Connect with us

رویداد های اخیر

متقی: جهان بالاخره امارت اسلامی را به رسمیت می‌شناسد

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲, ۱۴۰۱)

امیرخان خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی گفته است که جهان بالاخره امارت اسلامی را به رسمیت می‌شناسد و با نظام کنونی کنار خواهد آمد.

آقای متقی که در مراسم فراغت صدها سرباز پولیس در ولایت هرات صحبت می کرد از نیروهای امنیتی خواست که به منظور تامین امنیت و حفاظت از جغرافیای افغانستان صفوف شان را منظم سازند.

آقای متقی گفت: «دنیا بالاخره شما را به رسمیت خواهد شناخت، با شما تعامل خواهد کرد به شرطی که شما همین‌گونه منظم و همین‌گونه متحد و پشتیبان مردم باقی بمانید.»

مقام های امنیتی در غرب کشور می گویند این هفتمین دور فراغت نیروهای پولیس از مرکز تربیوی پولیس زون غرب است. دراین دور حدود ۵۱۱ تن فارغ شدند. این نیروها در شش هفته تعلیمات ابتدایی نظامی را فرا گرفته اند و قرار است در هرات، غور، بادغیس و فراه به هدف تامین امنیت مردم جابجا شوند.

با این حال، هنوز روند جلب و جذب در مراکز تعلیمی حوزه غرب شروع نشده است. این روزها نیروهای امارت اسلامی تنها مصروف یادگیری تعلیمات نظامی هستند.

محمدمعصوم میهن یار، یک تن از استادان در مرکز تربیوی پولیس زون غرب گفت: «ما همیشه تاکید می‌کنیم که با مردم رویه خوب کنید تا اینکه مردم از ما فاصله نگیرند. ما باید مغز سرد و قلب گرم داشته باشیم و همه مردم خودرا در آغوش بگیریم تا اینکه مردم از ما راضی باشند.»

در بیشتر از یک‌سال اخیر بیش از سه هزار تن از این مرکز تعلیمی فارغ شده اند. مسئولان امنیتی تاکید می‌کنند که به زودی تمام نیروهای که در سطح شهر هرات توظیف شده اند با لباس منظم نظامی مجهز خواهند شد.

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

گلوبل فند برای ارائه‌ی خدمات به بازگشت‌کنندگان از پاکستان ۴.۷ میلیون دالر کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا (گلوبل فند) از اختصاص ۴.۷ میلیون دالر بودجه عاجل برای ارائه‌ی خدمات صحی به مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان به افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه‌ی این صندوق که روز پنج‌شنبه (۳ حوت) منتشر شده، آمده است که این مقدار بودجه علاوه بر ۶۶ میلیون دالر کمک مالی به افغانستان است که برای یک دوره سه ساله ارائه می‌شود.

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا گفته است که بودجه ۴.۷ میلیون دالری این نهاد در اختیار برنامه توسعه سازمان ملل قرار می‌گیرد و با مصرف آن، برای ۱.۳ میلیون نفر که به افغانستان بر می‌گردند، در زمینه‌ی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا خدمات صحی فراهم خواهد شد.

آنلیس هیرشمن، رئیس بخش آسیا در سازمان «گلوبل فند» گفته است که افزایش شدید جمعیت، به‌خصوص در مناطق روستایی و صعب‌العبور در مرز پاکستان، نشان‌دهنده‌ی یک خطر همه‌گیری است و نمی‌توان بدون تقویت خدمات ضروری ایدز، توبرکلوز و ملریا با این خطر مقابله کرد.

در اعلامیه‌ی «گلوبل فند» آمده است که با کمک این سازمان، برای افراد در مناطقی که شیوع ملریا زیاد است، خدمات تشخیص این مرض و تورهای حشره‌کش ارائه خواهد شد.

همچنین طبق این اعلامیه، در مبارزه با مرض توبرکلوز، مراکز صحی با تجهیزات آزمایشی، پیشگیری و تداوی در مرز افغانستان و پاکستان ایجاد خواهد شد.

همین‌طور در اعلامیه آمده است که خدمات آزمایش، مشاوره و تداوی ایدز نیز در ورودی گذرگاه برای افراد تازه‌ وارد به افغانستان ارائه خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!