Connect with us

رویداد های اخیر

سفر خلیلزاد به کابل به منظور حل تنش ها برای شروع گفتگوهای میان افغانی

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ی آمریکا برای صلح افغانستان به تاریخ ۲۹ جولای از کابل بازدید نمود و در دیدارش با رهبران افغان، تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده فراراه گفتگوهای میان افغانی را به بحث گرفت.

سفارت آمریکا در کابل طی اعلامیه ی که به روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که خلیلزاد با رییس جمهور اشرف غنی، رییس شورای عالی مصالحه داکتر عبدالله عبدالله، رییس جمهور پیشین حامد کرزی و دیگر مقامات دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است: “خلیلزاد در مورد تلاش های جاری برای حل چالش های باقی مانده گفتگوهای میان افغانی بحث و گفتگو نموده است از جمله کاهش خشونت ها از سوی دو طرف بعد از آتش بس عید قربان و آزادی کامل زندانیان.”

خلیلزاد روی توقف خونریزی و استفاده از این فرصت تاریخی برای صلح تاکید کرده است.

در اعلامیه همچنان آمده است: “سفیر خلیلزاد همچنان در مورد تلاش های منطقوی و بین المللی در حمایت از گفتگوهای میان افغانی معلومات ارایه کرده است.”

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به روز پنجشنبه گفته است که این گروه ۸۲ زندانی دولت افغانستان را از قید این گروه آزاد نموده است.

شاهین اذعان داشت که این گروه پروسه آزادی زندانیان حکومت را تکمیل و تعداد زندانیان آزاد شده را به ۱۰۰۰ رسانده است.

شاهین به روز چهارشنبه از دولت افغانستان خواست تا پروسه آزادی زندانیان طالب را به اساس توافق امضا شده میان آمریکا و طالبان در دوحه تکمیل کند.

این گروه همچنان آتش بس سه روزه را برای عید قربان در نظر گرفته است و به جنگجویان اش دستور داده است تا از حمله به نیروهای افغان دست بردارند.

در اعلامیه ی این گروه در تویتر آمده است که جنگجویان طالب دستور دارند تا بر روی نیروهای افغان حمله ی انجام ندهند مگر اینکه بخواهند حمله ی ارتش را جواب بدهند.

در اعلامیه ی طالبان آمده است: “بخاطر که هموطنان ما ایام مبارک عید را با اطمینان و خرسندی بیشتر سپری نمایند، به همه مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده میشود که در سه شب و روز عید مبارک اضحی از طرف خود هیچ نوع عملیات را علیه دشمن اجرا نکنند.”

از سوی دیگر بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است که حکومت ایران به دولت افغانستان و طالبان گفته است که چالش های باقی مانده را حل کنند و گفتگوهای میان افغانی را شروع نمایند.

امینیان به آریانا نیوز گفته است: “مقامات حکومت افغانستان برای بدست آوردن صلح باید متحد باشند. ما هم از هردو طرف خواسته ایم تا اختلافات شان را کنار گذاشته و روی نظام سیاسی جمهوری به توافق برسند. ایران از دو طرف خواسته است تا خشونت ها را پایان دهد.”

رویداد های اخیر

Pakistan to import coal from Afghanistan in rupees

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

Pakistan’s Prime Minister Shehbaz Sharif has approved the import of coal from Afghanistan in rupees instead of US dollars, saying the move will help the country save precious foreign exchange.

Sharif on Monday chaired a meeting on improving the transportation system of coal imported from Afghanistan in the country, the Express Tribune reported.

He expressed deep concern over the rising price of coal on the international market, saying it was the main reason for generating expensive electricity from coal-fired power plants in the country.

“The coal imported from Afghanistan in rupee terms will not only generate cheap electricity but also help save the country’s precious foreign exchange,” Sharif said.

The prime minister was informed that import of coal from Afghanistan would save more than $2.2 billion annually.

Sharif also directed the Ministry of Railways to take all necessary steps to ensure prompt delivery of coal imported from Afghanistan to power plants.

The PM ordered the formation of a committee of all officials concerned headed by the defence minister to expedite the import process.

Esmatullah Burhan, a spokesman for Afghanistan’s Ministry of Mines and Petroleum, told a press conference on Tuesday that Pakistan was a good market for coal exports, which should not be lost.

He said that revenue from coal exports under IEA rule were far higher than under the last government.

Ahmad Wali Haqmal, finance ministry spokesman, said tax on coal exports was increased to 30% from 20%.

The official said that until now coal was being sold at $90 per ton, but from now on it will be sold at $200 per ton.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!