Connect with us

رویداد های اخیر

گفتگوهای صلح دوحه؛ دو طرف خواست‌های شان را مطرح کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۱۹, ۱۳۹۹)

در پنجمین روز مذاکرات در دوحه، هیات های حکومت  و طالبان موردهای مهمی را برای بحث در اجندا پیشنهاد کرده اند.

هیات حکومت ۲۸ مورد، از آتش بس گرفته تا حفظ نظام جمهوری، حفظ پرچم سه رنگ و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را پیشنهاده است. در مقابل هیات طالبان هم ۲۲ مورد از جمله اداره عبوری، نظام اسلامی، و حقوق زنان، آزادی بیان در چوکات اسلام را برای بحث در اجندا تعیین کرده است.

شماری از پیشنهاد های هیات جمهوری اسلامی افغانستان:

 1. پذیرش آتش بس سرتا سری بدون قید و شرط
 2. حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان
 3. حفظ بیرق سه رنگ موجود
 4. حفظ دستاورد های ۲۰ ساله اخیر
 5. حفظ قانون اساسی در ۱۲ فصل و ۱۶۲ ماده
 6. حفظ نهادهای امنیتی و دفاعی
 7. پذیرش تمام قرار داد ها و میثاق های که دولت افغانستان به کشور های مختلف بسته است
 8. خلع سلاح تمام نیروهای جنگی طالبان که بعد از توافق به روند صلح می پیوندند
 9. پذیرش اعضای طالبان در وظایف مختلف در چوکات دولت مشروط بر اینکه از طرف رهبری طالبان معرفی شده باشند.
 10. پذیرش و حفظ حقوق زنان، کودکان معلولین، ورثه شهدا مطابق به ارزش قبول شده داخلی و جهان

شماری از پیشنهاد های هیات طالبان:

 1. بیرون شدن نام تمام طالبان از فهرست سیاه بدون قید و شرط
 2. جملات و کلمات مانند جمهوریت دیموکراتیک بعد از این مفهوم پذیرشی نداشته تنها حکومت آینده بنام حکومت اسلامی یاد شود.
 3. تمام ادارات تعلیمی و تربیتی در چوکات معارف اسلامی میتوانند فعالیت نمایند.
 4. ایجاد اداره بنام امر به معروف و نهی از منکر در چوکات حکومت اسلامی
 5. ایجاد حکومت عبوری از ۱۲ ماه الی ۱۸ ماه البته به توافق دوطرف
 6. حفظ ساحات تحت تسلط طالبان و اداره حکومت محلی از طرف طالبان نیز عملی شود.
 7. خلع سلاح تحریک طالبان زمانی مورد قبول و پذیرش است که حکومت جدید و نظام جدید تحقق یافته باشد.
 8. به رسمیت شناختن تحریک طالبان منحیث یک حکومت سایه تا رسیدن به توافق
 9. کلمات و جملات مانند مجرمین جنگی ناقضین حقوق بشر که هدف اعضای تحریک طالبان باشند ممنوع قرار داده شود و استعمال همچو کلمات بنام طالبان جرم پنداشته شود.
 10. بعد از رسیدن به تفاهم کلی در قدم اول حداقل یک صد هزار نفر از طالبان و حامیان شان شامل قوای مسلح گردد.
 11. جامعه مدنی، حقوق بشر، حقوق زنان، رسانه ها و آزادی بیان میتوانند در چوکات ارزش های قبول شده اسلامی به فعالیت ادامه دهند.
 12. ایجاد نهاد بنام شورای علما که در تمام تصامیم دولتی و غیر دولتی فیصله های شان نهایی شمرده شود باید ایجاد گردد.
 13. با این همه موردهای جنجال برانگیز که هرکدام برای حکومت و طالبان به سان مرگ و زندگی ارزش دارد، دیده می شود که دو طرف مذاکرات نفس گیری را در پیش خواهند داشت.

رویداد های اخیر

برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در باره افغانستان

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

قراراست دراین نشست رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، گزارش خود را از وضعیت در افغانستان به ویژه زنان ود ختران به شورا ارائه کند.

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان درسازمان ملل و سیما باهوس رییس بخش زنان ملل متحد نیز معلومات خود را به اشتراک کنندگان نشست ارائه می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به برگزاری این نشست می‌گوید، افغانستان دارای یک نظام مشروع مردمی است، امنیت و ثبات را تامین کرده و حق دارد در شورای امنیت نماینده داشته باشد او از این شورا می‌خواهد در مورد افغانستان تجدید نظر کند وکرسی افغانستان را به امارت بسپارد، تحریم‌ها را بردارد و سرمایه‌های افغانستان را برگرداند.

سرمنشی ملل متحد در گزارش سه ماه قبل خود به شورای امنیت گفته بود که تمایل امارت اسلامی برای پذیرفته شدن در جامعه جهانی ایجاب می‌کند تا آنها گام‌های ملموسی برای رعایت و ترویج حقوق بشر بردارند.

امارت اسلامی می‌گوید، درباره خواست‌های سازمان ملل از سوی امارت انکار صورت نگرفته و امارت در تلاش پیدا کردن راه حل برای حل مشکلات است، اما کشورها نباید از موضوع زنان استفاده ابزاری کنند و باید راه‌های دیپلوماتیک را باز کنند تا به طور مستقیم در مورد اختلاف‌ها صحبت شود.

پیش از این درهفتادوهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل بسیاری از رهبران و وزیران خارجه کشورها به شمول کشورهای اسلامی از امارت اسلامی خواستند فوراً ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها از کار زنان و آموزش دختران را بردارند و اجازه دهند دروازه‌های مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران دوباره باز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم حکومت موقت پاکستان: کمپ‌های تمرینی تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

پاکستان باردیگر از وجود گروهای‌های تروریستی همچون طالبان پاکستانی در خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده است. صدر اعظم حکومت سرپرست پاکستان در گفتگو با یک رسانه ترکی گفته است گروه‌های مانند تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان وجود دارد و آنان این موضوع را با کابل شریک ساخته اند.

مقام‌های پاکستانی این ‌روزها یکی پی دیگر انگشت انتقاد را به طرف افغانستان دراز می‌کند.

این بار صدراعظم حکومت سرپرست پاکستان گفته است؛ وجود گروهای تروریستی همچون طالبان پاکستانی درخاک افغانستان نگران کننده است.

انوارالحق کاکر، صدراعظم حکومت سرپرست پاکستان می‌گوید: «ما در مورد مشکلات دولت سرپرست افغانستان بحث نمی‌کنیم، نگرانی ما این است که گروهای تروریستی مانند تی تی پی در خاک افغانستان وجود دارد، و ما این موضوع را با آنها در میان گذاشتیم، در خاک افغانستان کمپ‌های تمرینی آنها وجود دارد که برای ما یک موضوع نگران کننده است و در این مورد از دولت سرپرست افغانستان شکایت نمی‌کنیم بلکه می‌خواهیم تا با داشتن یک پالیسی خوب با این کشور به این مشکلات رسیدگی کنیم.»

این مقام بلندرتبه پاکستانی همچنان گفته است که در راستای به قدرت رسیدن دوباره‌ی امارت اسلامی هیچگاه از آنان پشتیبانی نکرده است.

آقای کاکر می‌گوید: «پاکستان هیچ وقت از طالبان (امارت اسلامی) حمایت نکرده است که دوباره به قدرت برسند. بل این امریکا و متحدان آن بودند که در زمینه طالبان (امارت اسلامی) را کمک کرده است و امریکا نقش اساسی را در این عرصه دارد.»

امارت اسلامی اما بارها این نگرانی و ادعای مقام‌های پاکستانی را رد کرده و گفته است که کشورها نباید بار ملامتی شان را بردوش مردم افغانستان بی‌اندازند.

انورالحق کاکر این را هم گفته است؛ پاکستان در رهگذر مبارزه با تروریزم در صدر فهرست کشورها قرار دارد زیرا در این راستا حدود ۹۰ هزار تن کشته داده است.

این در حالی است که در پی تشدید تنش‌ها بین کابل و اسلام‌آباد، اخیراْ نماینده خاص پاکستان برای افغانستان به کابل آمده روی بهبود روابط دو کشور با مقام‌های امارت اسلامی دیدار و گفتگو کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مشاور صدراعظم قطر: انزوای افغانستان راه حل نیست، نتیجه نخواهد داد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

ماجد الانصاری، مشاور صدراعظم قطر می‌گوید که انزوای افغانستان راه حل نیست و بهتر است تا جهان با حکومت کنونی افغانستان وارد تعامل شود.

ماجد الانصاری در گفتگو با شبکه «مانیتور» گفته است که انتقاد از حاکمان افغانستان راه حل نیست و افراط‌‍‌گرایی را تقویت می‌کند.

به گفته این مقام قطری، تعامل مسیر بهتر برآورده شدن خواست‌های جهانی در زمینه حقوق زنان و دختران را هموار خواهد کرد.

او افزوده است که افغانستان برای قطر مهم است و دوحه میان افغانستان و سایر کشورها میانجی‌گری می‌کند.

به گفته وی، بسیاری ازکشورها می‌خواهند با امارت اسلامی تعامل داشته باشند اما به دلایل سیاسی و اخلاقی نمی‌خواهند وارد تعامل شوند.

آقای ماجد الانصاری در بخشی از صحبت‌های خود گفته است: «اگر افغانستان از سوی جامعه جهانی به انزوای کامل کشیده شود، این کشور به دست قدرت‌های قرار خواهد گرفت که هیچ تعهدی به حقوق زنان و کودکان ندارند. ما کاملاً درک می‌کنیم که وضعیت امروز افغانستان برای جامعه جهانی آسان نیست که با دولت کنونی تعامل داشته باشد، در چنین یک وضعیت بهتر است تا با افغانستان تعامل صورت گیرد، قطر بازیگر امنیتی برای افغانستان نیست اما تلاش می‌کند تا میان افغانستان و سایر کشورهای جهان میانجی‌گری کند.»

ماجد الانصاری تصریح کرده که در حال حاضر قطر نماینده منافع امریکا و بسیاری از کشورهای دیگر در افغانستان است و بسیاری از نشست‌ها را میان دیپلومات‌های خارجی و امارت اسلامی در دوحه میزبانی می‌کند.

آقای الانصاری گفته است: «البته ما در افغانستان کار می‌کنیم و افغانستان موضوع بسیار مهمی برای قطر است. ما بالای افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و در این زمینه ما اساساً میان افغانستان و سایر کشورها وساطت می‌کنیم، تعامل با افغانستان مسیر بهتر برآورده شدن خواست‌های جهانی را هموار خواهد کرد اما انتقاد از طالبان راه حل نیست و افراط‌گرایی درافغانستان را تقویت می‌کند.»

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها در سخنرانی‌های شان از دولت قطر به دلیل میانجی‌گری برای بازکردن دریچه تعامل با کشورهای جهان قدردانی کرده و گفته‌اند که درک وضعیت عینی افغانستان از سوی جامعه جهانی مسیر تعامل با کشورها را با گذشت زمان بازتر خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این مورد گفته است: «امریکا بعضی کشورها را نمی‌گذارد که اقدام بکنند در این راستا (به رسمیت‌شناختن) و نزاکت‌ها بین کشورها با امریکا وجود دارد، طبعاً آن‌ها نمی‌خواهند خود را از راستای دیپلوماتیک درگیر بسازند و خود را با مشکلات مواجه کنند؛ همین علت است، اگر نی امارت اسلامی افغانستان تمام شرایطی را که کشور به رسمیت شناخته شود، به جا کرده است.»

در حال حاضر اماکن دیپلوماتیک بیش از چهارده کشور منطقه به شمول قطر در افغانستان فعال است و نیز امارت اسلامی به طور متقابل در این کشورها حضور دیپلوماتیک دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!