Connect with us

صحت

استخبارات امریکا: هیچ مدرک مستقیمی درمورد انتشار کرونا از لابراتوار ووهان وجود ندارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۲)

یک گزارش استخباراتی امریکا که روز جمعه منتشر شد حاکی است که نهادهای استخباراتی امریکا هیچ شواهد مستقیمی در مورد اینکه همه‌گیری کووید-۱۹ از موسسه ویروس‌شناسی ووهان در چین انتشار پیدا کرده باشد، نیافته‌اند.

به نقل از رویترز، در این گزارش چهار صفحه‌ای آمده است که نهادهای استخباراتی امریکا همچنان احتمال اینکه این ویروس از یک لابراتوار خارج شده باشد، رد نمی‌کنند اما تاکنون نتوانسته‌اند منشاء آن را پیدا کنند.

این گزارش می‌افزاید: «اداره استخبارات مرکزی امریکا و یک اداره دیگر همچنان نتوانسته‌اند منشاء دقیق همه‌گیری کووید-۱۹ را شناسایی کنند و هر دو فرضیه (منشاء لابراتواری و طبیعی) متکی بر فرضیات مهمی هستند و هر دو با چالش‌ها و گزارش‌های متناقضی روبرو هستند.»

نهادهای استخباراتی امریکا اعلام کرده اند که «کار وسیعی» در موسسه ووهان روی ویروس کرونا انجام شده است اما این نهادها شواهدی در مورد اینکه حادثه خاصی باعث شیوع کرونا شده باشد، نیافته‌اند.

تقریباً از زمانی که اولین موارد انسانی کرونا در ووهان در اواخر سال ۲۰۱۹ گزارش شد، منشاء آن موضوع بحث‌های داغ در ایالات متحده بوده است.

صحت

کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۱ ولایت آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در همکاری با شرکای بین‌المللی، کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۱ ولایت کشور آغاز شده است.

مسوولان این وزارت گفته ‌اند که قرار است در این کمپاین، ۷.۸ میلیون کودک زیر سن پنج سال به مدت چهار روز از تاریخ ۲۷ نومبر الی اول دسمبر سال روان میلادی واکسین پولیو دریافت کنند.

به گفته آنان اما، این کمپاین در ولایت ننگرهار یک هفته ادامه خواهد داشت.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی این وزارت گفته است که در این دور از کمپاین، ویتامین A برای بلند بردن سطح معافیت بدن کودکان در مقابل امراض همچنان داده می‌شود.

از سویی هم، عبدالوحید رحمانی، مسوول واکسیناسیون زون غرب از تمام خانواده‌ها خواسته است تا اطفال زیر سن پنج سال شان را واکسین پولیو نمایند.

در همین حال، برخی از شهروندان نیز خواهان همکاری مردم با تیم‌های صحی سیار و مراکز محو پولیو هستند.

گفتنی است که پولیو یک ویروس قابل تداوی نیست و به گفته برخی از داکتران، این ویروس تنها توسط واکسین وقایه و از بین می‌رود و اطفالی که به این ویروس مصاب می‌شوند، برای همیشه فلج و یا هم جان می‌دهند.

قابل ذکر است که در سال روان میلادی، شش واقعه مثبت پولیو تنها در ولایت ننگرهار به ثبت رسیده است.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در جهان اند که هنوز موارد مثبت پولیو در آن‌ها به ثبت می‌رسد.

Continue Reading

صحت

کمک ۱۰ میلیون یوروی اتحادیه اروپا به بخش صحی افغانستان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۳, ۱۴۰۲)

اتحادیه اروپا روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲قوس) در خبرنامه‌ای گفته است که ۱۰ میلیون یورو به بخش صحی افغانستان کمک کرده است.

در این خبرنامه آمده که این پول برای مبارزه با بیماری‌های عفونی و تقویت ارایه‌ی خدمات صحی از سوی سازمان جهانی صحت در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

به گفته این سازمان قرار است بیش از دو میلیون نفر از این کمک‌ها بهره‌مند شوند.

رافائلا آیودیس، سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا در افعانستان گفته است: «اتحادیه اروپا عمیقاً متعهد به محافظت از افغان‌ها در برابر شیوع بیماری‌ها و سایر موارد اضطراری صحی و تغذیه است.»

این سازمان افزوده است که اتحادیه اروپا، به مراقبت‌های صحی قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر در افغانستان کمک کرده است.

در همین حال لو داپنگ، نماینده‌ی سازمان جهانی صحت در افغانستان، ضمن قدردانی از حمایت اتحادیه اروپا گفته است که این کمک مالی به کاهش بیماری‌های عفونی در میان مردم افغانستان کمک زیادی خواهد کرد.

اتحادیه اروپا پیش ازین نیز در بخش‌های مختلف چندین بسته کمکی به افغانستان کمک کرده است.

در آخرین مورد این اتحادیه به تاریخ ۱۷ عقرب ۶۱ میلیون یورو در بخش حمایت از تغذیه، سرپناه، حفاظت و موارد دیگر برای مردم افغانستان کمک کرد.

Continue Reading

صحت

مسوولان صحی: سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن در کشور بر اثر بیماری شکر جان می‌دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه می‌گوید که سالانه یک هزار تن در کشور بر اثر ابتلا به مرض شکر جان‌های شان را از دست می‌دهند.

حبیب‌الله آخندزاده، معین وزارت صحت عامه، طی نشستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مرض شکر در کابل گفته است که براساس آمارها، در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۷هزار تن در کشور به بیماری شکر مبتلا شدند که از این میان، یک‌هزار تن آنان جان باخته‌اند.

آقای آخندزاده گفت: «در سال ۲۰۲۲ هفده هزار و ۴۹۹ نفر به مرض شکر مصاب شدند و شمار مریضان در حال افزایش است.»

به گفته آخندزاده، تمام مراکز صحی کشور توانایی تشخیص تداوی بیماری شکر را دارند.

او افزوده است که در بخش آگاهی‌دهی تلاش بیشتر صورت می‌گیرد.

از سویی هم، نعیم‌الله صافی، نماینده سازمان صحی جهان در این نشست گفت که این سازمان در امر مبارزه با مرض شکر، وزارت صحت عامه را همکاری می‌کند.

آقای صافی گفت: «قسمیکه در سایر بخش‌ها با وزارت صحت عامه همکار هستیم، به اندازه توان خویش در قسمت کنترول و مهیا ساختن خدمات به خاطر مبارزه با مرض شکر این وزارت را همکاری می‌کنیم.»

شرکت کنندگان در این نشست همچنان گفتند که برای جلوگیری از بیماری شکر برای مردم آگاهی داده شود و سازمان‌های بین‌المللی نیز نظام صحی کشور را حمایت کنند.

حیدرخان حیدر، رییس طب وقایوی وزارت صحت عامه، گفت: «اگر با ما همکاری نشود، یک فرد نمی‌تواند که این مریضی‌ها را کنترول کند.»

به گفته داکتران، چاقی، مصرف غیر متوازن غذا، استفاده از تنباکو و نداشتن فعالیت فزیکی از عوامل بارز مرض شکر گفته می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!