Connect with us

انتخابات ۹۸

کمیسیون انتخابات از فناوری بایومتریک رونمایی کرد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

پس از آنکه خواست احزاب سیاسی مبنی بر بایومتریک شدن روند انتخابات پذیرفته شد، کمیسیون هم برای آوردن فناوری بایومتریک آستین بالا کشیده و شام روز چهارشنبه نخستین محموله از این فناوری مستقیم به کمیسیون انتخابات انتقال یافت.

روند انگشت نگاری بخش بزرگ انتخابات با ده ها پرسش اینجا در برابر احزاب سیاسی با فناوری اش رونمایی می شود.

احمد جاوید رسولی، رییس عمومی اداره مرکزی احصائیه می گوید: “پس از فرمان رییس جمهور تمام برنامه های مربوط به انتخابات در این وسیله مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات است. هیچ ارگان به این دستگاه دسترسی ندارد و ما تنها مسئولیت فراهم ساختن را داریم.”

فناوری بایومتریک اطلاعات درج شده در آن مربوط به کمیسیون انتخابات است و هیچ نهاد دیگر بشمول اداره احصائیه نمی تواند به اطلاعات آن دسترسی داشته باشد.

سید حفیظ هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “این یک روش بسیار ساده است و ما می خواهیم در زمان بسیار کوتاه این روش را آموزش داده و به کارکنان انتخاباتی برای روز انتخابات واگذار کنیم.”

کمیسیون می گوید آموزش استفاده از این دستگاه سریع و ساده است.

اعضای کمیسیون در روز انتخابات با نظارت تیم های ناظر آغاز روند را شروع می کنند. در این دستگاه عکس فرد رای دهنده و دو سوی شناس نامه گرفته می شود به تعقیب آن اثر هر دو انگشت فرد رای دهنده برداشته می شود.

معاذ الله دولتی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “این سیستم در مدت کوتاه و توسط یک تیم ویژه به محلات فرستاده می شود ما تلاش می کنیم روند شفاف از انتخابات را به نمایش بگزاریم.”

احزاب که اینجا به دعوت کمیسیون برای توزیع فناوری بایومتریک آمده اند، ظاهرن قناعت می کنند.

نور رحمان اخلاقی، عضو جمعیت اسلامی می گوید: “تنها یک پرسش برای ما بی جواب مانده است و ما امید داریم تا چند روز دیگر آنهم به ما جواب داده شود که بالاخره افراد ثبت شده به این سیستم چی وقت و در کجا معلوم می شود.”

محمد ناطقی، معاون حزب وحدت مردم افغانستان می افزاید: “کمیسیون تضمین دهد که این برنامه ها به اختیار هیچ گروه و ارگان قرار نخواهد گرفت و مشخص کند که معلومات نهایی در کجا جمع آوری می شود.”

فناوری بایومتریک از کل 22 هزار دستگاه آن 4400 تا آن به کمیسیون انتخابات رسیده است کمیسیون مستقل انتخابات می گوید تا دهم میزان تمام دستگاه ها به کابل رسیده و از 12 میزان روند توزیع سراسری آن آغاز می شود.

گزارشگر: علی اصغری

Advertisement

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

Continue Reading

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

Continue Reading

انتخابات ۹۸

توافق سیاسی میان غنی و عبدالله

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!