شامل محصلین و کارگران هستند که آمار ثبت نام آن‌ها فقط مربوط به یک روز است و انتظار می‌رود که افراد متمایل به جنگ با امریکا در کوریای شمالی بسیار بیشتر از این تعداد باشد.

این ادعای کوریای شمالی پس از آن مطرح شد که این کشور روز پنج‌شنبه راکت بالستیک قاره پیمای هواسونگ -۱۷ (ICBM) خود را در پاسخ به تمرینات نظامی جاری امریکا و کوریای جنوبی پرتاب کرد.

کوریای شمالی روز پنج‌شنبه، ساعاتی قبل از پرواز رئیس جمهور کوریای جنوبی به توکیو برای حضور در نشستی که قرار بود در آن راه‌های مقابله با کوریای شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای مورد بحث و بررسی قرار گیرد، موشک قاره پیما خود را به سمت دریای بین شبه جزیره کوریا و جاپان پرتاب کرد. این پرتاب با محکومیت دولت‌های سئول، واشنگتن و توکیو مواجه شد.

نیروهای کوریای جنوبی و امریکا تمرینات مشترک ۱۱ روزه خود را با نام «سپر آزادی ۲۳» روز دوشنبه آغاز کردند که حجم و گستره این تمرین نظامی از سال ۲۰۱۷ تاکنون بی سابقه بوده است. گفته شده این تمرینات برای مقابله با تهدیدات کوریای شمالی برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، پَت رایدر، سخنگوی پنتاگون در بحبوحه نگرانی‌ها درباره آزمایش‌های هسته‌ای کوریای شمالی، مدعی شد که «هرگونه استفاده از سلاح اتمی به معنای پایان رژیم پیونگ‌یانگ» است.

رایدر در نشستی مطبوعاتی گفت: «فکر می‌کنم کاملاً روشن کرده‌ایم که استفاده پیونگ‌یانگ از سلاح اتمی، به معنای پایان رژیم کوریای شمالی است.»

وزارت دفاع امریکا در گزارش راهبرد دفاع ملی که اکتوبر ۲۰۲۲ منتشر شد، نوشته بود:«هرگونه حمله اتمی کوریای شمالی به امریکا یا متحدان و شرکایش غیرقابل قبول بوده و به پایان آن رژیم منجر خواهد شد.»

کوریای شمالی از آن پس، استفاده از لفاظی هسته‌ای را شدت بخشیده و کیم جونگ اون، رهبر این کشور نیز به‌تازگی خواستار «رشد تصاعدی» زرادخانه هسته‌ای پیونگ‌یانگ شده است. کوریای شمالی ششمین و آخرین آزمایش هسته‌ای خود را در سپتامبر ۲۰۱۷ انجام داد.

رایدر افزود:«اما دوباره، بر همکاری بسیار نزدیک با متحدان و شرکای‌مان در منطقه برای جلوگیری از تجاوز، تأمین امنیت و ثبات در منطقه تمرکز خواهیم کرد.»

آزمایش‌های راکتی کوریای شمالی پارسال به رقم بی‌سابقه‌ای رسید و در تعدادی از آنها چندین راکت بالستیک قاره‌پیما نیز پرتاب شد. این آزمایش‌ها در سال ۲۰۲۳ نیز تداوم داشت و کوریای شمالی در واکنش به تمرینات مشترک امریکا و کوریای جنوبی، چندین راکت بر فراز اقیانوس آرام پرتاب کرد و امریکا را به «تشدید» شرایط از طریق برگزاری تمرینات مشترک هوایی با کوریای جنوبی در حضور بمب‌افکن هسته‌ای B-۵۲ متهم کرد.

Continue Reading

جهان

هند: وضعیت مرزها با چین در منطقه هیمالیا شکننده و خطرناک است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

پس از درگیری‌های سال ۲۰۲۰ در مرزهای هند و چین که وضعیت از طریق مذاکرات دیپلوماتیک و نظامی آرام شد، اکنون وزیر امور خارجه هند می‌گوید که وضعیت مرزها با چین در منطقه هیمالیا، شکننده و خطرناک است.

به گزارش رویترز، سوبرانیام جایشانکار امروز (شنبه، ۱۸ مارچ) در یک کنفرانس گفته است که وضعیت بین این کشور و چین در منطقه غربی هیمالیا در «لاداخ» شکننده و خطرناک است و نیروهای نظامی در برخی مناطق بسیار نزدیک به یکدیگر مستقر شده‌اند.

در اواسط سال ۲۰۲۰ در جریان درگیری دو طرف در منطقه غربی هیمالیا حداقل ۲۴ سرباز کشته شدند، اما اوضاع با گفتگوهای دیپلوماتیک و نظامی آرام شد. خشونت در بخش شرقی مرزهای نامشخص بین قدرت‌های آسیایی مجهز به سلاح هسته‌یی در ماه دسمبر هم رخ داد، اما منجر به تلفات نشد.

وزیر خارجه هند در این کنفرانس گفته است: «به نظر من وضعیت هنوز بسیار شکننده است زیرا مکان‌هایی وجود دارد که استقرار ما بسیار نزدیک است و در ارزیابی نظامی بسیار خطرناک است. تا زمانی که مناقشه مرزی مطابق با توافق اصولی سپتمبر ۲۰۲۰ که او با همتای چینی خود به دست آورد، حل و فصل نشود، روابط هند و چین نمی‌تواند به حالت عادی بازگردد. چینی‌ها باید آنچه را که بر سر آن توافق شده است، انجام دهند.»

جایشانکار نیز گفت: «ما به چینی‌ها خیلی واضح گفته‌ایم که نمی‌توانیم صلح و آرامش را نقض کنیم، شما نمی‌توانید توافق را زیر پا بگذارید و بخواهید که بقیه روابط به گونه‌ای ادامه پیدا کند که هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

Continue Reading

جهان

ترامپ بعد از ۲ سال ممنوعیت به فیسبوک بازگشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، پس از دو سال ممنوعیت به فیسبوک بازگشت. ترامپ با انتشار پُستی امروز (شنبه، ۱۸ مارچ) در صفحه فیسبوکش از بازگشت خود خبر داده است.

او در این پُست، بخش کوتاه از ویدیوی یک سخنرانی‌اش را منتشر کرده که در آن می‌گوید: «متأسفم که منتظر ماندید. مسایل بسیار پیچیده است.»

این ویدیو بخشی از سخنرانی ترامپ در شبی است که رییس‌جمهور امریکا شد و سی‌ان‌ان آن منتشر کرده است.

شرکت فیسبوک بیش‌تر از دو سال پیش حساب کاربری ترامپ در این شبکه را به تعلیق درآورد.

این اقدام به دنبال یورش هواداران ترامپ در ۶ جنوری ۲۰۲۱ به کنگره صورت گرفت.

متا، مالک فیسبوک در ماه جنوری امسال اعلام کرد که دسترسی ترامپ به حساب‌های فیسبوک و اینستاگرامش را باز می‌گرداند.

به رغم احیای دسترسی ترامپ به حساب‌هایش، او در بیش از دو ماه گذشته هیچ فعالیتی در این شبکه‌ها نداشت.

سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در ماه جنوری سال جاری به فاکس‌نیوز گفت که فیسبوک «ابزار مهمی برای کارزارهای انتخاباتی ۲۰۲۴ در جهت دستیابی به رای‌دهندگان خواهد بود.»

اخیراً توییتر نیز که حساب کاربری ترامپ را مسدود کرده بود، بازگشایی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!