Connect with us

تجارت

وزارت خارجه: اتصال به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان به تقویت اقتصاد کمک خواهد کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۲)

حافظ ضیاء احمد تکل، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی می‌گوید که با اتصال به این دهلیز اقتصادی چین و پاکستان (سی پیک)، افغانستان خواهد توانست به کشورهای منطقه و اروپا وصل گردد و همچنان از این طریق جلب سرمایه‌گذاری نماید.

آقای تکل گفته است که با آمدن امنیت سرتاسری در کشور، اکنون نیاز است تا پروژه‌های بزرگ و بین‌المللی عملی گردد که از آن جمله اتصال به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان (سی پیک) بوده می‌تواند.

آقای تکل می‌گوید: «افغانستان در قسمت اتصال کشورهای منطقه نقش اساسی را ایفا خواهد نمود. با در نظرداشت موقعیت جغرافیایی افغانستان به خصوص برای کشورهای آسیایی یک نقطه بسیار مهم می‌باشد که در قسمت اتصال و ترانزیت منطقه می‌توان از آن استفاده کرد.»

وی می‌گوید که امارت اسلامی خواهان ایجاد رقابت‌های اقتصادی کشورها در افغانستان می‌باشد.

تکل می‌گوید:«امارت اسلامی افغانستان زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم نموده است تا جامعه جهانی و کشورهای منطقه در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند و پروژه‌های خود را عملی نمایند.»

این درحالی است که در اعلامیه‌ پایانی نشست سه‌جانبه‌ وزیران خارجه‌ امارت اسلامی، چین و پاکستان در اسلام آباد که هفته گذشته (۱۸ثور) منتشر شد، آمده ‌است که در این نشست، در مورد شمولیت افغانستان در پروژه‌ی دهلیز اقتصادی چین-پاکستان به نام «سی‌پک»، گفتگو شده است.

در اعلامیه‌ آمده است که در این نشست بر اهمیت ادامه‌ همکاری‌های اقتصادی با افغانستان و عملی‌سازی پروژه‌های تاپی، کاسا یک‌هزار و خط‌آهن نیز، تأکید شده ‌است.

بلاول‌بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان و چین گانگ، وزیر امور خارجه‌ چین، در این نشست، هدف از شمولیت افغانستان به دهلیز اقتصادی چین-پاکستان را ادامه‌ همکاری‌های اقتصادی با افغانستان عنوان کرده ‌اند.

درهمین حال، امارت اسلامی  برای پیوستن به این پروژه، گفته است که آمادگی دارد.

امارت اسلامی افغانستان گفته است که پیوستن به این پروژه دست‌آورد خوبی برای افغانستان است؛ زیرا از یک ‌سو با واردات کالا، نیازمندی‌های کشور رفع می‌شود و از سوی دیگر، برای کالا‌های داخلی بازاریابی خواهد شد.

دهلیز اقتصادی چین-پاکستان، بخشی از ابتکار چین است که از آن به عنوان «کمربند و جاده» یاد می‌شود و چین می‌خواهد از این طریق به کشورهای آسیایی وصل شود.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!